"Сильна" гривня: як з нею жити

За останні декілька місяців в Україні спостерігається суттєве зміцнення національної валюти. Добре це чи погано?

Курс гривня долар пробив 25, як на міжбанківському ринку, так і у валютних міняйл, викликавши легку паніку у звиклих до паніки українців, інформує Фіртка з посиланням на Економічну правду.

Хтось згадав молодість і курс по 8, хтось досвідчений - курс по 4,6, а деякі і 1 вересня 1996 року. Правда, є і ті, хто легко згадає, як зовсім недавно купував долар по 27 або 28, а деякі навіть намагаються стерти з пам'яті той момент, коли робили це по 37.

Ситуація дійсно вже стала злегка аномальною. Якщо попередні рухи гривні були недалекі від традиційних сезонних трендів, то зараз національна валюта відійшла від звичної дороги.

Причина все та ж - експансія іноземців на внутрішній ринок облігацій. На цьому тижні, у вівторок, відбувся черговий аукціон, на якому Мінфін залучив близько 17 млрд грн. Левова частка коштів припала на довгі облігації.

П'ятирічні ОВДП були продані на суму понад 10 млрд грн, дворічні - 5,3 млрд грн. Саме на такі облігації припадає попит з боку іноземців. В результаті іноземці купили папери більш, ніж на 500 млн доларів, які логічно викликали дисбаланс на валютному ринку.

Загальний портфель нерезидентів вже досяг близько 3,5 млрд доларів.

Коли ми з'ясували, хто винен, прийшов час подумати, "що робити?".

І це не прозаїчне питання, адже таке зміцнення гривні вже негативно для української економіки, а головне - не відображає її температуру. Зміцнення не є результатом структурних змін в економіці, коли ми стали більше експортувати і менше імпортувати, або коли ми суттєво змінили інвестиційний клімат, що привернуло безліч прямих інвестицій.

Це результат ситуативного заходу портфельних інвесторів, який так чи інакше має локальну природу і не є стійким трендом.

Рано або пізно це закінчиться, гривні прийдеться повертатися до звичного стану і тоді ми зноу зможемо побачити напруження руху гривні.

Скільки ще це може продовжуватися?

З однієї сторони, у світі дуже багато грошей. І ці гроші шукають дохідність. Пару років тому подібна ситуація виявилася в Єгипті: в країну зашло 18 мільярдів доларів. З іншого боку, питання в тому, скілько таких грошей може прийняти Україна. У рамках співробітництва з МВФ ми логічно обмежуємо дефіцит бюджету і зменшуємо державний борг, а це означає, що цифри "аля Єгипет" нам просто не потрібні.

Нам не влізе стільки грошей. Можемо лопнути.

І не можна говорити про те, що давайте брати гроші цих інвесторів замість МВФ. З однієї простої причини - не буде МВФ, не буде і цих інвесторів.

В Єгипет вони заходили теж під наявні програми МВФ. Просто наявність МВФ дає впевненість портфельним інвесторам в тому, що країна проводить адекватну економічну політику, а значить ризики обмежені.

Скільки ще таких гарячих грошей може прийняти Україна? З огляду, стеля по залученню боргу на 2019 рік, а також потреби в рефінансуванні, уряд може до кінця року максимально залучити за гривневими ОВДП до 3 млрд доларів.

Навряд чи, звичайно, всі ці папери куплять нерезиденти, але саме ця цифра є стелею.

Тобто з огляду і на локальні банки, цілком реально проковтнути зовнішніх грошей 1-2 млрд доларів до кінця року. А така сума може посунути курс ще сильніше.

Принаймні на поточному тижні ми побачили, що 500 млн доларів від іноземців змусили прокрокувати курс гривні на 50 копійок. Що можна робити? Нацбанк проводить політику гнучкого курсу і тільки згладжує коливання.

Зараз регулятор викуповує надлишок доларів, збільшуючи резерви рекордними темпами, іноді скуповуючи з ринку по кілька сотень мільйонів доларів в день.

Але не заважає руху курсу. Це стратегія, НБУ неухильно її дотримується і це викликає повагу. З іншого боку, стратегія покликана не заважати економічно обгрунтованій зміні курсу, тобто не спотворювати температуру економіки. Але як ми бачимо, такий візит іноземців сам по собі є вже спотворенням цієї самої температури.

І щоб не спотворювати її ще сильніше, Нацбанку можна було б встати як стіна на певному рівні і викуповувати по ньому всі зайві долари.

До речі, так вчинив Центральний Банк в Єгипті під час недавньої експансії іноземців. Що може робити Мінфін? Більш агресивно знижувати ставки на аукціоні, знижуючи вартість запозичень для держави.

Тим більше, НБУ не виключав, що в разі активності іноземців, може більш агресивно знижувати свою облікову ставку. Тепер, коли проблема запозичень у 2019 році вже не дуже актуальна, в уряду розв'язані руки.

Хоча, звичайно, Мінфін може пам'ятати, що у 2020 році нас чекає ще один пік погашень зовнішніх боргів. Звичайно, у зміцненні гривні є свої переваги. Політикам приємно, людям дешевше імпорт і путівки в Туреччину. Але це в короткостроковій перспективі. А в довгострокові може бути ще один шок, коли іноземці закінчать купувати.

Та й за час надмірно сильної гривні в країну зайде ще більше імпорту, експортери отримають удар під дих і після того, як гаряча пора пройде, удар відчують всі.

А що погано для економіки завжди погано закінчується і для звичайних людей.


05.08.2019 1484
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2850
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20992
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1934
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1318 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2339
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

4012

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

647

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2111

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

793

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1384
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

88
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

442
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

978
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

95
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

721
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

717
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

662
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8157
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

739 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

855
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2135 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

798