Будинок щасливих сердець: як священик на Прикарпатті опікується сиротами (фото)

У місті Калуш Івано-Франківської області при церкві Божого Милосердя вже дев’ять років існує дитячий будинок сімейного типу. Тут живуть сироти та діти, чиї батьки позбавлені батьківських прав. Опікується ними отець Володимир Пітулей. Хоча він й прийняв монаший постриг, та що таке бути батьком дуже добре знає.

За цей час отець виплекав десять дітей, семеро з них вже вилетіли з «батьківського гніздечка». Допомагає отцю пані Оля. «Як би не вона, я б цьому ради сам не дав», – зізнається отець. Жінка має свою родину, а свого часу також усиновила хлопчика.

Раніше, коли було фінансування, то пані Оля отримувала зарплату, як соціальний працівник, а зараз програма закінчилася, тепер жінка робить все , як каже отець, «на славу Божу».

Діти живуть у колишній резиденції на церковному подвір’ї. Будинок двоповерховий. Отець запрошує усередину. На першому поверсі – кухня, вітальня, господарські приміщення. На другому – кімнати дітей.

Отець каже, раніше тут було дуже шумно. Зараз – тиша й спокій. Бо лишилося лише троє дітей. У дитячих кімнатах – м’які іграшки, на поличках – книжки, зошити, на стінах – вишиті ікони, вервички.

Першою зустрічає нас Віка. Дівчині – 17. Показує свою кімнату. Тут живе вже п’ять років. Мама у дівчини померла, а тато випивав і його позбавили батьківських прав. Вікторія закінчила 11 клас, тепер планує вступати в Прикарпатський національний університет, хоче бути філологом.

Підходить інша дівчинка – Настя. Вона тут найменшенька. Потрапила сюди, коли їй було 4 роки.

«Як побачила мене, кричить : «мама» і відразу до мене на руки», – пригадує пані Оля їхню першу зустріч.

То було у Центрі соціально-психологічної реабілітації для дітей у с. Мединя Галицького району. Звідти всі діти. Переважно, всі по парам – брат-сестра. Жінка приносить альбом, показує всіх вихованців, тішиться, які вони всі гарні. «Аби ще й щасливі були», – додає пані Оля.

Насті зараз 13. Пані Олю так і називає «мамою». А ще донедавна дівчинка боялася усіх жінок. Чому, ніхто не знає. Мама у Насті померла, пам’ятає її дитина лише за фотографією.

У Насті було роздвоєне піднебіння, у народі – «вовча паща». Дівчинці зробили операцію. Зараз навіть не чути, що говорить через ніс.

Дівчинка живе тут з братом Сергієм. Хлопець вже восени залишить стіни будинку. Він вступив у Івано-Франківську Духовну семінарію. Буде священиком.

Окрім будинку сімейного типу, при церкві вже чотири роки діє благодійна їдальня. Тут харчуються самотні старенькі люди, безхатьки, люди з психічними вадами. Щодня приблизно 70-80 осіб. Їдальня працює з 8 до 9 ранку. Готує на всіх пані Оля. Кожен день 50 літрів першої страви, друге, салат, компот, чай.

Потребуючим, крім гарячої їжі, видають ще одяг. Його приносять небайдужі люди.

«Сьогодні було дуже багато людей, – говорить отець Володимир, – є навіть ті, хто зі мною раніше працювали на роботі».

А свого часу отець працював електриком. .І зізнається, що ніколи не хотів бути священиком. Хоча батько його якраз був священнослужителем, підпільним на той час. Мама – медсестра.

«У мене були невдачі на роботі, – розповідає отець, – думав: «ой, як мені не щастить». А потім зрозумів, що то велика ласка. Так Бог покерував».

Сам отець Володимир Пітулей з вигляду дуже спокійний. Каже, навіть нотації дітям не читає. Й до науки дуже не змушував. Але якщо було треба, навіть репетиторів наймав. Каже, намагається виховувати дітей власним прикладом.

«Мені головне , аби вони були хорошими людьми, на службу Божу ходили, знали, що таке Сповідь та Святе Причастя», – говорить отець Пітулей.

Та зізнається, діти важкі – непрості характери, то все гени від батьків, вважає отець. Усім, хто пішов у «вільне плавання», отець купив квартири за їхні пенсії. Усі ці роки гроші дітей збирав, а годував та навчав їх з пожертв благодійників та небайдужих прихожан.

Чи буде ще будинок поповнюватися дітьми, отець не знає, каже: «На все воля Божа» та час від часу приговорює: «Діла добрі не треба афішувати. Заслуги не буде».

Робота здійснюється в рамках проекту «Підвищення рівня соціальної відповідальності та участі громади на місцевому рівні» , який реалізовує Карітас Івано-Франківськ.

Юлія Федунишин,
фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою Карітасу Івано-Франківська

Фотогалерея


23.07.2019 1277
Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

263
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2899
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21055
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1966
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1341 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2352

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

684

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2130

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

811

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1399
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

129
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

460
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

990
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

131
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

744
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

731
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

675
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8205
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

806 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

868
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2159 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

811