В Івано-Франківську, біля Університету нафти і газу, урочисто відкрили та освятили погруддя Івану Пулюю (фото)

 

 

Сьогодні, 21 вересня Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу відзначає 48-у річницю. З нагоди Дня народження зранку  перед центральним корпусом біля ротонди Божої Матері відбулось урочисте богослужіння.

 

Після богослужіння біля університету нафти і газу відкрили пам’ятник видатному українському вченому Івану Пулюю, передає Фіртка.

 

В урочистостях взяли участь представники міської та обласної влади, духовенства, науковці, викладачі та студенти університету.

 

Міський голова привітав присутніх зі святом, а керівництву, викладачам та студентам університету нафти і газу, одному із трьох потужних наших університетів, побажав довголіття та творчого натхнення.

 

«Потрібно відкривати пам’ятники, вчити нове покоління історії. Я думаю, що багато-хто, проходячи повз пам’ятник Івана Пулюя, відкриє для себе винахідника рентгенівського проміння. Іван Пулюй був багатогранною, освіченою людиною, окрім того, що він був вченим, перекладачем, також був і громадським діячем, який підтримував українську громаду і всіляко допомагав бідним українським студентам навчатися і в Страсбурзі, і у Відні, і в Празі, де він похований. Саме йому належать слова, що незалежність і самостійність України це ключ до мирної зали Європи. Я всіх вітаю з цим святом. Ми зробили добру справу», - зазначив міський голова.

 

Проект пам’ятника виконав архітектор Володимир Гайдар, а спорудив його скульптор з Києва Микола Обезюк.

 

Погруддя споруджено на кошти міської громади та меценатів. До фінансування окремих робіт долучався депутатський корпус міської ради. Ідея зробити монумент виникла ще 2008 року в ініціативної групи науковців Василя Мойсишина, Стефана Пілки та інших.

 

Пам'ятник освятив Владика Володимир Війтишин. Після освячення Владика Війтишин подарував ректору ІФНТУНГ Євстахію Крижанівському Біблію перекладену на українську мову Іваном Пулюєм.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Довідково:

Іва́н Па́влович Пулю́й (Ivan Pulyuy, Johann Puluj; *2 лютого 1845, Гримайлів, Гусятинський район, Тернопільська область — †31 січня 1918, Прага) — український та австро-угорський фізик і електротехнік, винахідник, організатор науки, громадський діяч, перекладач Біблії. Доцент Віденського університету. Професор Вищої технічної школи в Празі, ректор першого в Європі електротехнічного факультету. Доктор Страсбурзького університету. Державний радник з електротехніки Чехії і Моравії. Член Наукового товариства імені Шевченка. Першим зробив знімок кісток руки доньки із використанням X-променів, які через 12 років були запатентовані як «рентгенівські».


21.09.2015 2838 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2871
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1252
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1170
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2362
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3796
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2806 8

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

85

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1030

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

870

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

821
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

105
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10505
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

102
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

426
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5507
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1219
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

611
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

452 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

885
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

769
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

821