Загадки генплану Івано-Франківська. Основний містобудівний документ безнадійно застарів

 

13 січня в Івано-Франківську пафосно презентували генеральний план міста. Головний містобудівний документ прийнято ще в 2001 році, однак весь цей час доступ до «архітектурної конституції» міста не могли отримати навіть депутати міської ради. Що ж так прискіпливо ховали попередні чільники міської влади від іванофранківців?

 

 

Попередній генплан Івано-Франківська був розроблений 1978 року, тому зміни в соціально-економічній структурі країни зумовили необхідність його оновлення. Нагадаємо, що з 1998-го по 2006 рік міським головою Івано-Франківська був Зіновій Шкутяк. Можна з упевненістю стверджувати, що оновлений генплан відповідав його баченню перспективи розвитку обласного центру. Нині чинний генплан розроблено на термін до 2026 року. Проте цей документ включає в себе низку інших містобудівних документів, які датуються 1995 роком чи навіть 1990-м. Тож виглядає, що в основу генплану закладено дані і методологію, які вже навіть на момент завершення роботи були застарілими.

 

 

Садиби, які ніде будувати

 

В новому генплані проектувальники закріпили нову політику в житловому будівництві, яка орієнтувалась на садибну забудову. Таке рішення обррунтовувалось бажанням населення мати власний будинок із присадибною ділянкою. Однак якщо враховувати дефіцит вільних територій, незрозуміло, як можна було виконати це бажання. Проектувальники констатували, що історичний центр міста щільно забудований і важко піддається реконструкції. Через несвоєчасність вирішення питань щодо розвитку дорожньо-вуличної мережі в центрі міста виникли значні труднощі, пов’язані з організацією руху транспорту. Крім того, дрібноквартирний характер забудови не допускав можливості організації достатньої кількості автомобільних стоянок.


Загалом житлова забудова Івано-Франківська повною мірою не була забезпечена відповідною інфраструктурою. Головними полігонами для садибного будівництва мали стати території приміських сіл. Для багатоквартирного будівництва передбачалось освоїти вільні ділянки на території міста за рахунок вибіркової реконструкції та надбудови. Значні земельні резерви міські чиновники сподівались залучити за рахунок реконструкції територій військових частин. Зрештою, саме на цих територіях і було зведено нові квартали.


В центрі міста актуальною проблемою є організація території, яка зайнята речовим ринком, що навпроти госпіталю. Генпланом передбачено, що тут мають звести заклади торгівлі та громадського харчування з врахуванням наявності поряд пам’яток архітектури і обмеженням поверховості забудови. Як бачимо, за 10 років у цій справі не зроблено нічого: речовий ринок, який на сьогодні вже є атавізмом 90-х років, виявився надзвичайно живучим.

 



Місто без зелені

 

Генеральний план передбачив збільшення територій зелених насаджень. Івано-Франківськ не може претендувати на статус зеленого міста. Найбільшою оазою є міський парк, який доповнюється прибережною зоною міського озера. Значні можливості для рекреації зберігають і береги Бистриць Солотвинської та Надвірнянської. Однак кількість зелених насаджень у місті вп’ятеро менша за нормативні показники. Природно, що генплан повинен був змінити цю ситуацію, і проектанти запропонували створити два нові зелені масиви — парк культури «Каскад» на вулиці івасюка та Ботанічний сад у мікрорайоні «Пасічна». Територія парку «Каскад» мала б складатися з двох масивів, розташованих на обох берегах річки і поєднаних між собою пішохідним мостом. Крім того, пропонувалося організувати лісопаркову зону «Вовчинецькі схили», яка має поєднуватись з лісопарковим масивом на базі ставків села Вовчинця. Ботанічний сад у Пасічні планували створити на землях, які громадяни використовували під городи. Нині є очевидним той факт, що жодного з цих парків створено не буде. На цих територіях давно функціонують садово-городні товариства, жителі яких уже побудували добротні котеджі, тому забрати землю під парк буде неможливо. Значні сподівання пов’язані зі створенням двох зелених масивів у районі загвіздянського озера, однак з огляду на непрості відносини з владою цього села в реальність цих планів віриться слабо. 

 



Розвій спорту

 

Одним із найважливіших питань перспективного розвитку міста є будівництво спортивних споруд. Зокрема, в цьому напрямі плани направду наполеонівські: 12 полів для футболу (чотири з яких нові), 24 майданчики для волейболу, 18 майданчиків для баскетболу, 12 майданчиків для тенісу, а ще 5000 кв. м спортивних залів та 2400 кв. м закритих та відкритих басейнів і багато іншого. Скільки відсотків цього плану виконано за 10 років, визначати не беремось: жителі міста можуть оцінити це самостійно.

 



Жити не можна вмерти

 

Розділові знаки у цьому твердженні розставити не так просто. Проблема дефіциту місць для поховань уже стала притчею во язицех. На момент створення генплану в Івано-Франківську було 35 га кладовищ. Уже тоді мова йшла про необхідність розширення кладовищ та створення нових. Зокрема, величезне кладовище площею 30 га мало б з’явитись у районі мікрорайону «Пасічна», ще одне площею 7,8 га заплановано в Микитинцях на вулиці Юності. Загалом площа міських кладовищ мала б вирости з нинішніх 37 га до 94 га. До речі, найбільше нинішнє кладовище в Чукалівці не заплановано під розширення. Виходить, що міська влада вже нині порушує генплан, розширюючи поховання на землях цієї сільської ради.

 



«Прозорі» чиновницькі дамби

 

Івано-Франківськ розташований у межиріччі двох річок, тому однією з головних проблем є захист міста від затоплення. Значна частина (більше 50%) усіх ділянок, які передбачено під забудову, розташовані в зоні затоплення повеневими водами річок. Генплан подає кілька варіантів розв’язання цієї проблеми: протиповеневий захист, заходи зі зниження рівня ррунтових вод, а також протиерозійні заходи. В будівництві захисних дамб та укріпленні берегів річок за 10 років зроблено надзвичайно мало. Здебільшого місто користується дамбами, зведеними за часів СРСР. Якщо ж врахувати проблему засміченості дренажних систем, то випадки затоплення міських вулиць після рясних дощів не повинні дивувати.

 



Складнощі планової графіки

 

Чиновники міської ради відзвітували, що оприлюднення генплану дозволить підвищити прозорість та відкритість у сфері містобудування. Ми вимушені констатувати, що для простих громадян інтерес представляє лише текстова частина генплану. Графічний вигляд генплану зрозумілий лишень для фахівців. На ньому немає позначень вулиць та інших атрибутів, які б прив’язували його до карти місцевості. Якщо додати, що в низці мікрорайонів з’явилися десятки нових будівель, які змінили містобудівну ситуацію, то вивчення цього документа серйозно ускладнюється.

 

Про транспортні аспекти розвитку міста читайте в другій частині «Загадок генплану» в одному з наступних номерів «Галичини».

 

 

 Юрій КРИВЕНЬ


29.02.2012 Юрій КРИВЕНЬ 1578 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2576
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1220
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1140
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2322
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3765
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2761 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

999

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

845

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

797

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

741
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10478
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1329
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

380
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5477
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1185
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2985
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

577
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

424 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

858
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

749
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

799