Тунгуський метеорит: що було виявлено на місці падіння (ФОТО)

Понад сто років тому у віддаленому районі Сибіру пролунав потужний вибух, який був відчутний у радіусі 100 кілометрів.

Дехто вважав, що на цій території відбулося падіння космічного корабля інопланетян, інші дотримувалися версії зіткнення Землі з кометою або чорною дірою, а вчені й досі не розгадали причину цього явища, інформує Фіртка з посиланням на 24 канал.

30 червня 1908 року посеред лісистої місцевості в Сибіру, поблизу річки Підкам’яна Тунгуска стався вибух, від якого постраждала значна територія. Вогняна куля, яка, за різними свідченнями, була діаметром від 50 до 100 метрів, зіткнулася із Землею та спустошила тисячі квадратних кілометрів тайги.

На місці загинули тварини, а на території, яка охопила 22 тисячі квадратних кілометрів, було повалено близько 80 мільйонів дерев. Метеостанції реєстрували сейсмічні хвилі, які спричинив вибух у різних куточках Землі.

Таємниче явище завдало величезної шкоди природі та навколишнім населеним пунктам, проте влада не поспішала з’ясовувати причину катаклізму. У Москві та Петербурзі про катастрофу в Сибіру навіть не писали, було лише декілька повідомлень у місцевих газетах. Перші дослідження розпочали лише в 20-х роках минулого століття. До місця вибуху відправилися чотири експедиції, які очолював мінералог Леонід Кулик. Наслідки катастрофи були очевидними й тоді. Дослідники виявили величезну територію з поваленими деревами, яка мала дивну форму метелика.

Леонід Кулик дотримувався версії, що в цьому районі відбулося падіння космічного боліда. Саме на це вказували очевидці. На щастя, місце вибуху було незаселеним, проте всього за 30 кілометрів від епіцентру подій жили поодинокі евенки. Вони описували, що події тоді почалися із землетрусу, почали падати дерева та пролунав грім, а потім у небі нібито з’явилося "друге сонце".

На думку дослідників, саме так мешканці могли назвати появу в небі космічного тіла. Ще один очевидець катастрофи, житель факторії Ванарава, яка розташована за 70 кілометрів від цього місця, стверджував, що в той момент небо на півночі роздвоїлося і високо над лісом з’явився вогонь. Земля навколо тремтіла, а вибухова хвиля розтрощила вікна в домівках.



Проте, під час досліджень вчені не виявили кратерів чи значних залишків метеорита. Кулик пояснив це тим, що уламки космічного тіла, найімовірніше, загрузли в болотяному ґрунті та були поховані під ним. Згодом з’явилася версія, що Тунгуський метеорит складався здебільшого з льоду. Така теорія пояснювала відсутність уламків, а також феномен сріблястих хмар, які спостерігали в цій області через добу після вибуху. Катастрофа на декілька років перетворила багату на рослинність частину тайги на кладовище лісу.

Було досліджено, що енергія вибуху становила від 10 до 40 мегатон у тротиловому еквіваленті. Така потужність дорівнює 2 тисячам підірваних ядерних бомб, подібних до скинутої у 1945 році на Хіросіму. Через деякий час рослинність на території почала відновлюватися з нечуваною швидкістю. Посилений ріст дерев свідчив про можливий радіаційний викид.

У 1973 році під час чергових досліджень було проаналізовано зразки порід, виявлених у шарі торфу, який датований 1908 роком. Породи мали метеорне походження, що вкотре підтверджувало версію падіння космічного тіла. Проте метеорні дощі трапляються доволі часто, і, зазвичай, залишають мікроскопічні уламки на поверхні землі. Тож чи належали віднайдені частинки саме руйнівному небесному тілу – залишається невідомим.

На початку 2000-х років явище почала досліджувати група вчених з Італії. Вони зацікавилися озером Чеко, яке розташоване за 8 км від ймовірного епіцентру вибуху. Це озеро діаметром 500 метрів привернуло увагу дослідників своєю доволі дивною округлою формою. Важливим став і той факт, що до 1908 року Чеко не було позначене на жодній карті.

Італійці припустили, що незвичайна форма озера – результат удару великої частини, яка відкололася після вибуху Тунгуського метеорита. Багато хто ставив під сумнів теорію італійських дослідників, однак по суті вона лише підтверджувала версію падіння космічного тіла.

Інтерес до Тунгуського катаклізму не вщухає. Сучасні астрономи щодня уважно спостерігають за небом, щоб запобігти можливій катастрофі такого масштабу. Адже, якби метеорит таких розмірів зіткнувся із землею в місці, заселеному людьми, наслідки були б набагато трагічнішими. У 2013 році в Челябінську зафіксували падіння невеликого порівняно метеорита, діаметром 19 метрів. Зіткнення завдало значних руйнувань, набагато більших, ніж передбачали дослідники.

Прийнято вважати, що такі метеорити можуть падати на Землю кожні 100 років, а такі як Тунгуський – раз на тисячоліття. Зараз астрономи переглянули свої дослідження та збільшили таку ймовірність вдесятеро. Тобто, за їхніми припущеннями, космічні тіла, такі як Тунгуський метеорит, можуть стикатися із Землею кожні 100-200 років.

Сьогодні кожен сам обирає для себе версію для пояснення цього таємничого явища. Окрім зіткнення з метеоритом, кометою чи астероїдом, дехто досі вірить в інше походження вибуху. Його пов’язують із кульовими блискавками, виверженням вулкана, ударом лазерної гармати, а також таємними експериментами американського фізика Тесли. Хтось вважає, що на місці стався ядерний вибух. Шукачі таємничого стверджують, що там відбулася аварія позаземного космічного корабля. А місцеві мешканці регулярно проводять на цій території екскурсії для всіх цікавих.


30.08.2019 9265
Коментарі ()

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2714
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

20847
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1811
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1295 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2311
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3953

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

591

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2067

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

756

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1363
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

425
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

949
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24450
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

675
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

695
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

644
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

788
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8134
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

656
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

827
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2116 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

778