Темні справи. Як в Україні приховують рішення судів

 

У Донецьку викладачка не змогла приватизувати квартиру в гуртожитку, де живе 35-ий рік. В Криму суд за позовом міськради розглядає ліквідацію об'єднання чорнобильців. Рішенням закарпатського судді даішникам заборонено виписувати штрафи на дорогах. Хто ухвалює ці рішення? На які закони судді посилаються? Що вирішують інші суди у таких самих справах?

 

В нас знову намагаються відібрати право це знати.

 

Хто прагне приховати суддівські рішення

 

Їй не сподобався фільм про Висоцького, сподобався лондонський концерт Джорджа Майкла та катання на коні по імені Брауні. Їй 31, її звати Ірина Бережна, і як депутат від Партії регіонів вона подала до парламенту проект закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо розгляду справ Верховним cудом України».

 

До чого тут відкритість судів? Взагалі закон, як написав автор багатьох з них Роман Куйбіда, допоможе владі на виборах нового голови Верховного суду. Але в ньому є маленька приписочка: «Перелік судових рішень судів загальної юрисдикції, що підлягають включенню до Реєстру, затверджується Радою суддів України за погодженням з Державною судовою адміністрацією України».

 

В перекладі з мови юристів це означає, що якщо зараз всі судді мають відправляти свої рішення до Державного реєстру судових рішень, то тепер судова влада може дозволити частину документів залишати в судових архівах. І там знайти їх нам з вами буде в рази важче, ніж в Реєстрі, який відкритий в Інтернеті за посилання reyestr.court.gov.ua.

 

Закон Бережної вже діє: за нього в Раді проголосувала правляча коаліція та його підписав президент. Для чого це Бережній і Партії регіонів? Наприклад, Сергію Ківалову - зараз одному з найбільших вершителів долі суддів? (Ірина вчилася в його Одеській академії та входить до парламентського комітету з правосуддя, який Ківалов очолює). Сама Ірина посилається на думку авторитетного іноземного експерта з права Маркуса Зiммера - немає сенсу збирати усі суддівські рішення, варто виставляти на загальний огляд лише найважливіші. Але пан Зіммер може навіть не уявляти, для чого його логічну пораду можуть використати українські депутати. (Турбота Бережної про народні гроші проявилася в момент, коли в Раді на ці самі гроші накупили комп'ютерів для депутатів - по 11 тисяч гривень за штуку, і телестудію ціною у 8 мільйонів).

 

 

Закриття реєстру судових рішень може знищити чи не єдиний механізм громадського контролю за діяльністю суддів. Коли минулого грудня суд заборонив Податковий майдан, будь-хто міг знайти його рішення в реєстрі і побачити, хто ухвалив рішення і з якими аргументами. (Зробив це суддя Ігор Смолій. А рішення, що дозволило міліції знести майдан підприємців, суддя мотивував турботою про їх же безпеку - щоб на них не впала новорічна ялинка чи кран, що її встановлював).

 

Цього року цей самий суд заборонив святкувати День свободи. Цього рішення досі немає в реєстрі. І не кожна людина може дізнатися, що рішення виніс суддя Костянтин Пащенко, пославшись на те, що в сьому річницю Помаранчевої революції на Майдан може прийти багато людей з різними поглядами. Тому - вирішив суддя - щоб не билися один з одним, міліцією та не порушували спокій інших киян, мітинг на Майдані краще взагалі заборонити. Що об'єднує обох суддів, то це перевірка Вищої ради юстиції: Смолія перевіряли в момент ухвалення ним рішення, Пащенка - за місяць до ухвалення. У цьому контролюючому суддів органі ключову роль зараз відіграють той самий Ківалов з Андрієм Портновим, що відповідає за суддів в Адміністрації президента. І виходить, що від влади судді зараз сильно залежать, а від людей - ніяк. А якщо суддівські рішення перестануть оприлюднюватися у Реєстрі, то ми тоді і не знатимемо, які судді ці рішення ухвалюють.

 

Між тим, за цей самий реєстр якраз ми з вами сплатили десятки мільйонів гривень.

 

 

Хто заробив на відкритості судових рішень

 

Згідно з підрахунком Рахункової палати на запит «Свідомо», з моменту створення у 2006-ому році до середини минулого року на Реєстр було витрачено 65 мільйонів гривень. При цьому вартість його ведення з розрахунку на один суд стрімко збільшується. Якщо у 2008-ому це було 69 тисяч гривень, то у 2010-ому - 156 тисяч!

 

Чому? Тому що судова влада, у ведення якої віддали Реєстр, дозволила перетворити його на чергову оборудку. Програмне забезпечення, яке для Реєстру розробили приватні компанії, залишилося в їхній власності! (Хоча це заборонено постановою ще уряду Юрія Єханурова.) І платники податків щороку сплачують цим приватним компаніям роялті - за право користування програмним забезпеченням, за розробку якого платники податків цим же ж фірмам вже заплатили.

 

(Ця схема дуже поширена для усіх державних баз даних, нехай вона й виглядає дикою. Уявіть собі - ви купили квартиру, а потім роками сплачуєте продавцю орендну плату за те, що живете в цій квартирі. Причому ця орендна плата зростає - з 1 мільйона гривень в 2009-ому році до майже 11 мільйонів цього року).

 

«Свідомо» вже писало про компанії, що отримують ці гроші. Одна називається «Арт-мастер». Один з її засновників Олег Гребенюк також є засновником фірми «З-Т» з консорціуму «ЄДАПС», що отримує величезні гроші за виробництво однієї сторінки в кожному закордонному паспорті. Назва іншої фірми - «Юртех». Один з її засновників Віталій Богданов нещодавно очолив державне підприємство «Інформаційні судові системи». Саме це підприємство веде Реєстр судових рішень.

 

Впустили цапа до городу? Ми запитали у нового державного чиновника, яку роль «Юртех» буде відігравати в обслуговуванні Реєстру. Богданов відповів: створена ним компанія давно перейшла під контроль того самого «Арт-мастера». А держпідприємство, яке він очолив, зараз за 3,5 мільйона гривень розробляє нове програмне забезпечення, що буде повністю належати державі.

 

«Ми також не збираємося платити роялті цього року, оскільки в нас багато зауважень до того, як працюють ці програми», - додав творець одного з підприємств, яке ці програми розробило.

 

«Свідомо» буде стежити за виконанням цих обіцянок. І за тим, наскільки рішення суддів будуть відкритими для українців.

 

Єгор СОБОЛЄВ,
бюро журналістських розслідувань «Свідомо»,
для «Галицького кореспондента»


18.12.2011 1323 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2577
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1220
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1140
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2322
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3765
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2765 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

999

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

845

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

797

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

742
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10478
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1329
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

381
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5477
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1186
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2985
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

578
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

425 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

858
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

749
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

799