"Шутр" у законі

 

На Івано-Франківщині дозволили вибирати з гірських річок піщано-гравійну суміш заради боротьби з катастрофічними повенями?

 


Упродовж дня з русла ріки виїжджала машина за машиною. Поки екскаватор вантажив видобутий з Бистриці Надвірнянської "шутр", як в народі називають піщано-гравійну суміш, до тутешнього райвідділу міліції надійшло аж три звернення від стурбованих громадян. Налякані не так давно минулими повенями мешканці прибережних осель телефонували на 102 і просили захистити ріку. Вони добре пам’ятали, що саме несанкціонований вибір "шутру" називали однією з причин стихійного лиха у 2008 та 2010 роках. Екологи тоді переконували, що нераціональне втручання людини в природні русла рік призводить до того, що вода рве береги у вузьких місцях, незахищених дамбами та гідротехнічними спорудами...



Ще недавно за "шутровиками" полювали усі - екологічна інспекція робила рейди, даішники спиняли вантажівки, рибінспектори ганяли браконьєрів на ріці. Попри те, "шутрова мафія", як охрестили незаконних видобувачів піщано-гравійної суміші, процвітала. Незамінний будівельний матеріал завжди мав великий попит, а за кожним метром ріки не встежиш.



Цього року кількість затриманих браконьєрів, за даними Державної екологічної інспекції в Івано-Франківській області, різко зменшилася. Як пояснив Галицькому кореспонденту заступник начальника інспекції Ігор Яківчук, "шутровики"-нелегали більше ризикувати не хочуть,адже тепер видобувати "шутр" з русла річки можна на цілком законних підставах.



Виявляється, відому заборону на видобуток піщано-гравійної суміші, яка прописана у 88 статті Водного кодексу України вдалося подолати минулорічним рішенням обласної ради, яким вибір "шутру" вписано в контекст протипаводкових заходів як руслорегулюючі та руслоочисні роботи. Здається, на Івано-Франівщині замість того, щоб побороти "шутрову мафію", спробували її очолити.



Обласна рада входить у схему

"Рішення обласної ради діє вже майже рік, про нього відомо прокуратурі, якби там побачили щось неправильне, то така діяльність давно була б припинена, - відзначив у розмові з журналістом "ГК" начальник обласного управління водних ресурсів Роман Михайлюк. - Так, є стаття Водного кодексу, яка забороняє добувати гравій з гірських рік, але ми віднесли ці роботи до руслорегулювальних та днопоглиблювальних, тому правових підстав забороняти їх немає".



Рішення обласної ради від 30 вересня 2011 року, яким фактично дозволено вибір "шутру" з гірських річок, аж ніяк не теперішня вигадка. Подібне рішення обласна рада приймала ще кілька років тому. Однак, саме минулого року "Порядок проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області" на сесії одразу не пройшов. Проти цього документу, котрий фактично узаконює "видалення з русел річок наносів", до яких зараховано і піщано-гравійну суміш, проголосувала більшість депутатів, насамперед з так званих "опозиційних" фракцій. Депутати аргументували тоді свою відмову голосувати за такий документ тим, що підрядні організації, яким облводгосп дозволятиме працювати в руслі рік, можуть використовувати дозвіл виключно для видобутку "шутру", мало дбаючи про берегоукріплення та регулювання русла.



Зрештою, опозиціонерів вдалося вмовити, а в "Порядок..." були внесені певні зміни. Депутатська комісія з питань екології (голова комісії - колишній начальник екологічної інспекції Андрій Троценко) отримала право погоджувати запропонований облводгоспом "пооб’єктний перелік руслоочисних і руслорегулюючих робіт", а підрядників зобов’язали виконувати роботи на користь територіальної громади того чи іншого прирічкового населеного пункту на суму, яка становить 20 відсотків (раніше було 5 відсотків - авт.) вартості вивезеного з русла "шутру".



Чи знизили ці нововведення ризики щодо неякісного виконання робіт підрядними організаціями, сказати важко. Можливо, обласні законодавці вирішили, що достатньо застрахували себе тим, що в одному з останніх пунктів "Порядку..." переклали повну відповідальність за дотримання природоохоронного законодавства на підрядні організації, які отримали дозвіл на проведення робіт з очищення русла.


Та, як виявляється, навіть за таких умов охочих працювати на легальному видобутку піщано-гравійної суміші не бракує. Попит залишився все той же - будова триває та й автодорожники не гребують "шутром".



Екологічна депутатська комісія вже чотири рази збиралася, щоб розглянути та погодити листи облводгоспу із переліком об’єктів, на яких заплановано проводити очищення русел рік. Голова комісії Андрій Троценко нарахував по пам’яті понад два десятки об’єктів, які пройшли депутатське погодження. Але за точнішими цифрами порадив звернутися в обласне управління водного господарства.



"Головний у цій схемі - облводгосп, - переконував журналіста "ГК" Андрій Троценко. - Їхні спеціалісти виїжджають на місце, вони вивчають ситуацію, оголошують конкурс, погоджують проект і здійснюють технагляд за цими роботами".

 


Хто головний?

"Наша роль основна в тому, щоб вибрати місце проведення таких робіт не там, де хтось собі придумав, а там, де це дійсно потрібно, - пояснював начальник облводгоспу Роман Михайлюк. - А замовниками всіх цих робіт є органи місцевого самоврядування, вони вповноважені контролювати обсяг вивезеного "шутру", а також можуть розірвати угоду на їх проведення, якщо запідозрять підрядників у нечесності".


До речі, в облводгоспі зауважили, що до чинного Водного кодексу ще мають бути внесені зміни, за якими управління водного господарства будуть наділені дозвільними функціями. "Правильніше говорити, що ми не даємо дозволи, а здійснюємо погодження, - скромно зауважив начальник відділу безпеки водних ресурсів облводгоспу Степан Пискливець. - Так само, як управління охорони навколишнього природного середовища та Держрибінспекція".


Фахівці облводгоспу пояснюють, що завдяки легалізації видобутку "шутру" на Івано-Франківщині вдалося не тільки зменшити кількість браконьєрів, яким вже нема потреби ховатися в "тінь", але й зекономити бюджетні гроші, передбачені на проведення протипаводкових заходів. Скажімо, у 2010 році облводгосп звітував про видачу 6 дозволів, проведення земляних робіт обсягом понад 22,5 тисячі кубометрів та зекономлені 670 тисяч бюджетних гривень.


З’ясувати цьогорічні дані виявилося значно складніше...


Де законно беруть "шутр"?

Отримати інформацію про місця, на яких цього року дозволено проводити роботи з розчистки русел і вивозити піщано-гравійну суміш, вдалося не відразу. Коли ж перелік об’єктів потрапив в розпорядження редакції "ГК", то він виявився позбавленим таких подробиць, як терміни виконання робіт, їх обсяги, зрештою, невідомими залишилися виконавці. Для з’ясування подробиці виникали несподівані перешкоди. За дивним збігом обставин, працівниця апарату обласної ради, яка веде протоколи екологічної комісії, перебувала у відпустці, а працівник облводгоспу, який відає документацією щодо технічного нагляду за цими об’єктами, так само мав якісь вакації.


Зрештою, облводгосп поінформував про сім об’єктів, на яких проводяться руслоочисні та руслорегулювальні роботи. Ще три об’єкти знайшлися у конкурсних пропозиціях на офіційному сайті облводгоспу. Прикметно, що кожен з легальних "шутрових" кар’єрів розташований поряд з більшими промисловими центрами (Івано-Франківськ, Надвірна, Коломия, Рожнятів. Перегінськ тощо). Щоправда, і голова депутатської комісії, і керівник облводгоспу запевняли, що місця, з яких легально видобувають "шутр", ніхто спеціально не підбирав з врахуванням зручності заїзду чи близькості ринків збуту.


Трохи здивувало, що із семи об’єктів, на яких проводяться руслоочисні роботи, аж три припадає на місто Надвірну та її околиці. Навряд чи можна це пояснити звичайною прихильністю надвірнянця Андрія Троценка до своєї малої батьківщини.


У цьому Надвірнянському піщано-гравійному кущі, який, окрім райцентру, включає в себе прилеглі села Назавизів та Пнів, найактивніші роботи наразі ведуться на ріці впритул до території міста. За погодженим із міською радою проектом, від Богородчанського моста аж до зони відпочинку івано-франківські підрядники випрямлятимуть русло Бистриці. І при цьому використовуватимуть видобутий "шутр" для своїх потреб. Роботи триватимуть до 15 грудня. Економічним та екологічним ефектом передчасно ще ніхто не хвалиться.


А от в Назавизові, за словами сільського голови Володимира Гавриляка, підрядник ніяких робіт досі не розпочав. "Техніка в нього є, стоять на ріці, навпроти радгоспу, - говорив війт. - У нього дозвіл закінчується у вересні, напевно, ми не будемо його продовжувати".


Тим часом у Пневі деякі селяни так само, як дехто з надвірнянців, за звичкою поскаржилися у міліцію...

 

Богдан СКАВРОН



P.S. За даними облводгоспу, вартість "шутру", легально видобутого з гірських річок Івано-Франківщини, коливається в межах 24 - 40 гривень за кубометр.

P.P.S. У 2008 році на проведення заходів із ліквідації наслідків повені Івано-Франківському обласному управлінню водних ресурсів було виділено 129 мільйонів гривень на ліквідацію наслідків стихії і проведення протипаводкових заходів.

До теми
0 - об’єкти, на яких на даний час проводиться розчистка русел з вилученням піщано-гравійної суміші
1. с. Черніїв Тисменицького району (Бистриця Надвірнянська)
2. с. Назавизів Надвірнянського району (Бистриця Надвірнянська)
3. м. Надвірна (Бистриця Надвірнянська)
4. с. Пнів Надвірнянського району (Бистриця Надвірнянська)
5. с. Корнич Коломийського району (Прут)
6. с. Нижній Струтин Рожнятівського району (Чечва)
7. с. Рошняте Рожнятівського району (Лімниця)
* - об’єкти, на яких заплановано проведення руслорегулюючих та руслоочисних робіт із вилученням піщано-гравійної суміші
1. с. Кийданці Коломийського району (Прут)
2. с. Старі Богородчани Богородчанського району (Бистриця Солотвинська)
3. с. Букачівці Рогатинського району (Дністер)


27.08.2012 Богдан СКАВРОН 2153 4
Коментарі (4)

Василь І. 2012.08.28, 23:50
Цікаво, чи читала цей опус "зелена" прокуратура. З цими розкладами про видобування корисних копалин без спецдозволу Мінохорони природи. За такого рівня вибору ПГС (піщано-гравійної суміші) Прикарпаття незабаром стане Закарпаттям. Прикро, що на сторінках Фіртки не видно коментів громадських екологічних організацій області. Скільки їх зареєстровано в ГУ юстиції ? "На всіх язиках все мовчить, бо благоденствує" (Т.Шевченко).
надвірна 2012.08.29, 08:02
Ти диви який дурний еколог з Надвірної. Поліз фотографувати машину разом з мерією ще і дістав у придачу Певно дозвіл дала мерія без його згоди Ото дива Самі дають і добре що дістають по пиці
Василь с. Черніїв 2012.08.29, 16:09
Подивіться вище Черніївського мосту на р. Бистрицю Надвірнянську. Старші люди кажуть, що якби так чистили ріки і робили русла як там зроблено, то шкода від повеней була би набагато меншою. Ліпше хай не будують будинки так як побудовано на лівім березі вище моста. Як була повінь в 2010 році то забрало берег і чуть будинок не пропав. Тепер засипали розмитий берег каменем, а вище по березі вже знов заливають фундаменти.
Олександр Михайлович 2012.08.29, 17:00
Звичайно, заходи, які проводяться за проектами розробленими для розчистки і регулювання рік не вирішують проблеми повного захисту від можливих паводків і повеней. Але в період безгрошів’я, коли немає можливості проводити будівництво водозахисних дамб і берегоукріплень, водоакумулюючих протипаводкових ємностей та інших протиерозійних заходів, передбачених державними прогамами, розчистка і регулювання русел рік дає можливість зменшити навантаження на ввігнуті береги та їх руйнування.Також зменшується небезпека руйнування с/г угідь та житлових масивів. Як кажуть на безриб’ї і рак риба. З іншої сторони вирішується питання припинення безсистемних самовільних розробок гравійних сумішей, як вказано в статті «шутровою мафією» та корупційних схем на рівні контролюючих органів. Тепер можна купити будматеріли цілком легально і за доступними цінами. Також 20% вартості від реалізованої суміші є великою підмогою сільській громаді для вирішення побутових проблем села. Пенсіонер. (Бувший меліоратор і водник)
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

2823
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1245
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1162
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2355
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3789
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2796 8

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

68

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1024

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

862

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

814
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

95
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10500
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

94
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

419
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5501
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1214
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

603
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

443 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

878
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

763
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

816