Про канони

 

У своєму житті Церква керується Св. Писанням і Св. Переданням. Чи не найважливішим елементом останнього є правила Православної Церкви (грецькою - канони). «Правилами називаються ті письмові визначення, які законодавча влада церковна видала протягом декількох століть і які досі мають силу в православній церкві, як позитивні і взагалі обов'язкові закони для всіх і кожного, хто є член цієї церкви» (єп. Нікодим (Мілош). На жаль, сьогодні не всі віруючі згодні приймати правила такими, яими вони є. Оскільки із обов‘язковістю їх сперечатися важко (явно протестантське твердження), сперечаються із їхньою незмінністю.

Твердження про те, що канони із ходом історії можуть змінюватися, тим паче, відмінятися - неприпустиме і неправославне. Так, вони – церковний закон. Проте, не лише закон. Згідно із православним віровченням, канони є Божим Одкровенням і богодухновенні, як і Св. Писання. Оскільки належать до Св. Передання. Перше й друге доповнює, пояснює одне одного. Тому просунуті ієрархи і радять мати настольними книгами дві – Біблію та Книгу правил. Неможливо уявити, щоб християнин при здоровому глузді казав чи навіть думав, що якісь слова Біблії застаріли. Що їх можна змінити чи відмінити. Із церковними правилами те саме.

Є правила, що наразі не діють. У зв‘язку із історичними обставинами. Наприклад, зараз у Церкві немає інституту дияконис. У середі православних немає рабства. Ясно, що канони стосовно дияконіс та рабів не діють. Проте, якщо коли-небудь диякониси знадобляться Церкві – невідмінені, незмінні канони щодо них знову діятимуть. Навіть за світською логікою церковні правила не можуть бути змінені чи відмінені. Перше: всі вони видані чи затверджені Вселенськими соборами. Тому змінювати й відміняти їх міг би лише Вселенський собор. Хоча велике питання, був би такий собор законним чи «розбійницьким» (швидше за все – останнє). Друге: на основі чого нам сьогодні визначати, які правила потребують змін, які можуть не виконуватися? Якщо Св. Отці однозначні: мають виконуватися всі. Це не принижує висоти й духовності християнської віри. Навпаки - вказує, куди саме тягнутися. А то ж наша, людська, натура така капосна. Ми ж захочемо відміняти найважче для нас. Воно ж, зазвичай, – найважливіше. Так, наприклад, комусь здаються «застарілими» церковні правила щодо посту. І не тому, що у ХХІ столітті піст не потрібен. А тому, що його головна пристрасть – обжерлевість. І так з усім. Покоління та обставини змінюються – а правила, як і Слово Боже, лишаються незмінними. Тому що незмінними лишаються пристрасті й гріхи людські.

 

Звісно, канони не мають сили старозаповітного закону Мойсея. Вони не можуть застосовуватися «за буквою», по-фарисейськи. Церковні правила – сіль, що запобігає псуванню нашого єства. Попереджає або врачує падіння. Їхня ціль – допомогти позбавитися від гріха, допомогти у спасінні. Повернути нас до Христа. А не покарати чи зробити життя більш тяжким. Канони – зразок. Ідеал, якого слід всіма силами прагнути. Як і будь-який ідеалу, його майже неможливо досягти. Але прагнути – мусимо. Знаючи та усвідомлюючи, що Церква живе Христом. Котрий милує та спасає. Тому існує поняття «ікономії» - відступу від суворості правил заради милості й любові. Але відступ, виключення – воно і є виключення. Коли виключення відбуваються постійно, і при тому там, де можна було б і дотримуватися правил – це просто нехтування правилами. Заради власних уявлень або зручності. Невиправдане, пагубне свавілля. Гріх.

Кожен із нас приходить до Церкви зі своїм баченням світу, життя і того, як усе має бути. Й одразу намагається нав‘язати своє бачення. Замість того, щоб послухати, що Церква пропонує нам. Вислухати пояснення і спробувати зрозуміти, чому саме так. Як правило, виявляється, що «саме так» - ідеальний варіант. Перевірений часом і досвідом багатьох поколінь святих. Господь Ісус Христос через Церкву Свою посилає нам усі можливості для нашого спасіння. І відкидати частину Його дарів тому, що ми не в силах її осягнути, тому що вона здається нам застарілою, чи просто не подобається – неприпустимо. Канонічні правила писалися та приймалися Отцями, котрі діяли Духом Святим. На відміну від нас…

Кажуть, якщо в житті користуватися виключно канонами, без євангельської любові та милосердя – виходить розкол. Проте, якщо користуватися лише Св. Писанням, без канонів – виходить єресь. Істинний, спасительний шлях до Христа лежить посередині. Вузький, як лезо бритви. Ним боляче ходити. Але до Царства Небесного по-іншому не потрапиш.

 

Надія Моклюк,

Братство


09.08.2012 Надія Моклюк 4611 1
Коментарі (1)

християнка 2012.08.09, 13:06
"Проте, якщо користуватися лише Св. Писанням, без канонів – виходить єресь." Браво! Скільки живу, ще такого не чула, що користуватись Святим письмом - єресь! Судді хто? А ще українською не в середі, а в середовищі.
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2562
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1207
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1134
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2314
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3761
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2754 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

997

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

843

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

793

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

739
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10476
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1326
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

370
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5472
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1181
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2979
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

571
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

417 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

855
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

747
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

796