Патріарх Святослав: «Я рухаюся зі швидкістю електрона»

 

З нагоди святкування ювілею Івано-Франківська, місто відвідав Патріарх УГКЦ Святослав (Шевчук).

В неділю 6 травня Глава УГКЦ відслужив урочисту літургію в Катедральному соборі Святого Воскресіння після якої зустрівся з журналістами місцевих ЗМІ і охоче відповів на всі їхні запитання.

«Я нещодавно мав душпастирські поїздки за кордон фактично з усіма тими предстоятелями які були вчора тут на ваших урочистостях, - розповів Владика Святослав. – Минулого тижня ми побували в Канаді та Сполучених Штатах.

Сьогодні дуже багато людей в цілому світі наших вірних хочуть пізнати нового Главу своєї церкви, побачити його, поспілкуватися з ним. Я думаю, що це є природнім. А для мене це є нагода будувати єдність нашої церкви. Для того, щоб кожен українець де б він не жив чи в Україні чи поза її межами відчув, що він має батька – главу церкви який про нього дбає.

З іншого боку – я завжди збирав і підсумовував ці поїздки для того щоб церква могла випрацьовувати належну програму душпастирської опіки своїх вірних, особливо, там де немає ще наших парафій, структур, де працюють наші заробітчани. Для того, щоб справді кожен з них зміг почути Боже слово на рідній мові а, відтак, мати можливість зберіати свій обряд і свою культуру.

Остання поїздка до Канади та США була цілком іншою. Так цікаво склалося що з ініціативи єврейської громади в Канаді, було внесено до парламенту Канади законодавча пропозиція, а її вніс міністр еміграції, щоб Канада на державному рівні визнала геройські вчинки Митрополита Андрея Шептицького по врятуванню більше як 160 євреїв під час другої світової війни. Самі євреї з вдячністю до Митрополита внесли таку ініціативу. А безпосередньо під час засідання парламенту цю пропозицію вносив депутат польського походження. Всі члени Всеукраїнської ради церков і релігійних організацій, тобто, предстоятелі різних християнських конфесій і традиційних і нетрадиційних, так само головний равин України Яків Дов Бляйх, головний муфтій мусільман України були присутні коли ми всі разом приймали вдячність Канади за Митрополита Андрея Шептицького.

Мені було надзвичайно приємно бачити як і Патріарх Філарет, і Владика Митрополит Методій, і всі протестанти публічно шанували нашого великого Митрополита.

В Сполучених Штатах ми відвідували наше посольство якраз в день пам’яті Чорнобильської трагедії. І ми на тому українському клаптику землі у Вашингтоні спільно молилися за всіх тих, хто віддав своє життя рятуючи людство від наслідків цієї катастрофи. Я, при нагоді, мав слово до посла України і сказав що ми б дуже хотіли щоб Україна наслідувала Канаду, щоб ім’я Митрополита Андрея Шептицького нарешті було реабілітоване у нас. Щоб та постать на яку так багато проектують різних ідеологічних кліше ще совєцької пропаганди було знято. Тому що  сама подія яка відбулася в Канаді спростовує всі міфи які колись ця пропаганда і щодо нашої церкви і Анрея Шептицького нашого Митрополита скеровувала.

То ж сподіваймося що Україна теж, можливо, український парламент в подібний спосіб вшанують слугу Божого Митрополита Андрея Шептицького.

-Вперше за всю історію незалежності України Владики трьох церков разом відправили службу Божу в Івано-Франківську. Чи можливе таке в Києві? Україна напередодні виборів. Яка участь церкви в цьому процесі?

Ваші побажання, в зв’язку з цим, Президентові. Ваші прогнози на вибори.

 

-Ми в Києві вже багато разів молилися разом. Минулого року ми разом намагалися переживати події пов’язані з другою світовою війною. Ви знаєте, що 22 червня минулого року була річниця початку цієї війни між Радянським Союзом і Нмеччиною. І ми цей день оголосили днем пам’яті жертв початку війни. Ми молилися разом. Були присутні також євреї.

Тож для Києва це не є вже така велика несподіванка як вона є в Івано-Франківську. Але мені дуже приємно що той досвід такого якогось порозуміння, братерства які ми маємо в Києві поширюється на всі регіони. Бо не завжди та вістка, інформація чи приклад до наших парохій доходить.

Очевидно, що Україна є напередодні виборів. Ми цього тижня мали синод наших Владик і працювали над відкритим зверненням щодо виборів як це щоразу робить наша церква. Коли лише розпочнеться виборча кампанія, ми його опублкуємо.

А суть його проста, є три такі основні ідеї. Ми закликаємо найперше не голосувати за ті партії які купують голоси, бо купівля голосу виборця це вже є корупція. Корупціонер може щось збудувати? Мабуть що ні. Друга така думка що ми закликаємо все ж таки прийти на вибори. Бо багато наших людей часом вже не вірить що їхній голос може щось зробити. І ми закликаємо не легковажити бо це не тільки право але й величезна відповідальність, в тому числі, християнська за своє суспільство і свою державу. Зокрема, наші греко-католики які завжди були в авангарді державного будівництва  не мають права відмовитися від своєї участі в житті суспільства. Третя думка – ми закликаємо бути пильними проти всяких спроб чи спокус при допомозі сили щось розв’язувати. Тому що ми знаємо, що силовий варіант ще нічого ніколи не допоміг збудувати. А саме мир, спокій, я б сказав, відповідальність, уважність – це ті обставини, які необхідні щоб можна було свідомо, добровільно і вільно голосувати. Якщо  цього не буде, то, очевидно, ціла країна буде в небезпеці.

Ми завжди активно реагуємо на вибори але по-своєму. Ми ніколи не кажемо за кого голосувати і не дозволяємо нашому духовенству брати безпосередню участь в параментських перегонах. Ми хочемо будувати інститути громадянського суспільства. Не в політичному а в громадянському суспільстві ми хочемо бути активними і, очевидно, виховувати те суспільство.

Церква не хоче заміняти собою ці інститути а хоче допомогти їх справді гідно збудувати.

Ще я хотів би побажати нашому Президенту щоб він забезпечив вільні демократичні вибори. Це все те що він може зробити, до чого зобов’язує Конституція а, відтак, що потрібно щоб такі вибори відбулися.

Щодо прогнозів, я, чесно кажучи, хочу утриматися. Побачимо. Бо ми часом як суспільство є дуже непрогнозованими. Я сподіваюся, що наші громадяни зрозуміють що змінити щось у країні можемо тільки ми які є джерелом влади. Якщо ми будемо свядомі цього, то завжди будемо мати шанс в той чи інший спосіб. Той шанс, який від нас сам ніколи не відійде.

Справді, дуже б хотів щоб Україну в світі знали не через те, що у нас є якісь політичні проблеми чи неспокої, ті чи інші труднощі з, так званою, вибірковою справедливістю про яку ми вже не раз говорили. Я хотів би щоб нашу Україну знали як країну відкриту, цивілізовану де люди вміють будувати своє майбутнє.

 

-Як Ви ставитеся до нав’язування нашому суспільству гендерної політики у гіршому забарвленні?

 

-Нас це дуже турбує і ми в контексті Всеукраїнської ради церков намагаємося цьому протидіяти. Очевидно, це певна ідеологія яка проектується. В чому вона полягає? В загальних рисах, я б сказав, що вона вбачає що всі люди між собою абсолютно одинакові. Не щодо свої гідності а щодо своєї фізіології і психології. А це означає що бути мужчиною чи жінкою це є предмет вільного вибору. Бо мужчина чи жінка це не що інше як статева роль.

Очевидно, що ми християни віримо по-іншому, тому що Господь Бог сотворив нас чоловіком і жінкою. І ми є покликані прийняти Божий Дар власного життя, відтак, приналежності до тої чи іншої статі. Відкрити все багатство і зміст цієї статі. В цьому напрямку ми будемо навчати наших вірних і так виборювати право виховувати наших дітей відповідно до нашої віри. І цього хочуть усі.

Тут ми є абсолютно солідарні між собою і не лише християни, нас підтримють і іудеї, і мусульмани. Так що я сподіваюся що ті, які будуть приймати рішення або, можливо, будувати політику нашого міністерства освіти прислухаються до голосу церков. Бо тут ми справді хочемо бути моральним авторитетом для нашої країни і сподіваємося, що ці моральні засади справді будуть пошановані.

 

-В світлі Ваших зустрічей з Владиками українських православних церков чи є перспективи об’єднання в одну спільну українську церкву?

 

-Це питання постійно виринає. Я думаю, що один з таких позитивів спільної поїздки є те, що ми тиждень перебували разом, поруч, спілкувалися. А спільна подорож це як духовна проща, яка дає можливість краще дізнатися одне про одного та зрозуміти свого ближнього.

Чесно кажучи, сьогодні всі церкви розуміють що роз’єднання християнства це є невиконання заповіді Ісуса Христа щоб всі були одним.

Причина роз’єднання лежить в гріху. Гріх завжди призводить до роз’єднання. І ми християни покликані той гріх долати. А значить - долати різні роз’єднання. Сьогодні, я б сказав є прагнення це зробити.

Я думаю, що єдність наступить тоді, коли кожна церква справді буде вільна від політики. Тоді вона і буде собою. Вона буде церквою Христовою, яка не підпорядковується державі але служить суспільству. І тоді зникнуть ті причини які десь у минулому до тих розподілів призвели.

 

-Як часто плануєте відвідувати Прикарпаття, зокрема, Галич?

 

-Прозвучало таке, що я рухаюся зі швидкістю електрона. Справді я намагаюся по можливості бути на святкуваннях урочистостей, зокрема, тих, які дають нагоду осмислити нам важливі історичні події з життя церкви і нашого народу. Бо коли церква щось святкує, вона робить нас учасниками цієї події. Мені дуже б хотілося аби молоде покоління, яке вже не знає що таке підпільна церква, святкуючи такі ювілеї пережила отой вихід з підпілля і зрозуміла нові горизонти які перед нами відкриваються.

Але, наприклад, на такі прощі як в Галич я обов’язково приїду. Ми хочемо зробити таку традиційну прощу щоб кожна остання неділя липня щороку була такою молодіжною прощею до Галича.

Цього року це буде проща на якій ми будемо святкувати завершення року святих таїнств. Приїде близько 700 дітей до першого урочистогот Святого причастя.

Очевидно після останніх змін адміністративного поділу нашої церкви, коли Галич залишився у прямому підпорядкуванні Глави церкви, адже я маю титул Києво-Галицького верховоного Архієпископа, моя присутність у Галичі не лише бажана але й потрібна.

 

 

-Минув рік з часу Вашого введення на Архієпископський престол. З висоти цього часу, як вдалося виконати те гасло яке Ви взяли собі від Блаженнішого Любомира?

 

-Один рік для церковного життя це одна мить. Мені важко підводити якісь підсумки. Знову ж таки, я дуже багато відвідував  наші єпархії, наші екзархати. Хочу сказати, що завжди об’єднання чи єднання має мати якийсь символ. Бо якщо єднання є абстрактне а не має спілкування то тоді його немає.

Я тепер виконую таку важливу роль служіння для того, щоб цей божий люд, яким є українська церква був об’єднаним.

За останній час було подолано чимало всяких мурів. Наприклад, вірні Аргентини і Бразилії були надзвичайно задоволені тим, що нарешті Патріарх може з ними розмовляти їх мовою, бо багато з них не володіють українською. Так само в Америці і Канаді де є багато наших вірних не українського походження і до них потрібно звертатися англійською мовою.

 

Наталя ПАЛІЙ


07.05.2012 Наталя ПАЛІЙ 1238 3
Коментарі (3)

Марія 2012.05.07, 19:42
Наша церква (УГКЦ) мала щастя від Всевишнього мати таких церковних мужів, як Андрей Шептицький, Йосип Сліпий,Любомир Гузар, нарешті Святослав Шечук.Цей перелік можна продовжити - Григорій Хомишин, Омелян Ковч і дуже багато інших .Народу є кого слухати, кого поважати, з кого брати приклад. Мало яка з церков може похвалитися такими потужними особистостями. Задумайтеся про це , люди, і не ганьбіть своєю поведінкою найкращої в світі церкви.
світлана 2012.05.08, 09:22
Людина з відкритою для людей душею-наш Святослав!Надзвичайно великий духовний позитив він несе людям!!!Нехай Господь дасть йому сили в його благородних справах!
Сестри 2012.05.08, 10:50
дуже хотілося б, щоб і багато священиків брали приклад із названих осіб, бо деякі ведуть себе, як ремісники чи бізнесмени...
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2610
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1238
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1150
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2344
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3778
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2785 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1015

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

855

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

806

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

749
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

69
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10493
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

60
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

402
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5487
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1198
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

592
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

436 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

868
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

757
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

809