На Прикарпатті вандали зруйнували унікальну пам’ятку фортифікації (фото)

 

Проїжджаючи потягом залізничним мостом через річку Дністер в районі Дубівці – Єзупіль, на межі Галицького та Тисменицького районів, можна побачити дві унікальні споруди, які є об’єктами військової оборонної фортифікації.

 

Це — блокгаузи оборони залізничного мосту, через який проходила залізниця Львів — Станиславів (споруджена у 1866). Також, вони відомі, як одні з передмостових укріплень міста Галича. На початку ХХ століття ідентичні споруди були у Нижневі (Тлумацького р-ну) та Яремчі (Надвірнянський р-н), їх знищено у першій половині минулого століття. У ХХІ столітті на терені Республіки Польща збереглися 2 споруди такого типу: поблизу Тринча (не охороняється) та Тарнова (діючий).

 

Ці капітальні споруди були реконструйовані та перебудовані у 30-их роках ХХ століття польською владою (на місці та з використанням основи їхніх попередників – оборонних споруд австро – угорського періоду) і використовувалися до останніх років існування СРСР. Вони є фортифікаційними вогняними спорудами, пристосованими для ведення кругового вогню і для проживання в них гарнізону; достатньо довгий час могли самостійно чинити опір ворогу. На території сучасної України аналогів подібних спорудам поблизу Дубівців — Єзуполя немає. Блокгаузи охорони мосту через р. Дністер є цінними зразками фортифікаційного будівництва і мають велику історико-архітектурну цінність.

 

— Якщо прикметною ознакою минулих століть був пошук історичних пам’яток аматорами і державними чинниками з метою їхнього подальшого збереження, то для нашого періоду характерним є їхнє нищення, з корисливими цілями – отримання прибутків шляхом зняття металевого обладнання та його подальшої здачі у пункти прийому металобрухту. Подібне трапилося у цьому році з південним блокгаузом, який був підданий вандалізму з боку місцевих «металошукачів», — повідомив історик. Для розуміння нанесених збитків, коротко охарактеризуємо вигляд даної споруди. Вона складається з двох поверхів — казематів. Для ведення вогню були призначені кулеметні амбразури і стрілецькі бійниці. На першому поверсі наявна 1 кулеметна амбразура та 1 бійниця і вікно, яке прикривається броньованою стулкою; на 2 поверсі – 3 амбразури для кулеметів та 3 стрілецькі бійниці. Верх блокгаузу завершується позицією для відкритої оборони (суцільний залізобетонний бруствер).

 

Специфічні конструктивні елементи можуть свідчити про можливість приєднання в минулому укріплення до лінії електропередач. Товщина стін блокгаузу і брустверу — 60 см; міжповерхових перекриттів — 40 см. Дістатися з поверху на поверх можна завдяки скоб – трапу, яким з’єднані всі приміщення від підвалу до башти броньованого ковпака. Висота казематів першого і другого поверху складає 2 м. Найвищим є підвальне приміщення, висота його стін становить не менше 2,75 м. Вхідні двері у блокгауз були двостулковими і мали доповнення у формі полегшених дверей – ймовірно, для захисту гарнізону від газів. Увінчував будівлю броньований ковпак. Останній є надзвичайно цікавим елементом, завдяки якому можна було здійснювати огляд та захист терену навколо споруди. Стінка броньованого ковпака була зігнута з одного броньованого листа товщиною 60 мм. Товщина даху ковпака складала – 70 мм.

 

Корпус ковпака мав 5 отворів для спостерігача, які закривалися індивідуальними заслінками. Спільна направляюча для заслінок давала їм можливість відкривати і закривати огляд. У бронековпаку було сидіння для спостерігача-стрільця. Дах бронековпака мав отвір, можливо, для встановлення перископа, а також міг використовуватися для монтажу ковпака на верх споруди. Завдяки «старанням» вандалів відтепер всі зацікавлені військовою історією та туристи, які здійснюють сплави Дністром, не матимуть змоги побачити об’єкт фортифікації у первинному вигляді. «Металошукачі» завдали непоправної шкоди споруді. Зокрема, ними зрізано: броньований ковпак, кронштейни сидіння стрільця – спостерігача, останні уцілілі металеві стулки амбразур каземату першого поверху та технічного підвального приміщення.

 

— Зрозуміло, що у ХХІ столітті стратегічне значення блокгаузів є дещо відмінним від завдань ХХ століття, але разом з тим, ніякі особи не мають права їх руйнувати, оскільки оборонне значення охорони мосту в будь-який час може бути відновленим, — переконує Андрій Чемеринський. — Правоохоронні органи повинні звернути увагу на даний факт вандалізму – з огляду на те, що об’єкти знаходяться в охоронній зоні залізничного мосту, а окрім цього є нововиявленими пам’ятками історії, охорона яких повинна бути забезпечена. За найсприятливіших умов, згоди власника укріплень, на перспективу можливо було б планувати створення музею-комплексу військової історії (з огляду на важкодоступність, він міг би функціонувати сезонно у весняно-літній період). Тут можна було б проводити збори реконструкторів, певні урочистості.

 

Андрій Чемеринський. Член НСКУ, магістр історії


11.04.2012 2396 8
Коментарі (8)

Павло 2012.04.11, 14:40
"Люди гибнут за метал" ;) бідність заставила. В європі і в голову не прийде зрізати і здавати.
Фашист 2012.04.11, 14:42
Знайти і розтрілляти.
Шкода 2012.04.11, 15:18
Прикро, що таке діється. Так скоро і частини мосту зможуть відрізати - спершу знизу, де ніхто не бачить, а потім і по боках. Як народ не розуміє, що вже аж до таких споруд пхатися не можливо... -( Ех, якби вдалося знайти "металістів" і не судити - а просто заставити встановити назад!!!
Лейтенант 2012.04.11, 15:21
Это тебе не мелочь по карманам тырить. Где менты, где эти гнусные создания едрена вошь? На кол всех! Там кран работал, инструментом пилили, в конце-концов в пункт приему маталлолома сдали, а найти не могут. В наше время мы это раскрывали за пол часа. А мы хотим историю сохранить, туристам что-то показывать. А что показывать? Разве что особняки государственных холуев как пособие как надо тырить ужэ и не мелочь и не по карманам. Грустно товарищи.
Гість 2012.04.11, 15:32
І кран очевидно був з залізниці
Ромко 2012.04.11, 15:36
А може й крана не треба було просто взяли і на місті порізали на куски, закидали у вантажівку, та й по всьому. Державне майно, яке було нічийним, стало чиїмось = питання на засипку хто від цього втратив?
Микола 2012.04.11, 16:16
Бидлота! тому так і живемо! нема з ким край боронити! ментам пофігу нам треба так як у грузії зробили з ними.
Wolkow 2012.04.12, 08:53
Изуродован уникальнейший памятник оборонного строительства! Это – единственный, сохранившийся до наших дней, пример оборонного предмостового укрепления, возведённый поляками в межвоенный период. Аналогов ему не сохранилось не только на Украине, но и в Польше! И несмотря на это, блокгауз до сих пор не числится в реестре Памятников архитектуры, даже местного значения, несмотря не неоднократные обращения к областной администрации, людей, которым небезразлична судьба памятника. Повторяю – памятник – уникален! И до начала 2000-х годов находился в ИДЕАЛЬНОМ состоянии, что само по себе редкость для укреплений 20-го века. Потом с него исчезли двери. Сейчас, кроме бронеколпака,с него исчезли все бронезаслонки, а также ступени скобтрапа, ведущего в подвальный ярус. Теперь, без лестницы туда попасть уже невозможно, т.к. высота помещения – несколько метров. И что же теперь следующее на очереди? Что, ради десятка килограмм металла теперь срежут и остальные ступени так, что невозможно будет попасть и на верхний ярус? Понятно, что наши правоохранительные органы такой «ерундой» не занимаются! Но всё же… Неужели так трудно проверить в округе пункты скупки краденного (приёма металла)? Не думаю, что их там уж так много. Ну, возможно, 1 на весь Езуполь. И что? Прижать приёмщика, найти исполнителей! Как мне объяснили в бережанской колонии, где я снимал материал, у нас сейчас садят даже за кражу магнитофона из машины. А тут?! И что удивительно – объект находится в 10 метрах от полотна ж/д. Поезда там ходят через каждые 10 минут. Неужели никто не видел? НЕ ВЕРЮ!
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

960
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2748
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

950
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1017
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1018 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3053 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

865

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

757

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

368

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1074
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

112
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2310
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1133
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

432
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15050
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7363
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

799
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

359
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

272
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

362
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

638
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1095