Готельний бізнес у Франківську: розвиток чи занепад?

 

Готельний бізнес у Франківську розвивається динамічно. Нині маємо майже 30 готелів, із них половина відкрилася зовсім недавно. Проте, як у нас буває, поки бізнес розвивається, комунальне майно занепадає. Приклад – готель «Прикарпаття», що поруч із аеропортом. Останні кілька років готель працює у збиток, дотується з бюджету. Наскільки доцільно витрачаються кошти?



Виглядає, що не тільки «Репортер» поставив собі це запитання. Три місяці тому міський голова Віктор Анушкевичус призначив керуючим «Прикарпаття» депутата міськради Юрія Шуляра. Перед обранцем постало завдання – «підняти» готель хоча б до такого стану, аби не просити дотацій.



Збитки на баланс

Як розповідає заступник міського голови Микола Саєвич, до середини 1990-х готелі, які залишилися Івано-Франківську у спадок з радянських часів, були об’єднані у готельне господарство. «Україна», «Дністер», «Київ», інші. Більшість із них потрапили під приватизацію, а «Прикарпаття» потрапило на баланс міського УЖКГ.

«Готель тоді нормально працював, – говорить Саєвич, – адже функціонував аеропорт. Управління ЖКГ тоді мало вільні кошти, могло собі дозволити ремонтувати. Крім того, міський бюджет щороку додавав по 200-300 тис. грн».

Так готель працював приблизно 10 років. У 2007-му навіть відремонтували верхній, четвертий, поверх. Проте, занепад вже було не зупинити.

Минулоріч, коли сесія міськради прийняла рішення про створення Департаменту ЖКГ, Саєвич ініціював передачу готелю на баланс якомусь із комунальних підприємств. «Департамент через цей готель не міг зареєструватися як бюджетна установа, – каже Микола Саєвич. – Бо ми мали його на балансі, податкова визнавала нас господарюючим суб’єктом, оподаткування мало відбуватися на загальних підставах».

Так з’явилася ідея вивести готель з УЖКГ в окрему юридичну особу. Проте, такий варіант підтримки не знайшов. Мовляв, абсурдно виводити в окреме господарювання планово збиткове підприємство – спершу його треба довести до ладу. Тож виконком прийняв рішення передати «Прикарпаття» структурі, яка могла б його розвивати. Так і зробили – з лютого готель переданий на баланс Єдиного розрахункового центру (ЄРЦ). Хоча по суті нічого не змінилося.


Бюджетний напрямок

Нині на відремонтованому четвертому поверсі «Прикарпатті» працюють 26 більш-менш пристойних номерів: 16 одномісних, дев’ять – двомісних та один напівлюкс. Ціни невисокі: одномісний – 150 грн., двомісний – 200, напівлюкс – 260. Крім цього, здають 13 номерів на другому та третьому поверхах. Там, м’яко кажучи, без ремонту, й ціни відповідні – 50-60 грн.

Усю цю «інфраструктуру» обслуговують шість осіб: керівник, чотири адміністратори (працюють добу через три, заміняють і покоївку, і прачку) та оператор-опалювальник. На зарплату працівників йде менше 7 тис. грн. Звідки збитки?

Маємо 39 номерів. Ціни невисокі. Ще є 30 приміщень, у яких теж можна відновити поселення. Правда, наразі про це не йдеться, бо і так гостей бракує. Наприклад, у листопаді готель відвідали 63 людини, у грудні – 106, у січні – 60. Так, за три місяці готель заробив близько 50 тис. грн. На зарплату вистачить, а от за газ «Прикарпаття» взимку платить по 25-30 тис. грн. щомісяця. На рік їм з міського бюджету додають на це 100 тис. грн…

Як каже керівник готелю Юрій Шуляр, у 2008 році, коли почалася криза, закрили майже всі авіарейси, і готель забідував. «Наприклад, у 2008 році основними гостями були ті, хто приїжджав по лінії МНС під час повені, – говорить він. – Ще льотчики жили, різні організації замовляли готель і розраховувалися з УЖКГ безготівкою. А зараз цього нема. Крім того, раніше на першому поверсі працювало кафе. Його теж нема. А щоб його відновити, треба зробити ремонт, але гроші на це десь випарувалися».

За словами Шуляра, у грудні минулого року до готелю навідувалися кілька інвесторів, готових зробити ремонт і відкрити кафе. Якщо вони погодяться, то вже влітку можна буде у дорожчі номери постачати сніданки. Це мало би збільшити кількість відвідувачів.

«Зараз ми працюємо з рекламною агенцією, щоб вони виготовили вказівники, які приб’ємо до стовпів, – каже Шуляр. – Також плануємо написати листи у бюджетні організації. Наприклад, в Івано-Франківськ прибувають люди по лінії культури, то хай би селилися в нас. Якщо вийдемо на лінію сприяння, то це нам допоможе».



Трохи бізнесу

Начальник відділу туризму міськвиконкому Володимир Устинський розповідає, що в Івано-Франківську є 29 готелів. Половина відкрилася за останні кілька років. Причина – приплив туристів. «В більшості відкриваються мотелі або недорогі готелі, – говорить Устинський. – У нас немає чотирьох- чи п’ятизіркових готелів. В області є чотири сертифіковані тризіркові, три з них – в Івано-Франківську. Це «Надія», «Аускопрут» і «Під темплем». Останній, до речі, спеціально відкрився під Євро-2012».

Ціни у готелях відповідні, каже Устинський. Наприклад, у «Надії» мінімальна ціна одномісного номера – 350 грн., а максимальна – 850. А от якщо тих зірок нема, то ціни практично не відрізняються від тих, що є в готелі «Прикарпаття». Особливо, якщо ці готелі теж старі, радянські. Наприклад, середня вартість одномісного номера у готелі «Нива» – 120 грн., у «Дністрі» – 100. А якщо говорити про готелі, які відкрили недавно, то там номери дорожчі, але не дуже. Наприклад, у «Станіславові» найдешевші номери коштують 120-150 грн.

«Прикарпаття», вважає Володимир Устинський, то окрема тема. Мовляв, в кінці грудня минулого року сесія міськради прийняла програму розвитку туризму на наступні чотири роки. У ній були заходи, які стосувалися ремонту «Прикарпаття». Проте, депутати не підтримали. Причина банальна – нема грошей.

«Шкода, що не підтримали, – говорить Устинський, – тим більше є сподівання, що в аеропорту відкриються нові лінії, і готель мав би з того зиск. Але з нього треба буде зробити «люди». Бо наприклад на четвертому поверсі там людські номери, а на інших – совдеп. Тому, якщо хочете потрапити у радянську епоху, зайдіть туди. Там шпари у вікнах, обдерті шпалери, відсутній харчоблок і т. д.».

До речі, на думку Устинського, продавати готель не можна. Бо так колись вже не буде, що продавати. Зрештою, і в концесію віддавати нема чого. «Дивлячись на наших недобросовісних інвесторів, маю на увазі аеропорт чи стадіон «Рух», виглядає, вони чекають, що їм це впаде з неба задарма, – пояснює начальник відділу туризму. – Бо не хочуть вкладати гроші».

Микола Саєвич має таку ж думку. «Як на мене, то місто повинно мати хоча б один свій готель, – говорить віце-мер. – Ми його не продавали й не віддавали нікому, тримали з метою, що на випадок якогось стихійного лиха тут можна зробити відселенський фонд».

Ну, такий фонд можна робити і в старих подертих кімнатах. А от, щоб «розкрутити» комунальний готель без коштів, схоже, треба мати неабияке вміння. Особливо, якщо згадати, що в нас усе державне – як нічиє.

 

Газета «Репортер»


10.02.2012 Тетяна Соболик 1304 2
Коментарі (2)

Просто Марія 2012.02.12, 11:17
Необхідно зробити чудовий маркетинг (рекламу, акції, заохочування), а не просто витратити гроші на ремонт, а люди навіть не здогадуються про його існування!!!
Макс 2012.02.12, 13:17
+100500
30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2578
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1221
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1141
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2323
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3766
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2768 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1000

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

846

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

798

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

743
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10479
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1330
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

382
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5478
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1188
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2986
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

579
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

426 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

859
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

750
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

800