Порядок за рахунок непорядку. Чи доцільно центр Івано-Франківська робити пішохідним?

 

Чи варто робити пішохідною центральну частину Івано-Франківська. Чиновники, відповідають ствердно – не те, що варто, а треба. Вже навіть відповідний пілотний проект розроблено.

 

Нещодавно його суть озвучив директор ДП «Технічний центр «Сервіс-авто» Андрій Строїч. Згідно його слів, планується перекриття для руху автівок площі Ринок в районі вулиці Міцкевича й перехрестя вулиць Дністровська-Галицька. Якщо ж хтось таки забажає в’їхати або ж припаркувати авто на цій території, то йому доведеться заплатити спеціальний грошовий збір, який наповнюватиме міський бюджет.

 

«Порядок у місті, особливо в центральній частині, потрібно наводити. Я думаю, що люди будуть задоволені, якщо у будні дні чи в свята вони зможуть спокійно відпочивати у центрі міста і ніякі машини там не будуть їздити. Центр міста, починаючи з Площі ринок, ми будемо перекривати, а хто захоче їхати в самий центр, то хай платить відповідні гроші», - наголошує міський голова Віктор Анушкевичус.

 

Таку думку підпримують й інші високопосадовці.

 

Все це робиться, кажуть чиновники, з метою забезпечення комфорту й безпеки пересування людей історико-архітектурною частиною обласного центру й обмеження викидів відпрацьованих газів у повітря. Мовляв, у всіх розвинених країнах саме так і є. І дійсно, Європа вже давно перекрила рух для автомобілів у центрі великих міст. Першопричина та ж, що й у нас – вузенькі вулиці, збудовані багато століть тому, просто не в силі витримати навантаження постійно зростаючих автопотоків.

 

В’їзд для приватного транспорт у європейських країнах або цілковито заборонений, або існують такі високі тарифи, що це стає дорого для будь-кого. І це дає дуже позитивний результат, він робить комфортнішим перебування людини в центрі міста. При цьому є можливість для в’їзду громадського транспорту. Це можна побачити в Лондоні, приміром, де в’їзд у центральну частину міста з 2003 року є платним, при цьому надано пільги інвалідам і таксі, а вільно пересуваються тільки червоні автобуси.

 

В Україні подібна практика існує вже у Львові. Правда, перекривають центральну частину міста – проспект Свободи, тільки на вихідні дні.

 

Втім, ми вирішили не очікувати реалізації пілотного проекту і запитати думки з цього приводу у потенційних пішоходів і автомобілістів, які щоденно рухаються по цьому маршруту.
Принагідно зазначимо, що думки були неоднозначними. Цікаво, що опитані намагалися асоціювати себе як з пішоходами, так і з автомобілістами.

 

Володимир, автомобіліст зі стажем, висловився проти такої ініціативи чиновників. «Я проти такої ідеї. З двох причин. Як пішохід, я розумію тих людей, яким потрібно дістатися в центр міста з певних причин – наприклад бабцям до церкви. Тому, я не можу ставити своє бажання вільно погуляти центром міста вище комфорту інших людей. Якщо мені захочеться погуляти, я можу зробити це або ж на «стометрівці, або ж у парку. І, по друге, допоки в Івано-Франківську не буде нової схеми руху, транспортних розв’язок й достатньої кількості парковок про закриття центру мова навіть не може йти», - переконаний франківець.

 

Дещо іншої думки Тарас. Хоч автомобіль і має, проте, вважає, що такі дії влади дадуть можливість наблизити Івано-Франківськ до європейських стандартів. «Місцеві водії не виховані, паркують автомобілі де попало, і для пересування пішоходів залишається мало місця. Площа Ринок – це серце Івано-Франківська, а тому в’їзд автомобілів потрібно однозначно обмежувати» - каже Тарас. Хоча, додає, що у такому випадку потрібно вдало продумати схему руху, адже перекриття центральної частини міста призведе до перевантаження авто потоками інших вулиць й збільшить терміни добирання людей до необхідних їм місць.

 

Корінні мешканки Івано-Франківська Ольга і Світлана теж не можуть однозначно відповісти на питання. Якщо центральну частину таки перекриють, то Ользі доведеться залишати своє авто далеко від робочого місця. А Світлані, яка працює менеджером з реалізації товарів  доведеться задуматися над тим, як дістатися до крамниць, з якими вона співпрацює. А це, за їхніми словами, лишня трата часу.

 

Стосовно плати за в’їзд на перекриту територію, Ольга каже, що ціна повинна бути символічною, бо високі збори просто не зможе сплачувати. «Можливо, доцільно було б у центральній частині зробити спеціальний маршрут громадського транспорту, як це є у Європі і тоді мешканцям простіше було б звикнути до нововведень» - резюмували співрозмовниці.

 

Однозначними мешканці були тільки в тому, що існуюча схема транспортного руху в місті інколи нагадує суцільний хаос, а тому потребує як найшвидшого оновлення.

 

І починати, напевно, слід не  з центру, а з тих проблемних відрізків автодоріг міста, які в години пік перетворюються на справжню лінію перешкод для місцевих водіїв.

 

Добре було б, переймаючи європейський досвід, не забувати ще й про екологічний транспорт – велосипеди, місця для паркування яких поки що в Івано-Франківську, відверто простоюють. Адже їздити на велосипеді – справа непрестижна.
А стосовно перекриття Площі Ринок – поживемо побачимо. Громадськість же, традиційно, запитають опісля.

 

Марія Стефанишин


Коментарі (4)

громадськість 2012.01.12, 13:00
А нема чого питати громадськість, бо та громадскість захаращила весь центр своїми престижними та не дуже авто, так само смішно читати про бабцю яку до церкви возять на авто. Громадськість показала себе на світкуванні Нового Року біля ялинки на Вічевому майдані, у таких хіба можна щось питати чи радитись з ними. Тому Марії Стефанишин не про це треба писати, а про культуру тіїє громадскості, яку вона так пафосно включила у свій останній "гострий" спітч.
Колишній студент 2012.01.12, 13:05
Здається, я не помилюся, якщо передбачу, що основні гроші будуть збирати із весільних кортежів біля РАГСу. Інше питання - куди йтимуть отримані гроші? Було б справедливо напрвляти їх на відновлення фасадів історичних будівель тощо.
небайдужа громадськість 2012.01.12, 16:20
Дозволю собі непогодитися з останнім коментарем. Не потрібно усіх мешканців прирівнювати. Є й небайдужі, хоча їх і меншість. Для людей потрібно робити з людьми, а не без них.
до нейбайдужої 2012.01.13, 09:40
таких 1 відсоток нажаль, і вони нічого не вирішують
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1123
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

2821
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

986
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1043
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1057 3
16.06.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки поспілкувалася з керівником Івано-Франківського театру Ростиславом Держипільським, щоб дізнатися, як театр живе і працює під час війни, як народжуються нові вистави, які міжнародні проєкти підтримують українське мистецтво, а також про виклики сучасності і непересічну силу мистецтва в непростий час.

3124 3

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

913

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

784

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

372

Світ змінився до невпізнаваності зі стрімким розвитком технологій ми наче живемо у майбутньому. І водночас існують традиції, яким сотні років. Одна з таких  релігійних традицій — це шанування мощей святих у християнстві.

1098
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

160
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2352
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1155
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

457
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15076
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7388
16.06.2025

У селі Гошів, що на Івано-Франківщині, на Ясній Горі розташований монастир Чину святого Василія Великого. Зокрема, на дзвіниці Гошівського монастиря знаходиться один з чотирьох карильйонів України.  

821
26.06.2025

Роботи Нікіти Тітова стали символами українського спротиву. Його плакати підтримують, надихають і говорять мовою, яка зрозуміла кожному. Та попри публічне визнання, автор часто стикається з піратством власних робіт.  

386
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

296
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

383
19.06.2025

Депутати Верховної ради України 18 червня 2025 року підтримали в цілому законопроєкт № 11469 про множинне громадянство.   

664
18.06.2025

Україна готується до виборів після завершення воєнного стану, але це будуть не звичайні, а унікальні вибори, які потребуватимуть окремого закону.  

1116