"Виявили чимало порушень": в Івано-Франківську мовні волонтери продовжують інспекції

За два з половиною тижні роботи мовні волонтери виявили чимало порушень мовного питання.
Про це повідомив мер Івано-Франківська Руслан Марцінків, пише Фіртка.
Секретарка Івано-Франківського міського об'єднання ВУТ "Просвіта" ім. Шевченка Наталія Синиця розповідає, що раніше теж регулювали мовне питання та активно перевіряли функціонування української мови в місті. 
“У 1979 році запропонували закон згідно з яким має бути спочатку написане українськими буквами, будь-які оголошення, реклами, назви, а потім іноземною мовою.
І члени мовного комітету перевіряли функціонування української мови в місті.
Потім міська рада розглядала ці питання, запрошувала і трохи покращувала ситуацію. Просвіта працювала на цих теренах до 2014 року, а тоді закон Кивалова-Колісниченка це все перекреслив”, —розповідає секретарка міської просвіти Наталія Синиця.
Світлана Буртняк в минулому вчителька української мови з міста Марганець Нікопольського району Дніпропетровської області, яка вимушено переїхала до Івано-Франківська у зв’язку з повномасштабним вторгненням.
Жінка розповіла, чому вирішила долучитися до ініціативи мовних волонтерів та як важливо для неї збереження української мови.
Я записалася в мовні волонтери тому, що мова — це єднання. Дуже приємно, що тут всі говорять українською мовою та всі заходи проходять українською мовою.
Хочу подякувати всім відвідувачкам, які приходять на курси української мови — це і з Херсонської, Донецької області та з міста Харкова. Вони всі стараються та намагаються говорити українською мовою. Я й сама записалась на курси української мови й всім це раджу, щоб лагідно перейти й розмовляти українською мовою.
Давайте всі разом перейдемо на українську мову, бо це мова нашої нації”, — каже мовна волонтерка Світлана Буртняк.
Мовний волонтер Тарас Лялик розповів про російськомовні написи в одному з івано-франківських супермаркетів, зазначає, що це не одноразовий випадок. Такі ситуації ще раз підтверджують актуальність роботи мовних волонтерів, які щоденно стежать за дотриманням мовного законодавства в місті.
Своєчасна реакція на російську мову допомагає змінювати мовне середовище на краще.
“В одному із супермаркетів виявив цінники й оголошення з російськомовним наслоєнням. Адміністратор зразу відреагувала й цінник поміняла, сподіваюсь поміняли й те, що ще там доведено. Зокрема, потенційно є й місця, де можна побачити або групу туристів, або місцевих, яким це цікаво і відповідно почути, вплинути.
А іноді навіть є такі моменти, що потрібно навіть похвалити, що в них чудова мова і навіть це дає позитив тому, що людині приємно і вона можливо цим поділиться з іншими й буде свого роду популяризація нашої ініціативи”, — ділиться мовний волонтер Тарас Лялик.
Зростання використання російської мови в Івано-Франківську турбує багатьох мешканців міста. Мер міста Руслан Марцінків закликає кожного франківця стати активним учасником збереження української мови.
За його словами, саме від нас залежить, якою мовою говоритиме наше місто в майбутньому.
“Важливо щоб наш Івано-Франківськ залишився україномовним. Нас всіх турбує, що збільшилась кількість російської мови на вулицях Івано-Франківська. Для того щоб якось реагувати вийшла така ініціатива: мовні волонтери.
Зрештою кожен франківець може стати мовним волонтером, пропагуючи українську мову. Дякую всім хто долучається, щоб дійсно розвиток української мови тривав в місті Івано-Франківську”, — резюмує Руслан Марцінків.


14.11.2024 Тетяна Сорока 1050
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

584
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

373
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14060 11
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1607
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

899
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6204

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

664

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1490

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1302

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1186
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

544
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

683
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1607
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

622
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

913
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5948
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13765
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

280
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

576
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

506
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

821 2