Івано-Франківська гінекологиня пояснила, як цикл змінює жіночу продуктивність та настрій

Жіночий мозок і гормони: чому варто дослухатися до себе.

Як цикл змінює жіночу продуктивність та настрій, журналістка  Фіртки розпитала в акушер-гінеколога, онкогінеколога Олени Бартловської.

"Ви коли-небудь ставили собі запитання: «Чому вчора я була повна енергії, чітко мислила й усе встигала, а сьогодні — нічого не хочеться, дратують навіть звуки?».

Це не «перепади настрою» з мемів. Це — гормональні зміни, які прямо впливають на роботу мозку. Це не примхи. Це біологія", — каже Бартловська.

Зі слів гінекологині, гормони — не лише про репродукцію. Вони — про памʼять, мислення, мотивацію, емпатію, апетит, сон, сприйняття болю та навіть бажання ризикувати.

Згідно з дослідженнями Університету Оксфорда та Гарварду, естроген, прогестерон і тестостерон впливають на активність таких зон мозку, як гіпокамп (памʼять), мигдалина (емоції) та префронтальна кора (прийняття рішень).

Як змінюється жіноча продуктивність протягом циклу?

  • 1-7 день (менструація) — рівень гормонів на мінімумі. Можлива втома, підвищена чутливість до болю, зниження концентрації. Це фаза, коли організму потрібно більше ресурсу — дайте йому це.
  • 8-14 день (фолікулярна фаза) — рівень естрогену росте. Ви відчуваєте ясність думок, легкість у спілкуванні, продуктивність - на максимумі. Ідеальний час для планування, навчання та активної діяльності.
  • 14-17 день (овуляція) — пік естрогену + легке зростання тестостерону. Соціальні навички, креатив, впевненість у собі — вмикаються на повну.
  • 18-28 день (лютеїнова фаза) — прогестерон бере верх. Він заспокоює, але також може викликати втому, дратівливість, труднощі з концентрацією. За кілька днів до менструації зʼявляються типові симптоми ПМС.

Чому варто це знати?

"Бо це пояснює багато внутрішніх процесів. Ви — не "лінива", "неорганізована" чи "занадто емоційна". Ви жінка, у якої змінюється гормональний фон — і це цілком нормально", — ділиться Олена Бартловська.

Гінекологиня наголошує, що жіночий організм — це не загадка. Це складна, розумна система, яка має свої ритми.

"І найкраще, що ви можете зробити для себе - не боротися з цими хвилями, а навчитися їх опановувати. Якщо ви помічаєте сильні зміни в настрої, часті емоційні зриви, порушення сну чи труднощі з концентрацією - можливо, варто перевірити гормональний фон.

Іноді це про норму, а іноді - про сигнал організму, що йому потрібна допомога", — підкреслює гінекологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Не надто позитивна статистика: як змінилась народжуваність на Прикарпатті за останні роки

Часто розвиваються безсимптомно: івано-франківська гінекологиня про важливість обстеження інфекцій

Як тестостерон впливає на жіноче здоров’я і що робити при його нестачі: пояснює івано-франківська гінекологиня

Втома, перепади настрою та проблеми зі шкірою: як дефіцит вітамінів впливає на жіноче здоров’я


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

624
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3229
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2121
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1600 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2482

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

433

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

872

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2279
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

291
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

569
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1116
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

274
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

893
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

771
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8352
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

445
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1276 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2294 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1005