Івано-Франківщина у п'ятірці областей, де найбільша кількість пропозицій роботи для ветеранів

У 2024 році кількість вакансій для ветеранів зросла на 82%.

Проте, як свідчать дані кадрового порталу Work.ua, аналітика показує, що роботодавці мають низку упереджень до цієї категорії працівників, пише Фіртка.

Зокрема, рідко готові запропонувати їм керівні посади та ототожнюють із людьми з інвалідністю.


Українському ринку праці потрібні ветерани, а ветеранам — дружні до них компанії


За попередніми оцінками Міністерства у справах ветеранів, після завершення війни кількість ветеранів і членів їхніх родин становитиме близько 5-6 мільйонів осіб.

Також аналітика Українського ветеранського фонду свідчить, що працевлаштування цієї категорії людей є одним із викликів сьогодення:

  • Лише 13% ветеранів не мали перешкод при працевлаштуванні.
  • Тільки третина респондентів з-поміж мобілізованих хоче повернутися на своє робоче місце.
  • Абсолютна більшість респондентів передбачають ймовірність відсутності роботи, інклюзивного простору й адаптованого робочого місця для осіб з інвалідністю.
  • Понад 60% компаній не мають досвіду працевлаштування ветеранів.

Водночас на ринку праці вирує дефіцит кадрів. Роботодавцям бракує працівників, а їхній найм викликає все більше труднощів. За оцінками Міністерства економіки, Україні необхідно залучити 4,5 млн додаткових працівників, щоб забезпечити щорічне зростання ВВП.

Очевидно, що ветерани є важливою рушійною силою для ринку праці та економіки держави. Але чи відкритий до них український бізнес?

Щоб зʼясувати це, у грудні 2023 року Work.ua презентував інструмент самооцінки для організацій — чекліст «Наскільки ваша компанія готова брати на роботу ветеранів».

На сьогодні чекліст пройшли понад 2 000 компаній. Аналітики проаналізували їхні відповіді, а також вакансії, помічені на сайті позначкою «Ветеранам». Саме ці дані використані для аналітики, викладеної у цій статті.


У 2024 році вакансій для ветеранів побільшало на 82%


При розміщенні вакансії на сайті Work.ua роботодавець може позначити її фільтром «Для ветерана». Якщо у лютому 2022 року таких пропозицій роботи було 3 229, то у червні 2024 — вже 12 334. Тобто їхня кількість зросла майже у 4 рази.

На вакансії для ветеранів впливали всі ті чинники, що і на загальний ринок праці: бачимо різке падіння пропозицій роботи після початку повномасштабного вторгнення, просідання у грудні, який є «низьким» сезоном тощо.

Водночас протягом 2024 року кількість вакансій для ветеранів зросла на 82%, що не синхронізується із загальним ринком праці, де роботи побільшало на 22% (що теж чимало).

Що могло вплинути на ситуацію? 

  • Роботодавці стикнулися з дефіцитом кадрів, що змушує їх долати упередження до різних категорій працівників, зокрема й ветеранів.
  • Ця тема активно обговорюється в різних середовищах: в громадському секторі, на рівні великого бізнесу, міжнародних інституцій тощо. В інформаційному просторі зʼявляється більше матеріалів, досліджень, кейсів про працевлаштування ветеранів. Наприклад, на Work.ua є окремий розділ «Найм ветеранів». Це також дозволяє зняти певну стигму з цієї теми.

"Але не заперечуватимемо очевидного: поки що вакансій для ветеранів досить мало — лише 11% від усіх пропозицій роботи".


Які області виявилися не надто дружніми до ветеранів


Хто шукає ветеранів і на які посади? Аналітики Work.ua проаналізували розподіл відповідних пропозицій за областями.

Зʼясувалося, що в абсолютних числах найбільшу кількість роботи ветеранам пропонують роботодавці на Київщині та ті, що шукають віддалених працівників (переважно у сферу IT, маркетингу, продажів).

За ними йдуть роботодавці з Львівської, Дніпропетровської, Одеської та Івано-Франківської області.

"Тут немає нічого дивного, адже в цих областях бачимо найбільше вакансій на ринку праці в цілому.

Як проаналізувати частки вакансій для ветеранів у кожній області, стає цікавіше.

Бачимо, що в лідерах Херсонська, Тернопільська, Львівська та Миколаївська області. Натомість найменшу частку роботи для ветеранів маємо на Донеччині, Харківщині та Полтавщині".


Роботодавці не бачать ветеранів на керівних посадах


Розподіл вакансій для ветеранів за галузями показує, що роботодавці бачать їх у стереотипно чоловічих сферах, як-от транспорт, звʼязок, охорона.

Найрідше вакансії ветеранам пропонують у категоріях «Топменеджмент, керівництво вищої ланки» (менш як 6% вакансій) і «Краса, фітнес, спорт» (3%).

У десятку посад, які найчастіше позначають підхожими до ветеранів, потрапили:

  • водій (1 131 пропозиція роботи у червні);
  • менеджер з продажу (714);
  • продавець-консультант (615);
  • вантажник (465);
  • касир (421);
  • менеджер по роботі з клієнтами (397);
  • інспектор відділу охорони (359);
  • експедитор (291);
  • різноробочий (290);
  • комірник (274);
  • кухар (230).

Зауважимо, що 7 із 10 посад у цьому переліку збігаються із десяткою найпопулярніших вакансій на загальному ринку праці.

Наступна десятка посад для ветеранів також складається практично лише з робітничих професій: бухгалтер, прибиральниця, слюсар, електрик, торговий представник, оператор АЗК, оператор контакт-центру, провізор, швачка.

Ще декілька важливих висновків щодо вакансій, які роботодавці позначають фільтром «Для ветеранів»:

  • Майже 70% вакансій для ветеранів позначені також як «Для людей з інвалідністю». Реальність така, що війна триває і ветеранами стають або за віком, або після поранення, або за сімейними обставинами.
  • Нерідко (у 66% випадків) вакансії для ветеранів позначають як підхожі для студентів. Також 40% вакансій для ветеранів водночас мають фільтр «Для пенсіонерів».
  • У 51% пропозицій роботи для ветеранів не вимагається досвід роботи. Тоді як на ринку праці в цілому таких вакансій 42%.
  • У 15% вакансій ветеранам пропонують роботу з неповною зайнятістю, у 7% — дистанційну роботу. Це відповідає загальним тенденціям.

Чи готові компанії йти назустріч ветеранам: підсумки чекліста від Work.ua


18 грудня 2023 року Work.ua презентував інструмент самооцінки для організацій — чекліст «Наскільки ваша компанія готова брати на роботу ветеранів». Він дає змогу роботодавцям зрозуміти, що в компанії вже зроблено для успішного найму ветеранів, а над чим ще потрібно попрацювати.

На сьогодні чекліст пройшли понад 2 000 компаній. Він складається з 43 запитань, які розділені за блоками: «Насамперед», «Пошук і найм», «Здоров’я і безбар’єрність», «Адаптація та психологічна підтримка» і «Корпоративні практики та соціальна відповідальність».

  • Середній результат поміж усіх компаній, які пройшли чекліст — 54%. Найвищий середній бал мають компанії із понад 1 000 співробітників — 59%. Імовірно, великий бізнес має більше ресурсів для впровадження найкращих практик з адаптації бізнесу до потреб ветеранів.
  • У 37% компаній керівництво готове виділяти фінансові та інші ресурси, щоб організувати працевлаштування ветеранів, включно з інфраструктурою безбар’єрності, наявністю підтримки та змінами в корпоративній культурі. Ще 48% готові робити це частково.
  • 78% компаній підтримують зв’язок з працівниками, які зараз служать у ЗСУ, та їхніми родинами.
  • 47% компаній вказують в описах вакансій, що відкриті до найму ветеранів. Також 42% мають вакансії, при закритті яких віддається перевага ветеранам.
  • 8% роботодавців мають програму медичної та психологічної реабілітації ветеранів, яка включає пропозиції поза робочої активності для ветеранів та їхніх родин.
  • У 55% компаній є можливість працювати за гнучким графіком чи гібридним режимом роботи.
  • У 18% компаній є ефективна програма адаптації для нових співробітників, яка враховує потреби ветеранів. У 60% є практика, коли за кожним новим співробітником (не тільки за ветеранами) закріплено людину, яка допомагає йому / їй адаптуватися в компанії, супроводжуючи в перший період працевлаштування.
  • У 37% компаній існує в організації політика безбар’єрності та інклюзивності, у 70% заборонені дискримінаційні практики.
  • 95% компаній не використовують продукцію чи послуги російського походження.

Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

На Івано-Франківщині та в інших регіонах: які підприємства є найбільшими роботодавцями

«Власна справа»: 25 людей з Івано-Франківщини отримають мікрогрант, щоб започаткувати бізнес

Іванофранківці відповіли, чи легко відкрити бізнес у місті


22.08.2024 5990
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3184
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1264
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1180
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2390
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3806
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2842 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

130

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1038

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

882

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

830
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

120
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10516
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

128
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

444
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5523
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1233
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

626
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

460 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

893
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

777
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

836