Засновниця організації з допомоги студентам-іноземцям: «Вони наче табун баранів, з яких стрижуть гроші»

 

 /data/blog/86207/5b953081ff48d96273340f7be9cbeee8.jpg

 

Рік тому Ольга Олейніченко з родиною переїхала з Донецької області до Івано-Франківська. Місто обирали за університетом – шукали можливості продовжити навчання для її чоловіка Елвіса Узомаха, громадянина Нігерії, який вивчає в Україні медицину. Ще в Ясинуватій Ольга проводила акції для порозуміння іноземців та місцевих мешканців. Наприклад, «Футбол проти расизму», коли команди студентів з Гани та Нігерії грали з українським футболістами. А зараз, коли на власному досвіді зіткнулася з корупцією та несправедливістю в університеті, реєстраційній службі та інших установах, разом з чоловіком заснувала організацію, що допомагатиме іноземним студентам в Україні. Іноземці не поважають українців, і на думку Ольги, ми самі винні. В чому причина цього, і чим займатиметься організація, вона розповіла в інтерв’ю UFRA.

З Донеччини до Франківська

«Я оптиміст і завжди кажу, що ця війна – найкраще, що зі мною сталося. Але це треба правильно розуміти», – Ольга має на увазі, що війна змусила її до переїзду. Адже інше місто – це зміна звичного життя і нові можливості.

– Я народилася в Ясинуватій Донецької області, жила в Макіївці. Донецьк, Макіївка, Ясинувата – це були три мої міста.

Обираючи Івано-Франківськ для життя, Ольга і Елвіс навіть не планували оселитися в центрі міста:

– Переїжджаючи, ми вибирали між Вінницею, Івано-Франківськом і Львовом. Звикли жити в компактному й спокійному місті, тому обрали Франківськ. Побачивши Каскад, відчули ностальгію – він нагадав нам спальні райони на окраїні міста, де ми завжди мешкали.

Ольга розповідає, що Франківськ їй сподобався одразу ж. Згадує, що порівняла місто з Прагою, хоч у чеській столиці тоді ще не бувала.

– Коли ми приїхали до Івано-Франківська й вирушили шукати медичний університет, нас провели до Пасажу. Ми сіли в кафе, взяли пледи – і закохалися в місто. Я навіть написала в соцмережах, що це моя маленька Прага.

Проте, Франківськ може нагадати Прагу тільки зовні.

«Давай гроші – і йди собі»

Коли Ольга з чоловіком прийшли у деканат Івано-Франківського національного медичного університету, зустріли звичну річ – корупцію. Але порівнюючи її в Донецьку та Івано-Франківську, Ольга переконана, що на її батьківщині вона не була аж такою кричущою.

– Коли ми  приїхали, був суцільний хаос. Офіційно іноземних студентів зареєстрували в університеті тільки в лютому 2015 року. До того півроку вони були вільними слухачами, навіть не знаючи про це. Ніхто нічого не пояснював: давай гроші – і йди собі.

Я роздрукувала постанови Кабміну про переселенців і принесла в деканат. Мені сказали, що це тільки для українських студентів. Але іноземці були такими ж переселенцями, як і всі ми, навіть мали право оформити допомогу.

З досвіду спілкування Ольги з іноземними студентами, ті зазвичай не знають своїх прав в Україні. Ольга пересвідчилася: якщо пропонуєш студентам щось зробити, аби захистити власні права, ті бояться й не довіряють. Схожу ситуацію відзначала й Роксолана Пірус, директорка Центру міжнародних освітніх програм Cosmo Travel та співорганізаторка Форуму іноземних студентів, що відбувся у Франківську в квітні. Коли вона пропонувала студентам прийти на форум і поділитися власною історією і баченням проблем іноземців у місті, ті з недовірою відмовлялися.

– Студенти ображені на Україну. Вони покинуті й нагадують табун баранів, з яких стрижуть гроші.

Коли я зробила чоловікові реєстрацію за 85 копійок, студенти мені не повірили. Вони приходять в національний університет – а там корупція, до міграційної служби – і там корупція. Як результат – не вірять, що з цим можна боротися.

Для них Україна – це суцільна корупція. Мені соромно за свою країну, тому я хочу, щоб ми разом щось зробили.

Ольгу турбує і те, що ця ситуація шкодить іміджу України та змушує студентів виїздити до сусідніх країн.

– Вони їдуть в Україну – і наперед з усім згодні. Але коли рахують, то розуміють, що в Польщі чи іншій країні ЄС їм дешевше обійдеться навчання, ніж в Україні, а умови будуть кращі.

Чимало студентів, які покинули Луганськ і Донецьк, дотепер не можуть забрати свої оригінальні документи про освіту. Багато з них шукають університети в Польщі, Чехії або вже туди поїхали. Деякі мої знайомі студенти з Івано-Франківська через корупцію перебралися до Києва чи до Львова.

Елвіс із Ольгою та емблема організації

Ольга згадує картину в аеропорту «Бориспіль»: проводжаючи чоловіка, вона побачила десятки іноземців, які їхали до рідних країн, у вишиванках і модних зараз  футболках з українською символікою. Україна їм цікава, але є багато «але».

Окрім корупції, Ольга говорить про прихований расизм. Це означає, що хоч пальцем на вулиці й не показують, та буває, що не схочуть  автобусі сидіти поруч, часом не здають квартири іноземцям і називають вищі ціни чи обманюють, коли бачать немісцевих. Їй також соромно, що українці часто не знають елементарних фактів про країни Африки:

– Люди мають асоціації з радянського телевізора: бігає хтось у пов’язці на стегнах, води не вистачає, діти голодні. І коли я розповідаю, що в Нігерії є мегаполіси, люди дивуються. Буває, не знають і того, що Єгипет теж розташований в Африці…

І ще гірша проблема, на думку Ольги, – те, що українці не знають англійської.  Зауважую, що іноземці теж не завжди вчать українську чи російську. Ольга заперечує:

– Коли людина вступає на міжнародний факультет, то перший курс або два вивчає мову. А ті, хто вступають на україномовний курс, вчаться сім місяців на підготовчому факультеті.

Для прикладу, я їду в Польщу або Чехію – англійську там майже всі знають. Я не можу вивчити мови всіх країн, тому спілкуюся міжнародною, англійською. Розумію, якби в нас хтось не розмовляв англійською. Але в нас лише дехто розмовляє.

«EL&OL»: Елвіс та Ольга

Насамперед особистий досвід боротьби з корупцією в установах та університеті дав Ользі та її чоловіку зрозуміти, що тільки маючи офіційне ім’я вони можуть бути почутими й щось змінити. Тому вирішили реєструвати організацію.

Називатиметься вона за першими літерами імені Елвіса й Ольги – «EL&OL». Найперша мета – захистити студентів інформаційно. Для цього готують онлайн-буклет англійською мовою, де буде інформація про права іноземців в Україні, культурні звичаї українців.

– Думаємо подати дещо й в жартівливій формі. Наприклад, написати, що дівчата, яким 14 років, можуть виглядати на 18, але не треба до них залицятися, бо в Україні діє певний закон.

У планах Ольги – створити цикл занять для дітей «Україна проти расизму». Студенти з Нігерії, Індії, арабських країн приходитимуть до шкіл у національних костюмах і розповідатимуть англійською мовою факти про свою країну. Планують проводити й безкоштовні мовні курси з носіями мови і працюють над онлайн-анкетою для дослідження проблем і потреб студентів-іноземців по всій Україні.

– Якщо ми приберемо расизм, хоча б трошки знешкодимо корупцію, і люди розумітимуть, що треба вивчити англійську, до України приїжджатиме більше іноземців. Вони ж навчаються в державних вишах – це грошова допомога країні.

Найважливіше для Ольги в організації – активізувати самих студентів. З них складатиметься «EL&OL». «Можливо, – каже Ольга, – з часом вже вони, а не я, приходитимуть на інтерв’ю. Ми не працюватимемо, як агентство, яке щось робить для студентів, а вони  тільки приносять гроші».

 

 UFRA

фото з особистого архіву Ольги Олейніченко


09.09.2015 1077 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10131 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1282
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

661
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5767
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1570
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1428

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

504

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1315

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1148

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1047
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

395
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

480
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1416
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

467
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

736
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5780
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

496
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

353
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

682 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1125
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

980