Заходимо у свята, або Всі чекають дива

 

/data/blog/66408/1a45e14b00147298e33f41a06ead37b1.jpg

 

Українці дуже люблять святкувати, вшановуючи все: від всесвітніх днів танцю, чаю, блондинок, солідарності трудящих до великих релігійних празників. І за підрахунками, вихідних з 365 днів назбирується чимало – майже півроку.

 

Ось ми знову стоїмо на порозі чергових свят. Буде їх узимку не мало і не багато – аж 13 (саме свят, а не днів!). Звичайно, не всі вихідні, зате приводів «відзначити» хоч відбавляй.

 

А щодо неробочих днів, то цьогоріч «з метою створення сприятливих умов для святкування 1 січня – Нового року та 7 січня – Різдва Христового, а також раціонального використання робочого часу» керівникам підприємств, установ і організацій Кабмін рекомендує перенести робочі дні 2, 8 та 9 січня на суботи у січні та лютому. Отже, на новорічно-різдвяні свята українці законно відпочиватимуть дев’ять днів – з 1 по 4 і з 7 по 11 січня. А між тим не забуваймо про 25 грудня – Різдво Христове у римо-католиків, 14 січня – Василія Великого (Старий Новий рік), 18 – надвечір’я Богоявлення, 19 – Хрещення Ісуса Христа, 20 – Івана Хрестителя. У лютому вже традиційним у нас стало гучне святкування Дня святого Валентина, 15 лютого відзначаємо Стрітення Господнє. І, звичайно, як не згадати китайський Новий рік, який у 2015-му припадає на 19 лютого.

 

То, може, котрісь із зимових свят нам чужі? Від якого відмовитись? А що, як від Нового року? Для цього вже є достатньо приводів. Один із них – агресія сусідньої Російської Федерації. Як наслідок – українська малеча повинна дізнатися правду про те, що в Україні подарунки приносить святий Миколай, а Дід Мороз – чужак.

 

На початку ХХ століття Новий рік не мав великої самостійної ролі. Тоді день народження Ісуса Христа святкували за старим календарем – 25 грудня. Тож і ялинку наряджали саме до Різдва. А Новий рік був придатком до релігійного свята.

 

Церква в 1900 році не радила українцям святкувати цей день і вважала його бісівською гулянкою. Із створенням СРСР свято Нового року дещо змінилося. Це було єдине некомуністичне свято в країні. 1 січня стало робочим, відіспатися у цей день компартія дозволила лише в 1947 році. Тоді ж у Діда Мороза з’явилася Снігурочка, на столах – олів’є. А вифлеємську зірку на ялинці замінила «ідеологічно правильна» радянська.

 

До того ж у кожній країні Новий рік святкують по-різному і не всюди в ніч на 1 січня. «Свій» початок року в Ізраїлі, Саудівській Аравії, Індії, Китаї, Ірані. Календар, у якому рік починався саме з цього дня, ввів римський імператор Юлій Цезар у 46 році до н.е., тому його і називають «юліанський». У царській Росії Новий рік святкували на початку осені, і лише Петро Перший у 1700 році переніс його з 1 вересня на 1 січня, як це було прийнято в усіх європейських країнах.

 

Та у Галичині цей звичай не зовсім прижився. І досі від літніх людей можна почути, що 1 січня – це «руський Новий рік», а 14 – «український», 25 грудня – «польське Різдво, а 7 січня – «українське». Так і живемо досі. Чому, запитаєте. Можемо припустити, що на мультикультурному, багатоконфесійному Прикарпатті, де поруч мешкали українці, поляки, євреї, вірмени та представники інших національностей, панувала толерантність і пошанування взаємних свят.

 

Крім того, було багато так званих мішаних шлюбів. Тому і нині, щоб бути солідарними із сусідами, ми намагаємося важко не працювати на римо-католицьке Різдво, щоб бути ближчими до європейсько-американських традицій, вшановуємо святого Валентина, а щоб нічого кардинально не змінювати у своєму стабільному житті, сідаємо за новорічний стіл двічі. Як-то кажуть, щоб і вашим, і нашим.

 

Мабуть, не раз, підраховуючи, у скільки обійшовся цей «великий день», зарікаємося більше не готувати, не їсти, не пити і в гості не ходити. А зважаючи на нинішню ситуацію в державі після кожної «дози» новин здається, що кусок в горло не полізе і що святкувати якось не гоже. Та це тільки здається. І, може, цьогоріч на свята колядки звучатимуть трохи сумніше, а столи у когось не вгинатимуться від їжі, щедрі залишки котрої через день і так довелося б викинути на смітник, і розмови будуть лише на одну тему, та дух оновлення все-таки витатиме в повітрі, бо свято для того, щоб вірити у диво, а воно нам нині необхідне.



Звичай обожнювати дерева – один із найдавніших. Святими вважалися: дуб – у кельтів і слов’ян, ялинка – у німців, кипарис – у греків, сосна – у фрігійців.

 

Деревам приносили жертви у святих гаях, залишали на гілках різні фігурки з дерева і глини, кольорові клаптики тканини. Є така думка, що звичай прикрашати ялинку сягає найдавніших дохристиянських часів. Та все ж найперша згадка про неї з’явилася 1600 року. Йшлося про новорічне свято у французькій провінції Ельзас.

 

Найпершими прикрасами були паперові троянди. Пізніше – позолочені та посрібнені картоплинки (тоді велика рідкість у Європі). Із 1815 року ялинку почали освітлювати свічками, а з 1850-го почали прикрашати скляними іграшками. У містах і селах Камбоджі за кілька днів до 12 квітня (там у цей день відзначають Новий рік) перед будинками з’являються піщані гірки. Їх насипають підлітки. Скільки піщинок – стільки поганих вчинків зробив той, хто насипав гірку. У бешкетників вони, звичайно, найвищі.

 

Дмитро ГУСАК, ЗК


31.12.2014 527 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

80
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2872
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21031
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1949
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1332 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

658

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

803

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

110
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

453
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

983
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

114
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

736
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

779 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2146 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

805