"Вухаті", "горбаті" і раритетні: у Калуш завітав автомобільний "Ретро смак" (ФОТО/ВІДЕО)

Вихідними, 22-23 травня, у Калуші та Долині відбувся міжрегіональний фестиваль «Ретро смак», родзинкою якого була демонстрація ретроавтомобілів. На участь у ньому подали заявки 35 любителів автостаровини зі Львова, Івано-Франківська, Долини та Калуша.

Стартував фестиваль у Долині, а далі маршрут автопробігу проліг Калущиною туристичною атракцією «Бойківська сіль». Учасники свята завітали у село Новицю, де колись виварювали кухонну сіль, та відвідали Домбровський кар’єр, де видобувалися калійні солі, пише Фіртка з посиланням на Вікна.

Розважав Калуш учасників фестивалю і пізнавальними екскурсіями до екосадиби «Стара хата» та музею трудової слави «Карпатнафтохіму».

Тож, прибувши до калуського палацу культури «Мінерал», власники раритетних автомобілів виставили своїх «залізних коней» для загального огляду та фотосесій.

Їх привітав міський голова Андрій Найда, вручивши подяки та подарунки, а творчий колектив «Мінералу» підготував ретро-концерт. Слід зазначити, що подивитися та оцінити ретроавтомобілі прийшло сотні калушан. Найбільше тішилися діти, адже їм дозволяли посидіти за кермом автівок, набагато старших від їх батьків, а то й дідусів.

Ретроавтомобілем вважається транспортний засіб, якому минуло мінімум 30 років. Тобто власники машин кінця 80-их — початку 90-их років випуску сміливо можуть вступати в лави ретро-автоклубів. Тому поряд з такими красенями, як Opel Kapitan, 1936 року випуску, та ЗИМ (ГАЗ-12), 1948 року випуску, тридцятирічні ретроавтомобілі ВАЗ-2103 та ВАЗ-2106 виглядали досить буденно.

Найбільше приїхало представників українського автопрому — «горбатих» 965-их «Запорожців» і їхніх молодших «побратимів»: «вухатого» 966-го та 968-их. Хоча на дорогах України зараз їх можна побачити нечасто. Це ж стосується і «Побед» ГАЗ М20, «Москвичів»-407, 408, виробництва 50-60-их років, «Москвичів»-412 та 2140, 60-70-их років випуску.

Іномарки були представлені кількома 50-річними «Мерседасами» та «Вольво-744». Особливої уваги глядачів удостоїлися і досить рідкісні іномарки 70-их років — Toyota Corolla та Porsche 924.

Одними з найрідкісніших із заявлених машин мали бути «полуторка» (ГАЗ АА), 1942 року випуску, та «бабця» сучасних «Ауді» — DKW Sonderklasse, 1939 року. Проте своїм ходом потрапити на фестиваль не змогли через технічні несправності. Проте замість них калушани змогли побачити не менш рідкісні ГАЗ-67.

Володимир Гарбарук, художник за професією і автореставратор за покликанням, розповів "Вікнам" історію свого воєнного авто, якому через два роки виповниться 80 років:

"Це авто — безпосередній свідок і учасник другої світової війни, — каже автолюбитель з Івано-Франківська. — Це дуже рідкісний екземпляр, випущений у жовтні 1943-ого року. Після другої світової війни, машина брала участь у корейській війні. Її попередній власник отримав її у нагороду за бойові заслуги і привіз із Владивостоку додому у Надвірну і їздив на ній до 2006-го року. Потім у нього я її придбав і повністю відреставрував. Зараз вона на 100 відсотків відповідає ідентичності і я цим справді горджуся, адже машин у такому стані і комплектації на всьому пострадянському просторі є одиниці."

Реставратори кажуть, що доведення старих автівок до первісного вигляду і стану — задоволення не з дешевих. І «побавитися» з ними доводиться ретельно і довго, але кінцевий результат цього вартий. Предметом гордості для калушанина Богдана Токарчука, лікаря за фахом і автолюбителя до глибини душі, є відреставрований ним «козлик» — ГАЗ-69А, 1963 року випуску:

"Я привіз його із свого рідного міста Ізяслава Хмельницької області, викупивши його у місцевого мисливця. Такий «газик» був службовим автомобілем мого батька, а тому я вивчав ази управління автомобілем саме на ньому. І з дитинства мріяв про такий власний. Мрія збулася, хоча далася мені доволі тяжко, адже довелося добряче попотіти, щоб довести усі вузли та деталі до ладу. Зараз вона на 705 відсотків укомплектована «рідними» деталями, адже з кожним роком дістати оригінальні деталі все важче. Зараз вона повністю на ходу, їздимо з сім’єю у ліс, на ріку, деколи і на роботу їжджу. А буває, що може і місяць-два стояти в гаражі."

Одружені автолюбителі жартують, що машина для них, як друга дружина, тому й деколи не обходиться і без сімейних сцен, коли машині приділяється занадто багато часу. Але покликання бути реставратором і любов до ретроавтомобілів вартує і незначної втрати «сірих клітин».

"Моя дружина трохи ревнує до цієї «Побєди», — зізнається калушани Мирослав Грибінник, власник перламутрово-зеленої ГАЗ М20. — Але після доведення її із стану металобрухту до такої, як вона зараз, дружина змінила свою думку про моє хобі. Хоча й пальму першості у сім’ї «Побєді» не віддає (Сміється — Авт.). Цій машині уже 67 років. Маю у власності також і рідкісну «Побєду»-кабріолет, але попрацювати над нею доведеться ще довго. Підростуть мої діти — будуть помагати татові. Бо на все часу не вистачає. Якщо ти полюбив стару машину і «захворів» нею, то це вже надовго. Тому я раджу людям, які мають бажання стати власником ретроавто, наперед добре подумати чи варто це робити. " 

Купував цього «москалика» не як ретроавто, а як простий і досить прохідний по бездоріжжю транспорт, додає власник «Москвича-2140», співорганізатор фестивалю Віктор Павлів:

"Але оскільки він на рік старший за мене і йому вже за сорок, то ось вирішив поєднати приємне з корисним і стати ще й учасником фестивалю."


Читайте також:

До Долини на фестиваль з’їхалися ретро-автівки (ФОТО)

На фестиваль до Калуша привезуть 35 раритетних автівок

Фотогалерея


24.05.2021 2837
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3292
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1270
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1186
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2394
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3818
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2851 9

Забобони  або марновірство  це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

164

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1042

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

894

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

837
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

133
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10525
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

138
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

451
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5529
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1242
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

640
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

466 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

898
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

781
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

839