Вимога відставки директора ОТБ "Галичина". Зрада процедурі


Не раз доводилось чути на трибунах місцевих рад солодкі слова про принципи відкритості, нової політичної якості та демократичних стандартів. І як завжди слова чомусь у місцевих політиків розходяться з практикою.

 

Хоча, історик Ярослав Грицак, завжди говорить про те що цінності, які сповідує людина, дуже легко побачити через її дії. Так от реальні цінності та принципи місцевих обранців ми змогли побачити на останньому пленарному засіданні Обласної ради де піднімалось питання про звіт Івано-Франківського обласного телебачення «Галичина».

 

Демократія, про загрозу якій не раз згадували на трибуні обласної ради - це, перш за все, процедури та стандарти. І впроваджувати ці стандарти потрібно знизу, з місцевих рад, а потім вже вимагати їх дотримання від можновладців.

 

Депутатський корпус при розгляді такого важливого для області питання порушив одразу декілька європейських стандартів та процедур до яких так прагне:

  1. Участь громадян у прийнятті рішень: звітування керівництва комунального телебачення яке презентує «4 владу» та фінансується з обласного бюджету насправді хвилює ще як мінімум мільйон глядачів та виборців, на гроші яких живе обласне телебачення. Тому при розгляді такого питання та створенні робочої групи (про це було сказано на пленарному засіданні) обов’язково треба залучати громадськість. Це, до слова, стандарт ЄС до якого прагнуть так всі лідери демократичних та опозиційних сил. Ні медіа-експертів, ні громадських лідерів до обговорення залучено не було.
  2. Відкритість: на офіційному веб-сайті обласної ради Розпорядження голови обласної ради від 14.01.2013 №12-р «Про утворення робочої групи з підготовки питання для розгляду на сесії обласної ради» відсутнє (що прямо суперечить ч. 2. Ст. 15. Закону України «Про доступ до публічної інформації) тому хто увійшов до складу та чи були залучені експерти громаді невідомо.

 

Депутат Василь Артим на засіданні зазначив, що подає пропозицію про звільнення керівника обласного телебачення за дорученням цієї ж робочої групи, але при цьому Ольга Бабій сказала що група не дійшла згоди. Тому хто правий можна визначити лише оприлюднивши протоколи засідання відповідної групи (надіюсь такі протоколи велись на кожному засіданні групи як це передбачають принципи діловодства та підзвітності).

 

Якщо питання настільки резонансне то мабуть ефективніше було б створити тимчасову депутатську комісію із квотним представництвом від фракцій, залученням медіа-експертів та громадськості. І проводити засідання такої комісії чи групи звичайно ж у відкритому форматі щоб всі знали «хто є хто».

  1. Публічна вмотивованість: хоча депутати і мають право вносити свої пропозиції до відповідних проектів рішень прямо на пленарному засіданні, але загальні стандарти публічної політики вимагають оприлюднення вмотивованості. Тому при звільненні керівника комунальної організації потрібно чітко розповісти громаді про причинно-наслідкові зв’язки. Для того щоб виборці розуміли чи рішення є політичним чи управлінським.
  2. Дотримання процедур: регламент Обласної ради чітко говорить що:

 

«2.7.5. При обговоренні одного питання депутат має право взяти слово не більше як двічі. Головуючий надає слово для виступів у порядку черги або попереднього запису»

«2.7.2.…Після закінчення виступу доповідача (співдоповідача) депутати можуть подавати усні чи письмові запитання щодо уточнення оголошених відомостей, окремих положень доповіді, співдоповіді, інформації тощо.»

 

Якщо проаналізувати запис пленарного засідання то ми побачимо що Василь Попович подав свою пропозицію у період коли депутати ставлять запитання, і перша пропозиція після запитань була від Петра Шкутяка. Адже саме він стояв довший час перед мікрофоном. Тому його ініціатива повинна бути перша на розгляді і депутатський корпус зобов’язанийза неї голосувати.

  1. Персональна відповідальність: так, на вимогу 1/3 депутатів ради форма голосування може бути таємною з бюлетенями. Але оскільки це питання є суспільно важливим та може кардинально вплинути на інформаційне середовище області то громада має знати в кого з місцевих обранців яка позиція. Депутатському корпусу треба брати на себе відповідальність і публічно заявляти про свою позиці та звітувати за дії. Адже таємне голосування за резонансне питання є зрадою не лише своїх політичних лідерів, але й відвертим лицемірством в час, коли ми боремось за персональне голосування у Парламенті.
  2. Альтернативність: якісна політика та якісна опозиція - це завжди застосування принципу альтернативи. Тобто, якщо ми критикуємо чиєсь рішення то обов’язково пропонуємо альтернативне, якщо критикуємо управлінця то пропонуємо громаді та колегіальному органу альтернативного кандидата (для цього наприклад створюють «тіньові уряди»). Ініціатори не запропонували відповідної альтернативи щодо посади гендиректора, а значить знову забули про принципи нової якісної політики, про яку з трибун оголошують лідери опозиційних політичних партій.

 

Найсумніше це те що таких історій у місцевих радах в Україні сотні та тисячі. Тому проблема тут навіть більш системна – потрібно впроваджувати стандарти публічності через зміну регламентів та статутів територіальних громад. Ми всі говоримо що потрібно створювати нову якість політики – так давайте почнемо з себе. І перестанемо займатись лицемірством та перейдемо від слів до діла.

 

Тарас Случик, політолог

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Про Ольгу Бабій і депутатів



02.04.2013 Тарас Случик 1127 2
Коментарі (2)

Сергій Чирва 2013.04.03, 11:37
Так, якось недолуго все у "слуг народу" робиться. Складається враження, що іде перерозподіл ЗМІ між колишніми і теперишніми... Та діліться, але вже якось цивілізованіше... Хоч трохи зважайте на думки тих, хто вас обирав.
Фома 2013.04.08, 15:35
Виженіть бібіку й поставте главним режисером довбача шкутіка який там лазить як мара не петраючи ні бельмеса
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

348
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3635
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1340
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1238
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2465
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3874

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

266

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1108

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

946

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

892
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

194
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10567
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

205
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

517
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5582
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1298
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

686
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

513 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

941
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

821
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

875