Вічне повернення до баклажанів

 

 

 

Під час відвідин березневого Уральського поетичного фестивалю у Пермі довелось подивитися п’єсу модного тепер в Росії літератора та автора перформансів Андрія Родіонова. П’єса називається «Нурафенова ескадрилья». В ній йдеться про віддалене майбуття. У родіонівській версії майбутнього (треба зауважити, доволі шизоїдній), тривають конфлікти і війни. Але військову техніку вже не збирають на заводах, а вирощують у теплицях. Якщо біотехнік вправний та сповнений патріотичної духовності, то замість баклажану на грядці за кілька тижнів виростає бойовий реактивний літак. Якщо ж духовності бракує, то з такого ж зернятка виходить лише банальний фіолетовий овоч.

 

Ідея здалася мені співзвучною нашій ментальності. Навіть дивно, що дивовижні біотехнічні грядки придумав не галичанин. Саме нашим краянам притаманно вважати, що й у 21 столітті всі проблеми світу можна вирішити сумлінним рачкуванням на присадибних ділянках.


Принагідно згадав, як за часів дистрофічного Доу-Джонса мав знакову розмову з одним місцевим політичним гуру. З тої когорти незламно оптимістичних когутів, які багато років грали на ліберальній сопілці (не без приємних бонусів від довірливих европців), одночасно крутячи у кишені вкрай неполіткоректну архаїчну колгоспно-колективістську дулю.

 

Я щось правив тому гуру про збільшення технологічного відставання української індустрії від світових лідерів, про занепад науки та втрату кадрової спадковості у технокластерах. На мої теревені гуру лише посміхався, сьорбав бронзуватий V.S.O.P., а потім сказав:

 

- То все дурниці, друже, повір мені. Наша сила не в «технокакастерах», прости Господи. Поки вони там змагатимуться, хто крутіший у машинерії, ми собі збиратимемо картоплю. А потім все йдно вони прийдуть до нас міняти айфони на бульбу. Бо ж хотітимуть їсти. Про глобальну продовольчу кризу чув, нє?

 

- А якщо вони не мінятимуть, а просто відберуть у нас бульбу? – припустив я.

 

- Як то відберуть? – щиро не зрозумів гуру. – Ми ж будемо грати за їхніми правилами.

 

- А якщо вони змінять правила?

 

- Навіщо?

 

- Бо не схочуть віддавати красиві айфони за пусту бульбу.

 

- Та ні, - відмахнувся гуру, - вони ж баняки! В них закони перш за все. То хіба би москалі прийшли і відібрали.

 

Ця незламна наївна віра у те, що світ обертається навколо шести соток городу колись зберегла архаїчного Homo Halycius’a від перетворення на Homo Soveticus’a, але, як відомо уважним читачам фентезі, земляне закляття двічі не спрацьовує. Суспільний продукт давно вже не вимірюється пудами зерна, а добра ідея вартує більше, ніж тупа робоча сила сотень тисяч присадибних рачкувателів. Можливо після падіння великого астероїду цей розклад стане неактуальним. Проте, як подейкують яйцеголові фахівці, тоді й бульба не родитиме. Не кажучи вже про томати та бурячки.

 

От якби на грядці під впливом потужної духовності виростали айфони разом із зарядними пристроями! Ото б було життя!

 

Але нині не життя, а животіння. Сили народу вже третє десятиліття спрямовуються не на зростання науково-технічного потенціалу, а на вічне відтворення архаїки під гаслом збереження й примноження традиції. Здається час модерну на наших кресах остаточно втратив свою лінійну форму і став циклічним, як за язичницької доби. Продовжується повзуча деіндустріалізація, в суспільних настроях незмінно панують філологія (боремося за мову) та історія (будуємо пам’ятники). Попри це мова стає більш калічною та «смартфонною», а пам’ятники  кумеднішими. Колись Червлену Русь визнавали «країною міст». Якщо філоложно-історична тенденція збережеться, майбутня Галичина стане постмодерною «країною бридких монументів».

 

Час від часу до нас доходять невтішні новини з українських індустріальних фронтів. То причиною падіння в океан ракети «Зеніт» стає український прилад (втрачається кваліфікація працівників «Южмашу»?). То під загрозою закриття опиняється проект «Ан-70», а разом із ним увесь вітчизняний авіапром. Ця інформація ледь ковзає поверхнею свідомості правдивих галичан.

 

«Ракети? Літаки?» - перепитують краяни і знизують плечима. То все якась машинерна бісовщина, то все від лукавого. Зростанню бульби воно ніц не допомагає. А може навіть шкодить. Що стосується потрібної у господарстві техніки, то її, як відомо навіть дітвакам, можна придбати у супермаркетах, підключити до електричного живлення і мати з того користь. Головне, аби ту техніку збирали німці. Бо якщо вона змантачена турчином, або – не дай Боже! – понеділковим північним сусідом, то зле.

 

«Може й не фрумкати», - як каже один мій знайомий присадибний рачкуватель.

 

Коли кияни плачуть, що столиця держави перетворилася на село, я їх втішаю, що то природній процес. Ні Схід, ні Захід не бачать в нас спадкоємців будівників «антеїв» і «воєвод». Нам пророчать долю аграрної провінції з великим потенціалом у сфері секс-туризму. Наші краяни в захваті від першої частини пророцтва і кривляться від другої. Хоча, як на мене, секс-туризм є непоганою можливістю зберегти в Україні міський триб життя. Все ж таки бордель, на відміну від ферми, потребує навколо себе сякої-такої урбаністичної інфраструктури. Принаймні, так виглядає в американських фільмах про Дикий Захід позаминулого століття.

 

Так що знову уся надія на наших дівчат. Хоч би не підвели.

 

Володимир Єшкілєв

Збруч


Коментарі (11)

+ 2013.04.16, 14:19
в тему
ХХХ 2013.04.16, 17:12
так на превеликий жаль є, а що робити???, треба щоб пройшло багато років, так як Мойсей водив в пустелі людей 40 років, щоб вимерли всі раби і нове покоління ніколи не знали що таке рабство, так можливо буде з нами.....
тізер 2013.04.16, 17:56
знімаю капелюха))
НИК 2013.04.16, 19:14
дєкую МАЙСТРОВИ ЗА ТО, ШО ПХАЄ НАШИХ ВУЙКІВ У ПРАВИЛЬНОМУ НАПРЯМІ. АЛЕ МИ ТОГО НЕ ХТІЛИ, ВІН ЗНАЄ ХТО І ДЕ ПРИЙНЯВ РІШЕНЄ ПРО ДЕІНДУСТРІАЛІЗАЦІЮ УКРАЇНИ І ЧАСТКОВО РОСІЇ. А ЗАРА ПРО СЕ ЧАСТКОВО ЖЄЛУЄ. ХОТЬ НАДХОДИТ НЕ РЕСТАВРАЦІЯ, А КРИЗА, ТО МАСТ МАЄ ЩАСТЯ ЖИТИ В ТІМ КРАЮ, ДЕ ГОЛОДУ НЕ БУДЕ. А ДАЛІ БУДЕ ДОБРЕ, ТАК СКАЗАВ ПРОРОК.
До НИКА 2013.04.17, 16:07
Деіндустріалізація зріла зріла й визріла в головах українців які завжди сприймали заводи і фабрики як символи зовнішньої окупації. Звідси й політика львівської мерії щодо автобусного заводу. то є політика самогубців бо жодне місто Європи не живе лише з туризму і податків на базари. У франківську заводи не працюють вже двадцять років і місто стало заробітчанським селом. закуліса не винна
коля 2013.04.17, 16:35
до першого коментатора: придивіться будь ласка до нового покоління яке виросло вже після совітів. такі ж раби-підніжки- простітутки лише хазяїн змінився. ніякі 40 років нічого не змінять. рабська матриця штампується з часів марії-терезії. байки про мойсея чую з вісімдесять сьомого року. дехто з байкарів вже на чукалівці а україна у тій таки жопі. а вам приємно і далі теревенити про мойсея та рабів. подивіться на луценка - то ваш мойсей???????????????????????????????
х 2013.04.18, 16:08
Дякую
ХХХ 2013.04.18, 11:56
До Колі.... якщо ви у молодому поколінні бачите лише негатив, тоді вам можна лише співчувати, також не завадило б граматику повторити, бо дуже багато помилок у вашому коментарі.,а взагалі судити хто є хто не вам...
ff 2013.04.18, 16:46
Хороша стаття. Актуальна. В світі взагалі немає високорозвинених країн, які розбагатіли на сільському господарстві.
Гось 2013.04.19, 08:08
Всі мої знайомі дівки мріють про легальну секс-індустрію. До речі, приностило державі б прибутки. це ж наш ресурс!:)
Оксана 2013.05.02, 14:21
Шановний пане. Після цієї статті, я зрозуміла чому ваші книжки не продають в "Ураїнській книзі" і не поважають як письменника. Неможливо коментувати ідіотські твердження. Кожна людина повинна бути на СВОМУ місці і займатися тим, до чого здібна, проте повинна бути розвиненою в усіх аспектах, а держава повинна підтримувати всі сфери діяльності. Очевидно, з вас користі не буде ні на городі, ні в науці. І письменники, яким ви не рівня, займаються господарством. Щодо тез про секс-туризм - взагалі повний ідіотизм. До речі, що ви можете казати про галичан, з вашого прізвища ясно, що ви ним не є. І "Адепта", очевидно, більше писав Гуцуляк, інакше не можу пояснити ваші статті після цієї книжки.
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

415
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3974
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1367
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1263
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2502
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3904

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

295

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1135

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

970

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

914
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

216
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10591
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

240
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

545
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5609
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1340
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

710
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

532 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

963
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

836
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

895