“Важлива сильна мотивація до перемоги”, — психотерапевт Ірина Сафронова про те, як жити під час війни

Після 24 лютого життя українців розділилося на “до” та “після”, у більшості з нас змінилися пріоритети, відбулось переосмислення цінностей. Мільйони наших співгромадян вимушено покинули свої домівки, переїхавши у відносно безпечні області чи взагалі за кордон.

В той самий час мільйони українців залишились у своїх містах та селах, створюючи опір окупантам. Хтось захищає країну від російських загарбників в лавах ЗСУ чи тероборони, дехто організовує партизанську боротьбу чи мирні акції спротиву на тимчасово окупованих територіях, а хтось допомагає фронту в тилу - забезпечуючи передову військовим спорядженням, медикаментами, продовольством тощо. 

У будь-якому випадку вже майже два місяці українців перебувають в абсолютно новій реальності. Реальність, в якій зазнаємо не лише фізичних, але й психоемоційних страждань.

Що таке війна для психіки, як розібратися в собі та чи можливо налагодити нормальне життя під час війни - про це Фіртка спілкувалася з психологинею, психотерапевткою, коучем-ментором японської системи здоров’я й молодості "Japan Yoga Niketan" Іриною Сафроновою


Скажіть, як тип темпераменту впливає на наше сприйняття війни?


Якщо ми беремо за основу теорію Гіппократа, то в людей є чотири типи темпераменту: сангвінік, холерик, флегматик, меланхолік. Сангвінік найбільш оптимістичний та адаптивний до війни, тому що він може легко перемикатися зі стану війни у стан ресурсів, можливостей. Наприклад, під час вимушеного переселення він може організувати місце, в якому буде знаходитися і водночас допомагати іншим людям. Холерик також має достатньо сил і енергії.

Флегматику складно перемикатися до нових обставин. Для такого типу людей важливо спочатку заспокоїтися та створити звичні умови. Якщо флегматику доведеться змінювати професію, то йому потрібно, щоб вона була хоч трохи пов'язана з тією, яка у нього була до війни.

Меланхоліки більш схильні до стресу, тому для них важливо дозовано отримувати інформацію. Останнім двом типам необхідно створити особливі умови, у яких вони будуть ефективними.

Зауважу, що у кожної людини є всі типи темпераменту й на 100% ми до жодного типу не належимо. В екстремальних ситуаціях тип нашого темпераменту може змінюватися. Оскільки війна є сильним стимулом, вона може допомогти певним людям швидше ввімкнутися, адже на перший план виходить біологічне завдання вижити.


Порадьте кілька вправ, які допоможуть заспокоїтися під час паніки в укритті та вдома.


Перша техніка для швидкого заспокоєння називається “Дихання по квадрату”. Ми сідаємо у спокійну позицію, щоб спина була рівною, і вдихаємо повітря, рахуючи про себе “1001, 1002, 1003”. Далі затримуємо дихання та так само рахуємо. Згодом робимо видих зі словами “1001, 1002, 1003”, затримуємо дихання, знову рахуємо. Таким чином ми привчаємо себе до регуляції емоційного стану через дихання ніби “по квадрату”. Вправу можна робити у будь-якому ритмі одну-дві хвилини. А ось підходів протягом дня може бути безліч

Практика “Заземлення” допомагає не ціпеніти та не впадати у ступор. Потрібно стати у весь зріст і поступово почати відчувати себе у своєму тілі. Проговорюємо кожну частину свого тіла від кінчиків пальців на ногах і до маківки та задаємо собі питання “Де в мені живе життя?”. Наше завдання — розширити відчуття за допомогою вдиху та видиху, усвідомити життя у тілі. 


Як говорити з дітьми про війну та заспокоювати їх?


Важливо враховувати вік дитини. Дітям до 7 років важливо пояснювати історію через казки та ігри. Якщо це казка, то обов’язково наводити приклади, ставити питання, дивитися на реакцію дитини та робити висновки, наприклад, наскільки важливо захищати кордони, коли у тебе відбирають щось твоє. В ігровій формі ми можемо продемонструвати, як працює техніка безпеки за допомогою питання “Що робити, якщо…”.

Завдання батьків зробити інформацію безпечною для психіки дитини. Також враховуємо, що існують діти, які зчитують емоції через тон голосу та вираз лиця. Тому батькам варто завжди поводити себе спокійно та зібрано. 

Як уникнути конфліктів у команді, якщо ти волонтер?


В команді обов'язково має бути лідер, який вміє домовлятися з різними людьми й знає їхні особливості. Таку людину необхідно мати, аби вона встановлювала правила, повторювала їх знову й знову, організовувала процес та вирішувала суперечки.

Потрібно враховувати, що волонтерство   це не прямі обов'язки, а добра воля людини. Наше завдання – зберегти цю добру волю, щоб людина хотіла допомагати та знала, для чого вона це робить.

У кожного з нас різний рівень ресурсів та енергії. Буває таке, що хтось працює більше, а хтось менше, і це нормально. У команді немає місця для осуду та роздратування, адже для ефективної роботи потрібно мотивувати та підтримувати одне одного.  


Як волонтерити, щоб не вигоріти передчасно?


Для цього потрібно організувати свій день і тиждень. Розписати, скільки часу я можу виділяти на волонтерство, основну роботу, яка приносить дохід, і на відпочинок наодинці та з сім’єю. За такими ж критеріями розділяємо тиждень.

Найважливіше звертати увагу саме на відпочинок, якого зараз має бути більше, ніж в мирний час.

Якщо відпочинку буде недостатньо, то в людини не залишиться сил щось робити. Як тільки ви помітили, що у вас з'явилася апатія це знак, що варто передивитися свій графік.

Чи можна ставити на паузу сімейне життя або бізнес? Якщо так, як правильно це робити?


Якщо психіка не травмована важкими подіями, то людина не поставить на паузу бізнес чи сімейне життя тому, що це звичка.

Інша справа, коли людина перейшла в дистрес, стан, при якому людина не в змозі повністю адаптуватися до стресових ситуацій, чи у посттравматичний стрес. У цьому випадку, навіть, якби людина хотіла працювати, в неї не вийде, і тоді треба звертатися за допомогою до спеціаліста.


Як говорити з колегами про стан справ та справлятися з емоціями в колективі?


Важливо говорити про стан справ напряму та розказувати, що компанія має на сьогодні, яка основна ціль роботи на день або на рік. Обов’язково працівникам мають показувати факти й цифри, щоб люди розуміли, що вони зробили спільними зусиллями та їхня робота не була знецінена. Важливо час від часу збиратися з командою, щоб в неї був стан «Ми» та давати можливість кожній людині виговоритися.

Наприклад, під час зібрання кожен з учасників колективу дає рекомендацію іншому, як можна впоратися з негативними емоціями чи висловлює підтримку, що в нього такі самі відчуття.

Основні правила — жодної критики та дотримання регламенту, аби уникнути суперечок. Допоміжними також можуть стати тілесні командні практики, які підіймають бойовий дух, малювання чи навіть чаювання.


читайте також: «Тиждень ми вшістьох спали на двох матрацах на підлозі», - історія багатодітної родини, яка врятувалася від війни на Прикарпатті


Однією з багатьох проблем, які турбують людей, що вимушено покинули свої домівки є синдром “провини вцілілого”. Що це таке простими словами та як його побороти?


Почуття провини вцілілого  це самозвинувачення за уявні гріхи, що хтось помер, а я вижив. Найбільше до почуття провини схильні люди, які були психологічно травмовані ще в дитинстві, або ж люди з низькою самооцінкою.

Допомогти впоратися з цим синдромом може робота з психологом і раціональна терапія, щоб людина нарешті сказала, що все, що вона могла зробити це зберегти життя собі та своїй сім’ї.

Також людині можна ставити логічні питання “Що конкретно ти міг зробити?”, “Чи дійсно це допомогло б людям вижити?”. У багатьох випадках люди доходять до висновку, якби вони не врятувалися тоді, вони б так само загинули. 


Дайте кілька порад для військових та медиків на фронті.

  • У жодному разі не можна концентруватися на помилках і невдачах під час бойових дій. 
  • Психологічна стійкість і сильна мотивація до перемоги є надзвичайно важливими на передовій. Вони розвиваються, коли людина запитує себе «Для чого більшого?». Відповідь на це питання, якщо вона є, стане внутрішнім стимулом.
  • У кожного своя реакція на втрати. На фронті важливо розуміти, чому гинуть люди та дозволяти собі горювати за ними, особливо, коли це стосується близьких. Але згодом над цим питанням потрібно буде працювати зі спеціалістом. Саме тому зараз в країні триває підготовка військових психологів, щоб після перемоги працювати з людьми, які були на передовій. 


Наостанок, порадьте кілька книг, які можуть допомогти людям вижити під час війни.


Віктор Франкл — “Сказати життю "Так!". Психолог в концтаборі” та “Людина в пошуках справжнього сенсу”. 


Агенція новин «Фіртка» чинить ворогу інформаційний спротив. Будь ласка, підтримайте редакцію!


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

План Маршала: чому відновлення економіки України буде економічним двигуном для Європи?

Як світові зірки підтримують Україну не лише словом, а й ділом 

"Люди для України": онлайн платформа для оперативної допомоги ЗСУ

Чи існує інша росія? Чи існують інші росіяни?

Репортаж з оточеного Херсону: окупанти планують криваві провокації та зміну влади

"На Лівому березі - спокійніше": історія дівчини з Прикарпаття про ситуацію у столиці

Тридцять кілометрів пішки з собакою та молодшим братом: як українці тікають від обстрілу своїх домівок

"Жили без комунікацій, їжу ділили по порціях": історія біженки з Київщини, яка транзитом на Прикарпатті


19.04.2022 Алла Павлуцька 10838
Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18615
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1671
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1163
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2206
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3775
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1444

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1884

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

625

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1256

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1403
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

831
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24345
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

548
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

570
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

710
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1600
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7895
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

276
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

731
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1973 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

696