В Україні на тлі війни зростає запит на «сильну руку»

Більшість українців віддають перевагу ідеї сильної держави та керівництва, ніж демократії в країні. 

Про це свідчать дані опитування, яке провів Київський міжнародний інститут соціології, передає Фіртка.

Також на тлі повномасштабної російсько-української війни зростає запит суспільства на «сильну руку».

Так, 58% громадян вважають, що для України зараз важливіший сильний лідер, ніж демократична система управління.

Тим часом 79% респондентів упевнені, що президент під час війни повинен мати можливість втрутитися у роботу парламенту та уряду для посилення оборони країни. Лише 16% вважають, що під час війни важливо зберігати розподіл повноважень.

Окрім цього, 62% українців дотримуються думки, що на час війни навіть конструктивна критика влади є неприпустимою, а всі політики та партії мають об'єднатися.

Водночас 32% все ж таки виступають за збереження політичної конкуренції — має бути конструктивна критика і можливість пропонувати альтернативні розв'язання проблем.

Майже порівну розділилися думки опитаних щодо того, чи може влада порушувати закони, якщо це потрібно для прискорення перемоги у війні: 48% вважають, що влада повинна мати таку можливість, 41% — не можна порушувати закони за жодних обставин.

Разом з тим 52% українців вважають, що після завершення воєнного стану потрібно зосередитися не на виборах, а на інших питаннях. 40% вважають, що після війни потрібно вчасно провести вільні та чесні вибори до центральних органів влади.

У питанні, що має бути більшим пріоритетом — вихід за певні межі та безпека держави чи все-таки дотримання законності — думки респондентів розділилися, і в суспільстві немає очевидного консенсусу.

З одного боку, 57% респондентів вважають, що на період війни влада має притягати до відповідальності громадян за «шкідливі» для держави погляди. Хоч і менше, але значна кількість (37%) натомість вважають, що будь-хто повинен мати можливість публічно висловлювати свою точку зору, не боячись переслідувань влади.

З іншого боку, щодо заборони діяльності політиків і партій, підозрюваних у співпраці з росією, — 47% вважають, що забороняти її потрібно за першої підозри й навіть без юридичних доказів, а 46% —  що це можна робити лише за наявності надійних юридичних доказів.


Довідково: опитування провели методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (CATI) на основі випадкової вибірки.

Опитали 1 000 респондентів, які мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим), у віці 18 років і старше.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Більшість мешканців західних регіонів виступають проти поступок в обмін на припинення російської агресії

Рекордні цифри: майже 95% мешканців західних областей погано ставляться до росіян

Мешканці західних регіонів висловилися, кого треба карати за співпрацю з окупантами

Майже 95% мешканців західних регіонів вірять, що Україна переможе у війні

Єдине, що нас «єднає» з ворогом. Чому мова на часі?

Перелік корисних чатботів, які допоможуть під час війни


19.08.2022 4271
Коментарі ()

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2520
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1188
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1115
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2296
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3734
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2720 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

973

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

828

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

780

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

734
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10457
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1311
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

343
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5455
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1166
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2958
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

547
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

402 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

843
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

730
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

781