В одному з прикарпатських сіл місцеві не хочуть перейменовувати вулицю Чехова: якими є аргументи (ВІДЕО)

У селі Колоколин Букачівської громади, що на Івано-Франківщині, місцеві жителі не хочуть перейменовувати вулицю Чехова.

Люди пояснюють це тим, що її назвали не на честь російського письменника Антона Чехова, а в пам’ять про місцевого жителя, розповіла Суспільному методистка відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Букачівської територіальної громади Наталія Крижанівська, пише Фіртка

Село Колоколин розташоване за 60 км від Івано-Франківська. У ньому проживає понад три сотні людей. На вулиці Чехова — до 20 хат.


Що кажуть жителі Колоколина


Методистка відділу освіти, культури, туризму, молоді та спорту Букачівської громади Наталія Крижанівська говорить: місцеві жителі іншої назви цієї вулиці не пригадують.

"Якщо піти й запитати, то не всі місцеві вам скажуть, хто такий Антон Чехов взагалі, особливо — старші люди. На початку XX століття вулиці мали свою місцеву назву від того, хто жив.

В нас є Якимишина вулиця, бо там жили Якимишини", — пояснює Наталія Крижанівська.

Сестри Марія та Оксана Кравців кажуть: вулицю назвали на честь їхнього діда Панька, який часто їздив у Чехію й отримав однойменне прізвисько.

"То наш дідо і прадід був Чеховий. Приїхав і казав робити по-чеськи. І так назвали вулиця Чехова. І так наше покоління каже: "Куди йдеш? — У вулицю Чехову", "Чиї доньки? — Чехові", — каже Марія Кравців.

"Дідусь мав дві пари коней, в нього люди працювали, бо він був у Чехії й казав робити по-чеськи. І так його назвали — Чех", — каже Оксана Кравців.

Староста села Колоколин Василь Озарків говорить, що все ж візьмуться за перейменування вулиці.

"Будемо збирати людей, проведемо громадські слухання, винесемо це питання на виконком. Потім у Букачівській селищній раді затвердять на сесії. І за потреби вулицю перейменуємо", — каже Василь Озарків.


Вуличні омоніми є непоодинокими


Такі вуличні омоніми є непоодинокими, розповідає співзасновник громадської організації "Деколонізація України" Вадим Поздняков.

"Подібних історій було багато. Наприклад, вулиця на честь комуніста Боженка, казали, що це — вулиця на честь Божени, яку ласкаво називали Боженка.

А село Червона Українка — на честь того, що вона — красива українка, а не тому, що був колгосп "Червона українка". Вулиця Жовтнева тому, що на вулиці жовте листя. А вулиця Пушкіна на честь того, що там колись були пушки", — розповідає Вадим Поздняков.


Відповідь — в архівах


Аби з'ясувати, чиє ім'я носить вулиця в Колоколині, історик Ярослав Коретчук радить шукати відповідь в архівних документах.

"Якщо вулиця названа на честь людини, яка, за попередньою інформацією, була на заробітках в Чехії, і в нього було вуличне прізвисько Чех, тоді — вулиця Чеха. Якщо ми говоримо про Чехію — то Чеська, але не Чехова.

Всі крапки розставлять тільки офіційні документи, які дадуть нам можливість дізнатися, на честь кого вона найменована", — каже Ярослав Коретчук.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Перейменування вулиць в Івано-Франківську: скільки коштуватиме та чи треба змінювати документи


Коментарі ()

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18615
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1671
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1163
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2206
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3775
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1444

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1884

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

625

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1256

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1403
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

316
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

831
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24345
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

548
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

570
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

710
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1600
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7895
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

276
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

731
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1975 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

696