В Івано-Франківську міркували як зберегти історико-архітектурну спадщину міста (фото)

 

 

В Івано-Франківську на розмову зібрались представники влади, активісти ГО "Поступовий гурт франківців" та історико-краєзнавчого об’єднання "Моє місто", науковці та журналісти.

 

Дискусія на тему «Історико-архітектурна спадщина Івано-Франківська: сучасний стан та стратегічне збереження» тривала близько трьох годин, пише Фіртка з посиланням на Бліц інфо.

 

Організатор заходу, голова громадської організації "Поступовий гурт франківців" Сергій Адамович зауважив, що питання збереження архітектурної спадщини для нашого міста є надзвичайно актуальним.

 

«Івано-Франківськ має значну історико-архітектурну спадщину.  Тож навіть у таких складних умовах ми маємо думати як її зберегти. Бо це одна з окрас міста, а водночас – спосіб заробляння грошей завдяки туристам. Для  їх збереження є багато шляхів – залучення грантових коштів, громадські ініціативи та інші»,  - зазначив Адамович.

 

Та, як повідомив начальник відділу з питань охорони культурної спадщини Ігор Панчишин, ні для кого не є секретом, що Івано-Франківськ має проблему зі збереженням пам’яток. Тож визначив кілька важливих тез, які дають змогу зрозуміти шляхи її вирішення. Серед них – паспортизація пам’яток архітектури та укладення охоронних договорів.

 

«Для того, щоб знайти певний консенсус між громадою та владою у розумінні правильної експлуатації і функціонування пам’яток, потрібен загальний громадський рух взаєморозуміння місії пам’ятників історії. Бо в кожній країні питання збереження пам’ятників є ключове. Адже це питання ідентичності держави. У нас воно тільки на старті. Та маємо ситуацію, коли дуже багато інших питань є першочерговими, що фактично відсуває питання збереження пам’яток на другий план. Тому беремось вирішувати проблему тільки коли вона вже є. Тобто, якщо вже щось руйнується. Варто зазначити, що Івано-Франківськ має проблему з самоіндентичністю. Довший час за радянських часів місто культивувалось як ворота в Карпати, майже столиця Гуцульщини, карпатський край. Хоча насправді Станіслав є типовим європейським містом, відповідно до нього мають застосовувати всі механізми, стратегії, які використовуються у інших європейських містах. І тільки зараз і приходить це розуміння», - зазначив Панчишин.

 

Натомість головний архітектор Івано-Франківськ Володимир Гайдар представив присутнім «Історико-архітектурний опорний план міста з визначенням меж історичного ареалу та зони охорони пам’яток  центральної частини Івано-Франківська». Щоправда, зазначивши, що документ разом із генпланом перебуває на стадії коригування і ще не затверджений.

 

«Ми можемо багато говорити як ми любимо місто і як зберігати історико-архітектурну спадщину, але поки  ми не будемо мати дієвих механізмів як це можна зробити – у нас нічого не вийде. Цим механізмом може бути ось цей планувальний документ. До нього входять всі пам’ятки місцевого та національного значення. І навіть ще близько 50 нововиявлених  споруд, які пропонуємо включити до списку пам’яток. Загалом, завдяки цьому документу ми зможемо обмежувати та контролювати будівництво у історичній частині міста, що є однією з головних проблемІвано-Франківська», - повідомив Володимир Гайдар.

 

Також зі своїм баченням ситуації та планами збереження архітектурної спадщини міста виступили начальник управління культури Володимир Федорак, представники об'єднання "Моє місто" археолог Василь Романець та видавець Василь Іваночко.

 

Тож після кількагодинних обговорень учасники круглого столу прийняли резолюцію у якій сформували довгострокові плани для міста у плані збереження історико-архітектруної спадщини.  Зокрема, проведення паспортизації, укладання охоронних договорів, створення історико-архітектурного заповідника у межах центру міста та ініціювання архітектурно-містобудівної варти. 

 

 

 

 

 


06.03.2015 645 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

5318
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1412
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1064
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2087
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3584
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1356

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1713

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

522

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1151

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1322
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

489
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24268
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

513
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

472
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

635
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1523
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

690
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

6337
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

623
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1597 3
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

627
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

538