В Івано-Франківську відновлюють унікальну Поморянську чудотворну ікону (фото)

У реставраційному відділі Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею перебуває на реставрації чудотворна ікона Матері Божої Поморянської - унікальна пам’ятка XVII-XVIII століть.

Її протягом одного дня - в четвер 28 лютого з 15.00 можна буде побачити у залі сакрального мистецтва музею, інформує Фіртка з посиланням на RISU.

Ікона Поморянської Богородиці

Працює з іконою відомий прикарпатський реставратор Валерій Твердохліб.

«Цікаво, що під час роботи необхідно було демонтувати ризи. Під ними я побачив унікальне зображення живописної ікони, бо вона, звичайно, мала свою історію до коронації. Саме таку її побачать відвідувачі краєзнавчого музею», — каже майстер.  

Чудотворна ікона Матері Божої Поморянської потрапила до івано-франківського реставратора з селища Поморяни, що на Львівщині.

З історичних джерел відомо, що перша згадка про нього датується 1437 роком і це був дуже важливий оборонний пункт, визначний для Галичини. Відомий він своїм замковим комплексом XVI-XVII століть, який серед інших належав сину короля Яна ІІІ Собеського Якубу Собеському. Також там є унікальний костел 1738 року.

Чудотворна ікона знаходиться у храмі Пресвятої Богородиці – дерев’яній церкві 1690 року.

«Ікона, швидше за все, стала трофеєм козаків, бо написана у латинському стилі, - розповідає Валерій Твердохліб. — Я знаходив дослідження мистецтвознавця Віри Свєнціцької про те, що над іконостасом церкви у Поморянах працювали майстри кола Івана Рудковича. Хоча ті ікони, які збереглися досі у храмі, у більшості перемальовані. А чудотворна – оригінальна. Єдине, що відомо – у 1862 році її розмістили у церкві над престолом. Отже, можна припустити, що саме тоді її коронували і одягли в ризи. З історії також відомо, що у 1829 році церкву у Поморянах відвідав митрополит Михайло Левицький, а у 1906 році – митрополит Андрей Шептицький».

Зі слів реставратора, чудотворна ікона Поморянської Богородиці мала проблему з дерев’яним щитом, бо його сточив жук, тому громада села вирішила віддати її на консерваційні роботи. Але виявилося, що і на полотні під щитом є сліди втрат, тому ризи зняли.

«Це дослідження, думаю, дасть новий поштовх для подібної роботи. Я планую звернутися також до львівських мистецтвознавців, надам їм усі необхідні матеріали про ікону. Думаю, відкриття нас очікують цікаві», - каже реставратор.                

Під час презентації чудотворної ікони Поморянської Матері Божої відвідувачі краєзнавчого музею також побачать новий альбом, присвячений музейному проекту «Врятуймо скарби разом. Історія одного проекту».  

Книжка "Врятуймо скарби разом"

«Альбом - це своєрідний підсумок реставраційного проекту Івано-франківського обласного краєзнавчого музею. Коли я його започатковував у 2009 році, то не мав уяви про те, як усе буде відбуватися. Але минуло десять років і маємо уже цілу історію проекту, ювілей якого будемо відзначати наприкінці року, - пояснює Валерій Твердохліб. — Тексти до альбому написані колишнім співробітником національного музею ім. А.Шептицького, викладачем Львівської академії мистецтв Богданом Мисюгою. Рецензентами альбому є відомі експерти, мистецтвознавці – Марія Гелетович, Олег Сидор, мій вчитель – найкращий реставратор України – Володимир Мокрій, Оксана Маричевська».

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Дизайн книжки розробив завідувач кафедри книгодрукування Львівської академії мистецтв Петро Нагірний.

«Книжка складна, глибоко структурована. У ній є багато історії, каталог унікальних творів з нашої музейної колекції, які реставрували, в тому числі – вперше опублікованих, - додає Валерій. - Є розділи про те, як усе відбувалося - про презентації, виставки, власне – історію, проекти такі, як, до прикладу, «Образи Світлих» Юрія Бакая, «Вгору серця. Для Бога я створюю найкраще» Яреми Стецика, «Повернення сакральних реліквій», який ми започаткували 2014 року і завдяки якому досліджували і реставрували для міста і громади унікальні раритети, які знаходили  – і релікварій святого Пантелеймона, антимінси, ікони, ризи Зарваницької чудотворної ікони Ісуса Христа. Є в альбомі окремий розділ, присвячений фандрейзингу, меценатству. Я на початках думав – якою буде посвята цієї книги, для чого вона ,і зрозумів – це подяка тим людям, які усі ці роки були у проекті «Врятуймо скарби разом», підтримували його. Також це добра нагода показати, як можна втілювати подібні проекти».

У планах реставратора також презентувати чудотворну ікону Матері Божої Поморянської в Івано-Франківському обласному краєзнавчому музеї вдруге – після завершення усіх робіт з її відновлення. 

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"

Книжка "Врятуймо скарби разом"


27.02.2019 1992
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

1881
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

940
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

580
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5534
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1482
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1353

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

419

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1247

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1076

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

988
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

310
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10679
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

386
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

650
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5701
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1470
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

370
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

268
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

614 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1054
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

913