У музеї Романа Кумлика досі грає скрипка...

 

/data/blog/88433/e42797eca6ea14c399275b4da0a4cdfc.jpg

 

Після смерті гуцульського віртуоза усі інструменти "ожили" в руках його доньки Наталі.

 

Про це повідомляє ФІРТКА з посиланням на щоденну онлайн-газету "Високий замок".

 

Мабуть, нема у прикарпатському Жаб’єму, а нині Верховині, що в Івано-Франківській області, людини, яка би хоч раз не чула віртуозної гри заслуженого працівника культури України Романа Кумлика на народних інструментах.

 

Чотири роки тому мені пощастило побувати у хаті-музеї Романа Кумлика, єдиного на Прикарпатті чоловіка, який вмів віртуозно грати  на 18 інструментах! Його запальні співанки, жарти, гра на перевернутій скрипці (на ліву й праву руки) запам’яталися всім, кому лиш раз доводилося бути на його виступах чи в нього вдома. До його музею й досі приїжджають туристи.

   

22 січня 2014 року замовкла скрипка Романа Кумлика. На якусь мить затихли й інші гуцульські інструменти, на яких грав цей чоловік-оркестр. Затихли, щоб незабаром знову зазвучати в руках його молодшої дочки Наталі.

   

У бабусиному фартусі та капцях, прабабусиній попружці, яка передається у спадок від матері до дочки, з батьковими рисами та сонячним серцем зустрічає туристів новий екскурсовод музею етнографії, побуту та народних інструментів Романа Кумлика.

 

   

Наталія Гузак – лікар за фахом. Повернувшись до музики, довершує творчість тата, не даючи перерватися отій витонченій мистецькій ниточці. Побувавши на екскурсії-спогаді, екскурсії безмежної доньчиної любові та невидимого зв’язку найрідніших сердець, зрозуміла: ніхто інший не зміг би цього зробити – не дати вмерти музеєві, що є візитівкою Гуцульщини.

   

Тут, як і раніше, розповіді про побут гуцулів, які мережить гра на різних інструментах, співанки – і все подається із тонким гумором Кумлика. Вона, коли жартує, навіть усміхається як тато. От тільки екскурсія починається по-іншому – Наталія розповідає про батька, котрий відійшов у інші світи, а перед тим виклав у музеї усі свої нагороди, чого досі не робив. “Так, аби ти потім не шукала”, – відповів дочці, наче передчуваючи, що покине цей світ і що саме Наталя продовжить його справу.

   

- У наших хлопців сила в руці, а в жінок – у язиці, – каже Наталія Романівна. Вона розповідає туристам про важку роботу гуцулів у лісі. Показує вишивки, гуцульські кожухи, хустки і те, як їх намотувати, а потім грає мелодію: першу – до співання, на квадратній скрипці, а потім демонструє свою майстерність на інших, що є в музеї.

   

А раніше вона про музику й чути не хотіла. Була маленькою – слухала тата і виводила смичком якісь співаночки, а у  12 років закинула скрипку і сказала батькові, що до рук її більше не візьме.

   

- Я була така дуже сучасна, – жартує Наталя. – Тато не раз казав: "Ходи, навчу грати на сопілці та дримбі, тобі в житті пригодиться". Я сміялася. Як мені, лікарю, то може згодитися? Але тата не стало, а люди й далі їхали у його музей. Зрозуміла, що мушу це продов­жувати… Коли я в музеї, то ніби відчуваю, що він тут, зі мною.

   

За якихось дев’ять місяців Наталя самотужки навчилася грати на 11 інструментах! Грає, співає, пританцьовує, навіть прижартовує як Роман Кумлик.

   

- Цимбали мають багато струн. Граєш – звучать, а поставиш на них долоню, замовкають, – приповідає вона. – А в жінки лиш одна струна, та й ту спинити не можна. Або про дримбу тато казав, аби добре грати, треба, щоб язик прилип до горлянки. І все говорив: добре було би, аби він у жінок залишався там 24 години на добу.

   

Батько завжди був її підтримкою та порадником. Щось не вдається, хтось образить, приходить додому розповідає, а він їй на те лише: "Прости їм".

   

- Він добра бажав навіть своїм ворогам, – каже Наталя. – Що б йому не сказали, а він усе з добром.

   

Навіть після смерті, говорить Наталя, батько їй допомагає.

   

За словами пані Наталі, свого дитинства Роман Кумлик майже не згадував, бо йому то було важко. Тата вбили у 1949 році, Романові тоді був рік, пізніше вивезли до Сибіру маму. Виховували його рідна тітка Катерина  та її чоловік Петро. У Петра малий Роман і навчився грати на скрипці. Коли Петро грав на скрипці, Роман Кумлик сидів і жалісно дивився. Бо хто би дав дитині до рук скрипку?! Коли дядько йшов до колгоспу, малий Роман брав крадькома інструмент і повторював те, що чув. Тоді йому було шість років. Якось дядько побачив, чим у його відсутність займається хлопець, спочатку його відлупцював, що без дозволу бере скрипку, а потім почав його вчити…

   

Півторагодинна екскурсія про життя гуцулів, тата-віртуоза, про інструменти минула, як хвилина.

 

   

- Тепер я маю улюблену справу, крім роботи, – каже Наталія Романівна. – Завжди мріяла мати хобі.

   

Я би не називала роботу у гуцульському музеї побуту та музичних інструментів “хобі”. Це – велика праця! Продовжити те, що по крихтах збирав батько, і розповідати людям про кожен інструмент та ще й вміти на ньому заграти – це талант від Бога. І велика праця…


05.10.2015 1221 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9972 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1270
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

658
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5762
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1567
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1425

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

499

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1312

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1146

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1045
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

391
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

472
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1412
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

464
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

733
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5776
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

491
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

350
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

678 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1121
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

976