Товар без упаковки і гірчиця замість засобу для миття: 6 кроків до екожиття

 

 /data/blog/86342/7a8785c7fc6c4472a7f63b13f17f0907.jpg

 

Якщо вам набридли гори відходів, брудне повітря та водойми, болотяні, а не сніжні зими, тоді приєднуйтеся до нового способу ведення домогосподарства.

 

Почати змінювати ситуацію на краще можна з простих поведінкових змін, радить Марічка Федорук з ініціативної групи Ecolifestyle.

 

Місцеві продукти

Що ближче знаходиться виробник продукції, яку ви купуєте, то менший вуглецевий слід ви залишаєте. Адже для доставки товарів, в основному, використовують транспорт, який викидає багато вуглецю в атмосферу, що є однією з основних причин глобального потепління. Це також дозволить зекономити на покупках, тому що у вартість продуктів, зазвичай, закладена ціна транспортування.

Транспорт

Щоб зменшити викиди вуглецевого газу, варто якомога менше використовувати особистий автотранспорт. Найкраще користуватись велосипедом або громадським транспортом. Якщо у випадку з двоколісним все зрозуміло, то громадський транспорт допомагає зменшити викиди вуглецю завдяки тому, що замість кількох десятків особистих авто пасажири використовують один засіб (автобус, тролейбус чи трамвай). Такий свідомий спосіб пересування також зменшує витрати на транспортування і робить вільнішими вулиці міст.

Побутова хімія

Відмовитись від побутової хімії буде корисно не лише для вашого здоров’я та гаманця, а й для навколишнього середовища. Наприклад, аби повність змити миючий засіб з посуду необхідно не менш як 15 секунд. В іншому випадку ви споживаєте мікрочасточки засобу разом з їжею. Пральний порошок лишається на поверхні випраної білизни ще кілька днів. Міські очисні споруди не здатні повністю очистити воду від сучасних миючих засобів, і ті пізніше потрапляють не лише у водойми, але й назад до наших кранів. Пральні порошки, які потрапляють до водойм, провокують стрімкий ріст водяних рослин. А це зменшує об’єм кисню, вбиваючи мешканців озер та річок, утворюючи водяні пустелі. Тому для миття посуду найкраще використовувати гірчицю чи соду, а для миття ванної кімнати – оцет, соду і домашній засіб на основі лимонної кислоти з додаванням ефірних олій.

Зменшення пластику

Пластик шкідливий не лише для планети, але й для нас. Він не розкладається, виділяє токсичні речовини в ґрунт на сміттєзвалищах і в повітря – під час спалювання. Пластику найбільше з-поміж усіх інших видів сміття, а на його вивіз та переробку витрачається надзвичайно багато коштів і ресурсів. Тому краще замінити пластикові пакети на торбинки з тканини, пластикові пляшки – на скляні чи металеві.

Не так вже й складно завжди носити з собою маленьку торбинку для покупок і модну флягу для води. Складніше постійно пояснювати, чому тобі не треба безкоштовних пластикових пакетиків і чому каву чи квас просиш наливати в флягу, а не в пластиковий стакан.  При виборі товарів також потрібно звертати увагу на упаковку. Якщо не вдається знайти продукт без неї, тоді варто обрати упаковку з картону чи в скляній тарі. Пам’ятайте – ми голосуємо гривнею, тому що менше купуватимемо пластику, то менше його будуть продавати.

Відходи

7% території України займають сміттєзвалища і лише 3% відходів переробляються. Для зменшення кількості сміття існують дієві способи: купувати товар без упаковки, віддавати відходи на переробку, не купувати зайвого. Зменшити площу сміттєзвалищ на третину допоможе зминання пляшок, коробок, пакетів від соку і молока.

Не можна викидати в загальний бак батарейки, енергозберігаючі лампи, ртутні термометри. Вони є надзвичайно токсичними, тому їх необхідно здавати в спеціальні пункти прийому. В Івано-Франківську існують спеціальні контейнери для збору пластику і пункти прийому склотари та макулатури. Кинутий недопалок проплаває в морі від одного до п'яти років. Вироби з нейлону розчиняться через тридцять-сорок років, а консервна банка – через п'ятсот. Пройде тисяча років, і тільки після цього зникне скляна пляшка. Тому ці речі не варто залишати в горах чи лісах. Вас вже не буде, а пляшка й далі лежатиме там, де ви її залишили.

Поліетилен не розкладається і не перегниває, його можна назвати «вічним сміттям». Час гниття шкірки банану: 2 – 4 тижні, поліетиленового пакету – понад 500 років, тому не викидайте органічне сміття в пакетах, краще викидати його в окреме відро з кришкою, а потім використовувати як добриво або виносити окремо в загальний контейнер. Товар без упаковки обійдеться дешевше, адже її вартість входить до ціни товару. Папір не є небезпечним, але потребує переробки, задля збереження лісів.

Економія ресурсів

Це не означає обмежувати себе в чомусь. Економити ресурси означає не використовувати зайвого. Навіщо тече вода, поки ви чистите зуби? Жоден іспанець не витрачав би її так даремно, бо в них великі проблеми з пересиханням водойм. В Україні поки що з цим все гаразд, але чи надовго – це залежить тільки від нас. Вимикайте зайве світло і не лишайте зарядні пристрої в розетках. Так ви зекономите від 15 до 30 % електроенергії. Складно повірити в це, доки не спробуєш. Зарядні пристрої, коли ми їх залишаємо ввімкненими після використання, споживають електроенергію для нагрівання самих себе, таким чином ми марнуємо власні кошти і пошкоджуємо прилади.

Такі перші кроки найважливіші й найскладніші. Просто пам’ятайте, що ви це робите, в першу чергу, для себе і своїх близьких. Ми всі є частиною світової екосистеми. Власним прикладом ви залучаєте до глобальних змін ведення домашнього господарства, а першопрохідцям ніколи не було легко.

 

УФРА


10.09.2015 1322 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

9954 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1269
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

658
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5762
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1567
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1425

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

499

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1312

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1146

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1045
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

391
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

472
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1412
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

464
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

733
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5776
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

490
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

350
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

678 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1121
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

976