Тимчасові павільйони під закладами харчування у Франківську можуть стати всесезонними

 

/data/blog/67493/fc6292694ab3ba60bcedf82efa1f3ed9.jpg

 

В Івано-Франківську відбулися громадські слухання щодо проекту рішення виконавчого комітету міської ради «Про затвердження Порядку розміщення всесезонних майданчиків для харчування біля стаціонарних закладів ресторанного господарства».
 
Головною новацією проекту є те, що підприємці, які працюють у сфері ресторанного господарства, зможуть встановлювати всесезонні торгові майданчики, які працюватимуть протягом усього року.
 
Чиновники управління торгівлі запевняють, що такий крок стимулюватиме клієнт
 

Як повідомив начальник управління торгівлі Івано-Франківського МВК Олег Ганчак, потреба в ухваленні такого рішення обумовлена зверненнями підприємців, які хочуть розвивати власний бізнес. Підприємці незадоволені тим, що літні майданчики дозволяють встановлювати лише з 1 квітня по 1 листопада і прагнуть узаконити існування таких закладів протягом року. Демонтаж літніх майданчиків коштує доволі дорого, тому підприємці готові заплатити за право стояти на зайнятих місцях і в зимовий період. На відміну від літніх майданчиків, всесезонні встановлюватимуть лише безпосередньо біля закладів ресторанного господарства. Чиновники обіцяють не допустити «окупацію» торговими майданчиками Вічевого майдану та площі Ринок, а також інших вулиць у центрі міста.

Щоправда, з огляду на чималі проблеми з діяльністю «літників», малоймовірно, що влада зможе краще впоратись з контролем за роботою всесезонних майданчиків. Очевидно, окремі підприємці і в цьому разі зможуть залучити до протистояння з владою судові органи або й відверто ігнорувати вимоги чиновників, працюючи з порушенням усіх правил та без жодних дозвільних документів. Принаймні таку практику поширено щодо літніх майданчиків і влада здебільшого лише змушена розводити руками та заплющувати очі на порушення встановлених правил.

Як випливає з «Порядку розміщення...», всесезонний торговий майданчик — це тимчасовий, збірно-розбірний пункт громадського харчування, який розташовують поряд із закладом ресторанного господарства. Виготовляють його з полегшених конструкцій, встановлюють без закладання фундаменту. Всесезонний торговий майданчик функціонує цілий рік. Чиновники обіцяють встановити низку обмежень щодо розміщення всесезонних торгових майданчиків біля фонтанів, перехресть вулиць, шкіл та дошкільних закладів, громадських зупинок, культових споруд та пам’яток архітектури.

Крім того, прописано обмеження у площі та висоті всесезонного торгового майданчика, який має бути не більшим за 100 кв. метрів та не вищим за 3,5 метра. У такому майданчику заборонятимуть торгівлю тютюновими виробами, алкогольними напоями та встановлення гральних автоматів. Зрештою, такі самі обмеження діють і для літніх майданчиків, але це не заважає підприємцям торгувати в них алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Розміщувати й облаштовувати всесезонні торгові майданчики для здійснення підприємницької діяльності необхідно з урахуванням архітектурних, санітарно-гігієнічних, пожежних, торговельних норм, функціонально-планувальних та історико-культурних чинників. Власне, стосовно цього і розгорнулись найсерйозніші дискусії. На відміну від літніх майданчиків, всесезонні повинні мати опалення, вентиляцію, а також привабливий зовнішній вигляд. 

Зрозуміло, що забезпечити такі вимоги в зимовий період набагато складніше. Заступниця начальника департаменту містобудування та архітектури МВК Світлана Лосюк запропонувала, щоб торгові майданчики були обладнані парасолями або тентами типу «маркіза» без огородження будь-якими скляними, дерев’яними, пластиковими чи іншими конструкціями; а також щоб були забезпечені обігрівальними пристроями типу UFO. В такому разі всесезонні майданчики використовуватимуть як «курилку» в зимовий період. Навряд чи це влаштує підприємців, які насамперед ставлять собі за мету збільшити площу торгового закладу. Зрозуміло, що й платити додаткові кошти у бюджет за такий майданчик мало хто захоче. 

У законодавстві України є чимало прогалин у частині нових форм торгівлі. Зокрема, в чинних нормативних актах немає поняття «всесезонний торговий майданчик». Запроваджуючи такий термін і надаючи підприємцям можливість встановлювати такі конструкції, чиновники фактично створюють прецедент для всієї країни. Піонером у впровадженні всесезонних майданчиків в Україні був Львів. Чиновники встигли роздати 13 дозволів, але зрештою припинили таку практику, оскільки побоювались масового загромадження і без того вузьких вуличок міста. 

«Власники, коли почнуть встановлювати опалення,  утеплювати стіни чи навіть монтувати вікна, зроблять з того літнього майданчика невідомо що, яке потім не обійдеш-не об’їдеш. А це громадський простір!» — заявив в. о. начальника відділу художньо-архітектурного оформлення міста Юрій Горалевич.

Скандальною виявилась і спроба відомої у місті мережі закладів встановити всесезонний майданчик у дворику палацу Любомирських. Крім того, підприємці намагалися встановити вздовж єдиного збереженого фрагмента середньовічного міського оборонного муру XIV ст. та колегії і костелу єзуїтів всесезонний павільйон, який закривав ці унікальні пам’ятки національного значення, внесені до Списку світової спадщини ЮНЕСКО, від львів’ян та гостей міста.

Ось як прокоментував ситуацію голова Львівської обласної організації Українського товариства охорони пам’яток історії та культури Андрій Салюк: «Треба відходити від традиції створення у Львові таких павільйонів, які реально спотворюють місто. Якщо ми говоримо про літні майданчики, то це столики і парасольки, які на зиму знімають, вони тимчасові. Я не здивуюсь, якщо наступним кроком буде звернення від підприємця, щоб цю всесезонну споруду зробити капітальною. Це неправильний шлях».

Звісно, івано-Франківськ не має пам’яток, внесених до відомого Списку ЮНЕСКО, але в центральній частині збереглось чимало архітектурних пам’яток. Місто безуспішно намагається прибрати нав’язливу рекламу з фасадів старовинних будівель. Однак навіть у центрі  влада не може подолати спротиву підприємців. Якщо і цього разу влада піддасться на тиск бізнесу, то згодом історично-архітектурне обличчя міста буде повністю зруйноване. Та чи варті кілька десятків тисяч додаткових надходжень до міського бюджету таких втрат? Відповідь на це запитання ми дізнаємося вже незабаром. 

 

газета "Галичина"


18.01.2015 712 0
Коментарі (0)

17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2580
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

19992
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1773
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1259 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2283
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3911

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

369

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2033

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

713

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1328
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

400
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

926
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24423
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

659
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

622
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

767
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1656
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8082
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

540
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

795
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2083 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

756