The Wall Street Journal (США): Українські вибори стануть перевіркою на відданість демократії

Чи складе Янукович іспит? Місцеві вибори покажуть, чи дотримується Віктор Янукович на ділі демократичних цінностей, про відданість яким постійно говорить. Громадські організації та опозиція вже сьогодні кричать про численні порушення та нерівні умови – пише Джеймс Марсон в американській The Wall Street Journal.

Українці голосуватимуть у неділю на місцевих виборах, що розглядаються як перевірка для президента Віктора Януковича на відданість демократії. Його критики вже зараз говорять про кричущі порушення.

Лідери опозиції звинувачують уряд у друкуванні фальшивих бюлетенів та у тискові на їхніх кандидатів, щоб ті не брали участі у виборах. ОПОРА, незалежна група спостерігачів, говорить про свідчення лікарів, вчителів, а також інших державних службовців з різних куточків України, яких залякували звільненням, якщо вони балотуватимуться на посади мера та депутатів місцевих рад на противагу кандидатам від Партії регіонів пана Януковича.

Юлія Тимошенко, провідний лідер опозиції, сказала, що не визнає результатів виборів у трьох із 24 областей держави, оскільки влада зареєструвала в них перебіжчиків з її партії як кандидатів, відмовивши при цьому справжнім прибічникам у можливості балотуватися.

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден розмовляв цього місяця із паном Януковичем телефоном, щоб наголосити на важливості вільних та чесних виборів у колишній радянській республіці. Близько 500 американських та європейських спостерігачів, разом із сотнями українських, збираються слідкувати за голосуванням та підрахунком бюлетенів на 15 тисячах дільниць.

Пан Янукович пообіцяв забезпечити чесні вибори. «Це мої перші вибори як президента України, і немає нікого більше зацікавленого у тому, щоб вони відбулися демократично і чесно», – сказав він журналістам. Будь-яке втручання державних посадовців, додав він, «неприпустиме».

Він заперечив звинувачення пані Тимошенко, сказавши, що її партія «намагається покласти провину на когось іншого» за свої внутрішні чвари.

Демократичні вибори в Україні беруть свій початок від Помаранчевої революції 2004-го, коли сотні тисяч вуличних протестувальників змусили анулювати нібито сфальсифіковані президентські вибори, на яких пан Янукович, відверто підтриманий Росією, був оголошений переможцем.

Пан Янукович програв у повторному голосування прозахідному кандидату. Він взяв реванш у лютому цього року, перемігши пані Тимошенко після років суперечок між нею та іншими лідерами Помаранчевої революції, що підрізало крила їхнім урядовим програмам.

Лютневе голосування, також опротестоване пані Тимошенко, було загалом визнане чесним. Втім критики пана Януковича говорять, що він намагається відновити авторитарне правління – через спрямування Служби безпеки на розслідування діяльності громадських організацій, обмеження свободи слова та кроки з посилення президентських повноважень.

«Ця кампанія була значно менш змагальною та прозорою порівняно з президентськими виборами, – сказала Ольга Айвазовська, голова ОПОРИ. – Ми не бачили таких нерівних правил гри на всіх рівнях від 2004-го».

Місцеві вибори планувалося провести у травні, але їх було відкладено через брак фінансування в умовах неприйнятого державного бюджету.

Протягом літа правляча коаліція пана Януковича підтримала новий виборчий закон, який забезпечив пропрезидентським партіям домінуючу роль у територіальних виборчих комісіях.

Опитування громадської думки, проведене цього місяця фондом «Демократичні ініціативи», показало, що 30 % виборців по всій країні збираються віддати свої голоси за партію пана Януковича, порівняно із 12 % за партію пані Тимошенко.

Це може вилитися в успіхи на виборах до місцевих рад прихильників пана Януковича по всій Україні, навіть якщо виборці залишаються географічно розділеними. Прибічників президента більше на півдні та сході країни, тоді як пані Тимошенко – на заході.

 

 ІноЗМІ


30.10.2010 3372 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

419
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4018
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1369
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1264
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2503
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3905

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

298

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1136

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

978

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

915
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

217
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10594
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

245
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

547
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5610
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1341
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

714
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

536 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

965
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

837
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

899