The Wall Street Journal (США): Українські вибори стануть перевіркою на відданість демократії

Чи складе Янукович іспит? Місцеві вибори покажуть, чи дотримується Віктор Янукович на ділі демократичних цінностей, про відданість яким постійно говорить. Громадські організації та опозиція вже сьогодні кричать про численні порушення та нерівні умови – пише Джеймс Марсон в американській The Wall Street Journal.

Українці голосуватимуть у неділю на місцевих виборах, що розглядаються як перевірка для президента Віктора Януковича на відданість демократії. Його критики вже зараз говорять про кричущі порушення.

Лідери опозиції звинувачують уряд у друкуванні фальшивих бюлетенів та у тискові на їхніх кандидатів, щоб ті не брали участі у виборах. ОПОРА, незалежна група спостерігачів, говорить про свідчення лікарів, вчителів, а також інших державних службовців з різних куточків України, яких залякували звільненням, якщо вони балотуватимуться на посади мера та депутатів місцевих рад на противагу кандидатам від Партії регіонів пана Януковича.

Юлія Тимошенко, провідний лідер опозиції, сказала, що не визнає результатів виборів у трьох із 24 областей держави, оскільки влада зареєструвала в них перебіжчиків з її партії як кандидатів, відмовивши при цьому справжнім прибічникам у можливості балотуватися.

Віце-президент Сполучених Штатів Джозеф Байден розмовляв цього місяця із паном Януковичем телефоном, щоб наголосити на важливості вільних та чесних виборів у колишній радянській республіці. Близько 500 американських та європейських спостерігачів, разом із сотнями українських, збираються слідкувати за голосуванням та підрахунком бюлетенів на 15 тисячах дільниць.

Пан Янукович пообіцяв забезпечити чесні вибори. «Це мої перші вибори як президента України, і немає нікого більше зацікавленого у тому, щоб вони відбулися демократично і чесно», – сказав він журналістам. Будь-яке втручання державних посадовців, додав він, «неприпустиме».

Він заперечив звинувачення пані Тимошенко, сказавши, що її партія «намагається покласти провину на когось іншого» за свої внутрішні чвари.

Демократичні вибори в Україні беруть свій початок від Помаранчевої революції 2004-го, коли сотні тисяч вуличних протестувальників змусили анулювати нібито сфальсифіковані президентські вибори, на яких пан Янукович, відверто підтриманий Росією, був оголошений переможцем.

Пан Янукович програв у повторному голосування прозахідному кандидату. Він взяв реванш у лютому цього року, перемігши пані Тимошенко після років суперечок між нею та іншими лідерами Помаранчевої революції, що підрізало крила їхнім урядовим програмам.

Лютневе голосування, також опротестоване пані Тимошенко, було загалом визнане чесним. Втім критики пана Януковича говорять, що він намагається відновити авторитарне правління – через спрямування Служби безпеки на розслідування діяльності громадських організацій, обмеження свободи слова та кроки з посилення президентських повноважень.

«Ця кампанія була значно менш змагальною та прозорою порівняно з президентськими виборами, – сказала Ольга Айвазовська, голова ОПОРИ. – Ми не бачили таких нерівних правил гри на всіх рівнях від 2004-го».

Місцеві вибори планувалося провести у травні, але їх було відкладено через брак фінансування в умовах неприйнятого державного бюджету.

Протягом літа правляча коаліція пана Януковича підтримала новий виборчий закон, який забезпечив пропрезидентським партіям домінуючу роль у територіальних виборчих комісіях.

Опитування громадської думки, проведене цього місяця фондом «Демократичні ініціативи», показало, що 30 % виборців по всій країні збираються віддати свої голоси за партію пана Януковича, порівняно із 12 % за партію пані Тимошенко.

Це може вилитися в успіхи на виборах до місцевих рад прихильників пана Януковича по всій Україні, навіть якщо виборці залишаються географічно розділеними. Прибічників президента більше на півдні та сході країни, тоді як пані Тимошенко – на заході.

 

 ІноЗМІ


30.10.2010 3423 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

629
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3238
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21338
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1603 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

874

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2280
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

571
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1118
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

894
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

772
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8355
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

448
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1283 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2298 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1006