Тетяна Гаїв: Сила, швидкість, стрибок — це перевага чоловіків. Зате жінки — хитріші

 

 /data/blog/84535/c4930e3e0aef0b16d57eebac9e433415.jpg

 

Тетяна Гаїв та Оксана Кісільова — вихованки калуської школи баскетболу, неодноразові чемпіонки України, а ще — подруги нерозлийвода.

 

У свої 13 років дівчата подалися до Києва на навчання у «спортивний інтернат», і відтоді — баскетбол із захоплення перетворився на професію. Дівчата виступали за різні команди, змагалися в Україні й за кордоном, притім — завжди сумували за рідною домівкою. До Калуша Тетяна та Оксана приїжджають хіба що влітку, решта часу — постійні тренування та ігри.

 

Про особливості жіночого баскетболу та спортивні досягнення калушанок “Вікна” поговорили із Тетяною Гаїв, адже Оксана Кісільова — уже в Польщі, де готується до старту сезону.

Тетяна розповідає і про себе, і про Оксану, бо їхній шлях у спорті — міцно пов’язаний. Свої перші кроки у баскетболі дівчата зробили в зовсім юному віці. Оксана Кісільова почала займатися ще у першому-другому класі, але їй щось не сподобалося — і вона пішла на художню гімнастику. Потім повернулася. Тетяна — була найвищою у класі, тому їй запропонували взяти участь у змаганнях. Там дівчинку зауважила тренер Людмила Семанишин.

— Пам’ятаю, у нас були змагання між школами в Калуші, там тренер побачила мене, а Оксану вона вже знала. Людмила Семанишин запропонувала нам ходити на тренування. І так ми почали займатися баскетболом. Нам було десь по одинадцять років. Ми вчилися у різних школах, тому спершу не тренувалися разом.

Спортивна кар’єра у дівчат розвивалася доволі стрімко: вже через рік Оксану і Тетяну запросили в Київське республіканське вище училище фізичного виховання.

— У Калуші у нас була чудова дівчача команда — БК “Калуш”. Ми грали у чемпіонаті області. Через рік у складі івано-франківської команди поїхали на спартакіаду в Запоріжжя. Нам було уже по 12-13 років. Там нас побачили тренери з Києва і запросили у Київське республіканське вище училище фізичного виховання. Це як спортивний інтернат. У свої 13 років ми поїхали вчитися до столиці.

У “спортивному інтернаті” калушанкам було нелегко: навчання, тренування двічі на день, постійні змагання та виїзди, а ще — сувора дисципліна. Спершу дівчатам таке не подобалося, але трохи згодом баскетболістки усвідомили, наскільки це загартовує характер.

— Людмила Семанишин нас витягнула, знайшла і поставила на ноги. Їй велике дякую, бо саме вона дала нам поштовх. Але лише в інтернаті ми почали займатися спортом професійно. Там навантаження були значно складнішими. Ми постійно тренувалися і брали участь у змаганнях. Таким чином, у плані гри ми дуже швидко подорослішали. Наша команда об’їздила всю Україну і часто бувала за кордоном.

У 16 років калушанки стали чемпіонками Європи у складі збірної України. Уже через два роки Оксану запросили до Дніпропетровська, Тетяна — залишилася грати у Києві. Незабаром обоє дівчат стали майстрами спорту.

Попри виснажливі тренування, баскетболістки продовжували вчитися. Після закінчення училища, вони всією командою вступили до технікуму. Однак Тетяна та Оксана за освітою — не спортсменки.

— Я вчилася на юридичному факультеті Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана. Оксана закінчила Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ. Було складно: пари, тренування, але якось все встигалося. Закінчивши університет, одразу поїхала у Кіровоград.

На той час Оксана Кісільова вже спробувала себе у кількох командах. Натомість, Тетяна 10 років грала в Києві, і тільки в Кіровограді дівчата знову потрапили в одну команду.

— За “Дніпро” Оксана грала чотири роки. Потім вона поїхала в Казахстан, а вже в 2013 році ми грали разом за Кіровоград. Останнього сезону в складі “Динамо” ми стали чемпіонками України. Зараз Оксана поїхала у Польщу. Я наразі ще не знаю, де буду грати.

Тетяна Гаїв розповідає, що в Україні жіночий баскетбол — та й загалом спорт — не розвивають. Щоб отримувати нормальну зарплату, треба їхати за кордон. Чимало талановитих дівчат не знаходять себе тут.

— Раніше в Україні було дуже багато команд, а зараз — зробили тільки одну лігу. На місцях команди матеріально не підтримують, тому вони й розпадаються. Невідомо навіть про формат чемпіонату України на цей сезон. Я теж планую пограти за кордоном. І справа навіть не в тому, де краще розвинений баскетбол, справа у тому, де більше платять (сміється. — Авт.).

Зараз баскетбол для дівчат став роботою, але — улюбленою. Приходить сезон — і треба їхати на “заробітки”.

— У дитинстві це було хобі, а зараз — робота. Ми встаємо зранку, ідемо на перше тренування, приходимо, відпочиваємо — і друге тренування. Такий режим впродовж всього сезону. Минулоріч ми як поїхали у жовтні, то до квітня отак і жили. Ми наче їдемо на заробітки. Часу і сил на ще щось, окрім баскетболу, — немає. Ти приходиш і вже нічого не хочеться — лише поїсти-спати. Відпочиваємо влітку.

Притім, баскетбол — робота не з простих. Це постійні фізичні та морально-психологічні навантаження.

— Часом кажуть, а що тут такого в баскетболі: прийшли, побігали і гроші отримали. Насправді, це дуже важко. Потрібно мати характер, витримку і велике бажання. Під час зборів у нас дуже важкі фізичні навантаження. Щоб витримувати, цей вид спорту треба любити. Зрештою, баскетбол дуже цікавий. Він загартовує характер.

Найголовніше для будь-якого спортсмена — характер і терпіння. Треба працювати і не жаліти себе, каже Тетяна. Звісно, фізичні дані від природи теж важливі, але не вирішальні.

— Я знаю, наприклад, баскетболісток, які з невеликим зростом і зайвою вагою грають і заробляють. З нами того року грала дівчина, яка має 165 см зросту, худенька, але поштовхатися вона вміла.

Тетяна розповідає, що дівчата невеликого зросту, зазвичай, грають на позиції форварда. Тетяна — теж форвард, хоча й має 180 см. Оксана трохи вища: її зріст — 186 см.

— На майданчику ми з Оксаною не подружки, ми — гравці. Ми працюємо, граємо один проти одного. Я форвард, а Оксана — універсал. Може, грати і форвардом, і легким центровим. Вона худенька, але дуже жорстка. З нею поштовхатися треба сили мати.

Щоб перемогти, недостатньо гарно грати. На майданчику треба діяти злагоджено та дружно. У жіночому колективі це не так і легко, але — важливо.

— Перед грою команді потрібно налаштовуватися. Одна людина не зможе грати проти п’яти суперників. Якщо є командний дух — то виграти значно легше. Звичайно, ми сваримося, бо це жіночий колектив. Але це все треба забувати, коли виходиш на гру. Бували такі ігри, коли ти розумів, що суперник — сильніший. А коли команда здружена, то й такого суперника можна здолати.

Останній рік для калушанок був виснажливим. Але воно того варте, зауважає Тетяна.  Їм дуже хотілося стати чемпіонками України.

— Для Оксани надважливою була фінальна гра за перше місце. А для мене…ну позаминулого року ми грали проти Одеси, і чогось мені дуже хотілося перемогти. Це було в перший рік, коли я почала грати за Кіровоград. Одеситки мене завжди нервували. Ми тоді таки виграли.

ЖІНОЧИЙ БАСКЕТБОЛ — ХИТРІШИЙ

Жіночий баскетбол від чоловічого дуже відрізняється. Фізичні дані багато вирішують. Сила, швидкість, стрибок — це перевага чоловіків. Зате жінки — хитріші.

— У Калуші, щоб підтримувати форму, тренуємося з 18-річними хлопцями. Ми хитріші, і завдяки цьому ми ще можемо виграти у хлопців. Але коли вони підростуть, то шансів у нас мало. Баскетбол — жорсткий, але красивий вид спорту. Все вирішує частка секунди. І це постійно тримає у напрузі.

Кар’єра баскетболістки триває у середньому до 35-ти років. Хоча вік чи сім’я — не перешкода. Головне — бажання.

— В Оксани є знайомі, які у 40 років ще грають у баскетбол. Це все залежить від бажання. Того року в нашій команді було три дівчини 35-річного віку. Звісно, пік кар’єри, як на мене, припадає на 20-25 років. Народження дітей — не перешкода. В Україні подекуди приймають з чоловіком та дитиною. Але поки ми ще молоді, то краще пограти за кордоном, а вийти заміж і грати за Франківськ, приміром, ми завжди встигнемо.

До Калуша дівчата приїжджають на літо і на Новий рік. Утім, й надалі саме наше місто вони вважають своєю домівкою.

— Ми сумуємо за батьками, хоча вже й відвикли від їхньої опіки. Ми дуже любимо наше місто. Для нас почесно бути чемпіонками з Калуша.

Цього літа калушанки вперше побували в горах, вражень назбиралося чимало. Загалом, Тетяні й Оксані до вподоби активний відпочинок.

— Поки у Калуші, то бігаємо по місту. Відпочиваємо, але тримаємо себе у формі. Коли наближається сезон, то вже наздоганяємо. Відпочинок любимо активний — гори, річка, походи. Це цікаво: бути постійно у русі.

Удома дівчатам постійно нагадують, що їм уже пора виходити заміж. Але завершувати кар’єру вони наразі ще не збираються. Хоча й мріють оселитися у Франківську, грати за місцеву команду і товаришувати родинами.

— Мама каже, аби ми “зав’язували” зі спортом, виходили заміж і все. Але поки є ще сили і можливість, ми гратимемо. Зрештою, це — наша улюблена робота, яку ми виконуємо із задоволенням. Та й наше життя — дуже цікаве. Ми постійно подорожуємо Україною, у нас — велика баскетбольна родина. Звісно, я мрію добре завершити кар’єру, вийти заміж, народити дітей і жити десь неподалік від Калуша. Нам з Оксаною подобається Франківськ, наприклад. Ми б хотіли там залишитися. Але взагалі ми стараємося не мріяти — бо то важко передбачити навіть, де будеш грати.

Варто зазначити, що баскетболістки хіба що на майданчику “пацанки”. Зате влітку дівчата наздоганяють втрачене: ходять у сукнях, із зачісками та макіяжем. За сезон спортивний одяг їм уже в печінках сидить, зізнається Тетяна. Баскетболістки не переймаються високим зростом і залюбки одягають взуття на підборах.

ТЕТЯНА ГАЇВ МАЄ ТАКОЖ “НЕСПОРТИВНЕ” ХОБІ

— Я дуже люблю шити. І вмію. Оксана завжди мені підкидає роботу — звузити, перешити, доробити. Мені поки що не вистачає часу на це, але шити мені до вподоби.

Своїм прикладом Тетяна Гаїв та Оксана Кісільова доводять, що жіноча дружба — існує. Уже понад 15 років вони — нерозлийвода.

— У дитинстві я була капітаном, і, мабуть, “зірку” зловила, тому й Оксана мене недолюблювала. Але потім минулося. Багато людей дивуються, як ми так довго дружимо. Адже кажуть, що жіночої дружби немає. У нас різні характери, тому ми один одного доповнюємо. За останні два роки ми бачилися з нею щодня. Могли просто гуляти й мовчати. Зараз я за нею уже сумую. Але є скайп, соцмережі — і ми далі спілкуємося. Бувають моменти, коли ми готові один одного повбивати, але без цього теж ніяк. Отак і живемо, в «цивільному шлюбі», як-то кажуть, уже 15 років (сміється. — Авт.).

Проживши кілька років у столиці та об’їхавши всю Україну, дівчата завжди із задоволенням повертаються до Калуша.

— У Києві ми часом сідали вдвох і мріяли. Уявляли, як ми виходимо у Франківську з поїзда, сідаємо у маршрутку до Калуша і насолоджуємося отією дорогою. Спершу Київ я дуже любила. А потім я пожила у Кіровограді і передумала. Після маленького міста нам у столиці стало важко.

На думку Тетяни, Калуш — живе місто. За останні роки він змінився на краще.

— Мені дуже подобаються квіти на стовпах. І гірлянди на вулицях, які світять навіть тепер. У нашому дворі постійно стрижуть газони, люди наводять лад у під’їздах. Прикро, що кінотеатр не відновлюють, ми з Оксаною дуже любимо ходити в кіно. Калуш — маленьке місто, але тут можна крутитися.

 

Тетяна РУСІНКЕВИЧ, студентка факультету журналістики ЛНУ імені І. Франка


19.08.2015 971 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

478
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

768
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

551
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5468
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1455
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1336

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

389

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1054

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

971
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

284
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

632
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1448
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

341
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

243
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899