ТЕД у формуванні суспільної активності та громадянського суспільства

http://firtka.if.ua/web/useruploads/images/top_authors/0000.JPG

 

Частина перша. ТЕД у формуванні суспільної активності та громадянського суспільства

 

Громадянське суспільство можливе там, де є справжня свобода. Свобода і вільна воля – до самовираження, самореалізації – і, відповідно – суспільної кооперації. Природній егоїзм (на захисті індивідуального буття) як і природній альтруїзм (на захисті колективного буття) самозбалансовуються життям. Виходить так, що вільна воля і свобода одного закінчується там, де розпочинається вільна воля і свобода іншого. Такий баланс дозволяє не тільки групам бути активним та ефективним, але й встановлює терпимі обмеження для індивіда. Платою за болі обмежень (а обмеження – то завжди боляче) є суспільне благо, до якого так прагне суспільство громадянське.

В головах людей в процесі історії відбувалися справжні революції, котрі назавжди змінювали суспільства. І хоч всяке роздумування цивілізацій розпочиналося роздумами космогонічними і теогонічними, зрештою світанок науки привів до складних питань антропогенезу. Сама постановка запитання, на котре, здається, і досі відповіді достеменної, що могла б вдовольнити усі допитливі розуми зробила більше, аніж відповідь на запитання. Вбачається, що в житті відповіді не мають значення, адже відповіді можуть бути неповними, неістинними, необґрунтованими і бездоказовими, сумнівними і блюзнірськими, цинічними і малопопулярними – важливим є тільки саме запитання. З того часу, як людина перестала йти стежкою Гесіода і вдивлятися в світ аби там віднайти «походження богів», з того часу, коли не втрата чаючи зв’язку із трансцендентним людина поставила собі запитання про власне походження – звідти почався небувалий ріст людської гідності, справжня революція, пристрасть до творення і пізнання. Кожен, так як і все людство у свій час, на зорі дитинства поставив собі фундаментальне питання «звідки я взявся?», від чого виховані комсомолом і пивом жигулівським попередні покоління тільки червоніли і кашляли.

І ніби все зрозуміло. Ми – створіння розумні, вінець творіння, все дано нам, ми – центр світу – хто такого не відчував в ранній юності? Цивілізація по цій геоцентричній моделі довго жила, утверджуючись в силах і знанні про «центр». Яким же був глибокий удар «коперніканського перевороту», як же було боляче усвідомлювати, що людство живе на одній із «не центрових» планет, а Сонце зовсім не крутиться навколо нас, а навпаки – ми навколо нього. За такий біль, за образу життя «на одній із орбіт» варто когось спалити. Правду тяжко сприймати, але людство, на щастя вирішило дорослішати і розвиватися по новій, більш істинній моделі – геліоцентричній, і мислити так само, докладно знаючи яким недосконалим інструментом можна користуватися на хоч і благодатній, та все ж периферії цієї Сонячної системи. Змінилася етика, егоїзму поменшало, відчуття значимості змінилося – замість інфантильного відчуття своєї «центральності» на зміну поволі приходить відчуття своєї «дивної невипадкової унікальності». Поволі людство почало звикати що є ще інші сонячні системи, а ми узагалі на краю Галактики, яких також безліч – живемо на краю, на «підніжці космічного автобуса», здається що Сам Господь іноді забуває що ми є. Таке приниження і розгублення призвело до ще іншого наповнення людської гідності – так і не знайшовши відповідь на запитання «звідки я взявся?» ми приступили до нового запитання «хто ми?». Не втрачаючи зв’язку із трансцендентним і знаючи про свою периферійність ми все ж розвинули волю до нового творення, бо ствердили, що наміри наші благі, а за суттю своєю ми такі ж творці як і Сам Творець. Замість відчуття своєї «дивної невипадкової унікальності» поволі приходить усвідомлення своєї «дивної невипадкової шляхетності», цивілізація поступово виростає із юності в дієву незіпсовану молодість, де має місце розумна розважлива практика, а справжній культ розуму дає ту насолоду, коли відповіді на запитання поволі знаходяться. Оскільки катастрофи мають таку здатність чергуватися, то ніхто наступного «психоаналітичного перевороту» не чекав.

Вже доволі молода цивілізація отримала чергового ляпаса – австрійський лікар стверджував, що основою поведінки людини розум не є, а свідоме займає малесеньку, нікчемну частку в житті. Визнати, що ти «шматок м’яса», хоч і одухотвореного надзвичайно складно. Страждання, зумовлені тим, що шановне шляхетне товариство в більшості випадків керувалося не своїм світлим розумом, а темним і архаїчним нашаруванням біологічної історії, що перебуває в постійній змові зі шлунком та геніталіями призвело до болю. Але поволі привело також і до розуміння, що «всі ми люди», а невід’ємні сутнісні ознаки, навіть такі, що тлумачаться як шкідливі чи негативні і недосконалі є підставою для того, аби ще більшим поставити п’єдестал людині. Людині, що проривається крізь нетрі свого невідомого походження, що живе на краю світу і в свідомості перебуває лиш окремі миті свого життя. Всі раніше поставлені питання, а особливо свіже «в чому смисл життя?» зводять з розуму. Народи і нації знищують один одного, по черзі впадаючи в лапи то Еросу, то Танатосу – жорстоко експериментуючи на «сирому м’ясі», аби заглушити той біль, котрий принесла із собою «психоаналітична революція». Зрештою, якось більш-менш, хоч ще і не всі – прийшли до розуміння цінності самої «екзистенції», самого життя. Не втрачаючи зв’язку із трансцендентним, з’ясувалося, що смисл може бути не тільки віднайденим, але і вкладеним, що на світі люди живуть не тільки «для того, що б», але й «тому, що народилися», що сама приналежність до людського роду – абсолютно достатня необхідна умова для високого вшанування гідності і права. Потроху заводяться балачки про ймовірність душі у вищих тварин, вже витерли пилюку із писанини Арістотеля, де йдеться про «вегетативну», «чуттєву» і «розумну» душу…

Чи це просто мариться чи то дійсно чути в повітрі запахи нової світоглядної революції… Ми не знаємо, чи оті страшні дитячі мультфільми свідчать про підготовку молодого покоління до зустрічі з позапланетними цивілізаціями, паралельними світами. Нас і так вже «порадували» звісткою, що кількість інтелекту у Всесвіті є сталим числом… А може, нас готують до того, що кіборги та андроїди є значно досконаліші, аніж ми. Ми не знаємо. Знаємо тільки одне – буде дуже боляче. Буде так боліти, що захочеться прийняти ліки, а винуватців болю спалити на вогнищі. Важливо пам’ятати – біль можна подолати тільки прийнявши його і здійснити новий ривок в розвитку і розумінні своєї власної гідності, не втрачаючи зв'язок із трансцендентним… Щоб бути таким локомотивом розвитку, мусимо бути на вістрі нового нестандартного унікального і парадоксального погляду на нас самих.

Навіть якщо це буде на краю Всесвіту, в Івано-Франківську, в жовтні 2013 року від Різдва Христового і знову буде стосуватися технологій, розваг і проектів – TEDx.

 


Ігор Ткач, інформаційний аналітик,

спеціальний кореспондент газети «Вікна»


27.08.2013 Ігор ТКАЧ 1424 4
Коментарі (4)

сашко 2013.08.27, 17:25
Скільки важких розумних слів! Що таке той ТЕД, який згадується лише в заголовку та в останньому реченні? Чи ви з Фрейдом захопилися, авторе?))))
Петлюра 2013.08.27, 17:35
Массонський текстик такий собі... В смислі грамотний, толковий. А ТЕД тут - так собі. Вони напевно за це заплатили ))))))))))))
Масон 2013.08.28, 13:53
Перестаньте писати "массонський" з двома "с"! Аж зло бере..
Я 2013.08.28, 20:01
От, що треба усім почути і зрозуміти: http://life.pravda.com.ua/technology/2013/06/12/131132/ Знайдіть для цього час!
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

415
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3971
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1367
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1263
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2502
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3904

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

295

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1135

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

969

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

914
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

216
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10591
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

240
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

545
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5609
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1340
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

710
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

532 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

963
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

836
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

895