Сватання по-гуцульськи: чому мешканці Ворохти і Татарова не хочуть об’єднання з популярним туристичним курортом

Питання щодо створення об’єднаної територіальної громади (ОТГ) на території Яремчанської міської ради, нарешті, зрушило з місця! Правда, зовсім не так, як цього очікувала більшість.

Спочатку чергову спробу переконати Татарів про необхідність створення єдиної територіальної одиниці зробила Ворохта. Зокрема, в офіційному листі виконавчого комітету Ворохтянської селищної ради, який на початку вересня надійшов на адресу Татарівської сільської ради, прозвучала пропозиція відновити діалог між населеними пунктами щодо можливостей добровільного об’єднання в єдину територіальну громаду.

Татарівський сільський голова Олег Дзем’юк зачитав звернення на останній сесії сільської ради і депутатський корпус позитивно сприйняв таку пропозицію, зауваживши, що це ОТГ має шанси на створення. Тож, якщо всі попередні спроби далі розмов не доходили, то цього разу обидві громади проявили рішучість і серйозно взялися розглядати можливість об’єднання.

Заступник селищного голови Юрій Галик зауважив, що Ворохту внесено до перспективного плану формування територій громад як окремий центр ОТГ з можливістю приєднання сусідніх населених пунктів, адже селище має необхідну для цього інфраструктуру. А оскільки Яремче не бере участі в реформі децентралізації, ворохтянці вирішили, що так далі тривати не може.

«Останніми роками із Яремчем відсутній діалог щодо об’єднання. Нам ніхто нічого не пропонував, жодних офіційних та неофіційних пропозицій не надходило. 2018 року ми зверталися до влади міста з офіційним листом, щоби нам надали пропозиції стосовно об’єднання, але, на жаль, лист проігнорували і ніякої відповіді не було», — розповідає пан Юрій. Посадовець каже, що у Ворохті є чимало проблем, зокрема інфраструктурних, але Яремчанська міська рада не бере участі у їх вирішенні. «Коли ми обираємо мера Яремче, то сподіваємося, що він вникатиме в проблеми населених пунктів, які його обирають, але на сьогодні, на жаль, такого немає. Це спонукає громаду боротися за те, щоб Ворохта була центром ОТГ, бо якщо ми приєднаємося до когось, то зазнаємо занепаду», — вважає Юрій Галик.

З офіційними листами щодо об’єднання Ворохта вже зверталася й продовжує це робити до трьох сусідніх населених пунктів: Татарова, Яблуниці Яремчанської міської ради та села Кривого Поля Верховинського району. Наразі успішний діалог є лише з Татаровом.

«Наші населені пункти — найближчі сусіди, відстань між їхніми центрами становить 6 км. Громади мають багато спільного, тому таке об’єднання виглядає доволі природнім та гармонійним», — розповідає Татарівський голова Олег Дзем’юк.

Однак, на одних лише дружніх стосунках ОТГ не побудується, потрібно передусім провести ретельні фінансові розрахунки.

«Попередньо аналізуючи бюджети Татарова й Ворохти, зокрема ПДФО, який сьогодні не надходить до сільського та селищного бюджетів, ми розуміємо, що можемо бути спроможною громадою. Але тільки ретельно все проаналізувавши, справді збагнемо чи справді є фінансово спроможними», — підсумовує сільський голова Татарова.

Представники громад вже провели перші зустрічі, під час яких обговорили попередні умови об’єднання.

«Процес триває, діалог ведеться. Як вирішать громади, так і буде, тому що думка людей в цьому питанні є основною», — резюмує Юрій Галик.

І допоки Ворохта з Татаровом приглядалися, наскільки співпадають їхні інтереси, неочікувано активізувалася пасивна до цього часу в плані ініціювання об’єднавчих процесів Яремчанська міська рада.

На позачерговій сесії депутати на гора видали звернення до всіх населених пунктів, які наразі входять до складу Яремчанської міської ради, з пропозицією створити ОТГ в нині чинних межах ради. Важко сказати, що це було: заплановане, обдумане і заздалегідь розглянуте питання чи нервова реакція на відокремлювальні дії Ворохти і Татарова. Але якщо перечитати сам текст звернення, то одразу складається враження, що його ліпили напередодні сесії дуже швидко, і абсолютно не вникаючи в його суть та структуру.

Коментуючи прийняте звернення, секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, який, до речі, відповідає за створення ОТГ на Яремчанщині, зазначив, що на його думку, утворення ОТГ у такому складі, в якому сьогодні існує Яремчанська міська рада, буде найбільш оптимальним варіантом.

«Якщо Ворохта від’єднається, то це вже буде роз’єднання, а не об’єднання. Хочеться зберегти все в такому вигляді, як є», — каже посадовець.

Секретар розповів, що схоже звернення вже якось подавалося депутатам, але тоді воно не отримало їхньої підтримки. На питання, чому прохання жителів Ворохти надати пропозиції щодо об’єднання 2018 року залишилося без відповіді і чи знали про нього депутати, Володимир Михайлович чіткої відповіді не дав. Єдине, зауважив, що сам багато про що дізнається вже з соціальної мережі «Фейсбук».

Заперечив секретар і твердження Татарівської та Ворохтянської влади про те, що до них не надходило з Яремче жодних пропозицій щодо об’єднання: «Це неправда. Я до них їздив із представниками Асоціації міст України (АМУ). Але там люди були категорично проти об’єднання», — каже пан Губарчук. Звісно, ми поцікавилися, про які зустрічі говорить представник міської влади і дізналися, що мова йде про візити представників АМУ у населені пункти, під час яких вони ознайомлювали керівників та місцеве населення з реформою децентралізації, пояснювали суть та механізми створення ОТГ. А це, погодьтеся, далеко не пропозиції об’єднуватися…

Останньої неділі вересня в Татарові відбулося громадське обговорення, на якому селяни вирішували, чию пропозицію прийняти, а кому вручити гарбуза. Село прекрасно розуміє, що зараз в своїх руках тримає подальшу долю цілої Яремчанщини, тож може собі дозволити грати роль вибагливої нареченої.

На зустріч приїхали обидві делегації. Офіційну групу переговорників з Яремча очолив секретар Яремчанської міської ради Володимир Губарчук, тобто ані мера Василя Онутчака, ані його заступника Тараса Клим’юка на зустрічі не було. Підсилити секретаря приїхали керуючий справами Яремчанського міськвиконкому Олександр Шимко, депутат Яремчанської міськради, начальник відділу культури Оксана Кухарук, начальник управління соціального захисту населення Оксана Торованин, заступниця начальника фінансового управління Галина Кіщук, в.о. директора Яремчанського центру первинної медико-санітарної допомоги Юрій Бодоряк та головний лікар Яремчанської міської лікарні Олександр Соколюк. Натомість Ворохта прибула надати свої пропозиції в повному керівному складі, включно зі священником – отцем Василем Михайлюком. Делегацію очолив селищний голова Микола Йосипчук. До її складу увійшли також заступник селищного голови Юрій Галик, секретар Ворохтянської селищної ради Ярослав Білоус, а також депутати Іван Зінов’єв, Іван Макійчук та Степан Стефанців.

Це було повне фіаско Яремче, яке на фоні добре підготовленої Ворохти виглядало мляво та непереконливо. Яремчанська делегація не змогла навести вагомі аргументи на користь створення ОТГ в межах чинної Яремчанської міської ради, окрім констатації очевидного факту, що відокремлення Ворохти і Татарова призведе до роз’єднання, а не об'єднання.

Більше переконань, які бодай би змусили людей задуматися над цією пропозицією, не кажучи вже про те, щоб пристати на неї, на жаль, не прозвучало. Результат не змусив себе чекати: пропозицію об’єднатися з Ворохтою підтримали 132 присутніх жителів Татарова на зборах, натомість за приєднання до Яремча проголосувало 18 осіб.
Тож процес децентралізації, нарешті, дійшов і до нас.

Правда, із сюрпризами і яремчанська влада, схоже, не знає, що тепер з ними робити. Поки що важко зі стовідсотковою гарантією спрогнозувати, чим ці всі сватання можуть завершитися: однією великою об’єднаною громадою чи розбитою в друзки Яремчанщиною.

Регіональна газета "Гірський кур'єр"


03.10.2019 9919 2
Коментарі (2)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2545
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1202
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1126
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2306
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3748
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2745 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

984

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

838

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

787

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

735
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10468
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1323
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

362
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5467
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1177
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2972
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

562
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

414 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

852
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

744
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

793