Страх темряви, самотності чи монстрів: як допомогти дитині впоратися з емоціями

Страх темряви, залишення на самоті або вигаданих монстрів — одні з найпоширеніших переживань у дітей. Утім, батьки не завжди розуміють, як правильно реагувати на такі емоції.

Дитяча психологиня Ірина Волощук радить не ігнорувати дитячі страхи, але й не перебільшувати їх, пише Фіртка.

За її словами, найперше — варто не боротися зі страхом, а допомогти дитині зрозуміти його природу.

«Коли дитина поруч із вами й просить побути з нею, бо їй страшно залишатися самій — навіть якщо ви вдома і світло ввімкнене — зверніть увагу не лише на сам факт страху, а на його джерело. Запитайте: “Чого саме ти боїшся?”», — пояснює психологиня.

У відповідь дитина може поділитися своїми уявленнями — наприклад, про монстрів чи привидів, які «можуть вибігти й щось зробити».

У таких ситуаціях, за словами Волощук, важливо дотримуватися двох правил:

– не знецінювати страх, не казати, що «цього не існує» чи «це дурниці»;

– не панікувати й не драматизувати — «ой, як же вона з цим живе!»

Натомість варто спокійно визнати емоцію дитини:

«Так, коли в тебе виникають такі думки — зрозуміло, що тобі страшно».

Психологиня радить поставити ще одне запитання: «А якби в тебе не було цієї думки — ти б боялася?» Це допоможе дитині побачити: страх виникає не сам по собі, а через певні уявлення.

«Часто діти бояться не монстрів, а самого страху. Вони бояться боятися», — зауважує Ірина Волощук.

Далі можна звернути увагу на момент, коли дитина не відчувала страху, — наприклад, під час гри або коли чистила апельсини. Це допоможе показати, як змінюються її думки й стан.

«Ти думала про фруктовий салат — і не боялася. Бо не думала про монстрів. Страх викликає не сам монстр, а думка про нього», — пояснює фахівчиня.

Як інструмент, психологиня радить запропонувати дитині гру: подумати про страшне — й описати, які відчуття з’являються в тілі.

А потім змінити думку — згадати приємний спогад, наприклад, про відпочинок на морі. Це допомагає перемикнутися й відчути позитивні емоції.

Інструмент перемикання уваги, за словами Ірини Волощук, працює не лише для дітей, а й для дорослих.

«Коли ми починаємо думати: “А раптом станеться це, і це, і ось ще це” — ми поводимось як ті самі діти, що бояться монстра. Тільки наші “монстри” — у майбутньому.

Так, ви можете сказати: “Монстрів не існує, а те, що я думаю, справді може статися”. Але для дитини її “монстр” реальний на 100%, навіть більше — для неї це ще страшніше.

Дорослі мають більше інструментів впливу, а дитина — ні. Тому і ми маємо працювати зі своїми страхами, ставати свідомими. Більшість страхів — це думка про майбутнє, яка формує образ, а образ викликає емоцію.

Я маю простий принцип: якщо помічаю, що мій страх стосується майбутнього — я кажу собі: “А, ні. Це ще не відбулося. Мене це не цікавить”. Якщо щось справді станеться — я тоді вирішуватиму, що робити. Те, що ще не сталося, — це ілюзія. Я не можу на це вплинути», — підсумовує психологиня.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

Розлучення батьків: івано-франківська психологиня розповіла, як підтримати дитину

«Не підсилювати страхи та тривоги». Як говорити з дітьми про війну?

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну

«Дитяча наркоманія, розшуки неповнолітніх та випадки самогубств»: інтерв'ю з керівницею ювенальної превенції Івано-Франківщини Аллою Бойчук

Найбільш вразливими є підлітки: психологиня розповіла, як підтримати дитину з суїцидальними думками


Коментарі ()

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

622
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3223
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21331
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2115
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1599 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2481

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

431

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

279

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

868

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2277
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

290
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

568
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1114
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

273
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

892
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

860
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

770
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8349
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

444
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1273 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2293 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1003