Що знищили у Франківську, щоб збудувати нинішню будівлю ОДА (фото)

 

 

Краєвид на світлині № 1 важко назвати впізнаваним, хоча більшість будинків збереглись до нашого часу. Будинок з фронтоном у лівому нижньому куті має адресу Шеремети, 4.
 
На задньому плані добре видно дві кам’яниці на вулиці Шпитальній – теперішній соц­забез та відділення Приватбанку для ВІП-клієнтів. У глибині кварталу проглядається якась довга заокруг­лена стіна, яку нині годі шукати. Це залишки одного з восьми бастіонів станиславівської фортеці.

Протягом п’ятдесятих-шістдесятих років там містилось овочесховище міськ­харчторгу. Виникає питання – а навіщо було руйнувати бастіон, якщо обком збудували правіше? Річ у тім, що водночас із адмінбудинком споруджували величезне бомбосховище для партноменклатури. Ніколи не звертали увагу на велику зелену зону позаду Білої хати? Під травичкою ховаються потужні захисні споруди із залізо­бетону, яким і поступився місцем передостанній бастіон старого Станиславова, пише Репортер.

Від очей перехожих фортечну споруду закривав світлий дво­поверховий будинок, задній фасад якого видно на панорамі. Роздивитись його спереду нам допоможе австрійська поштівка (№ 2). Це була капітальна кам’яниця, вікна якої виходили на Шпитальну. Вона стояла одразу за будинком теперішньої військової поліклініки. Через дорогу вгадується огорожа палацу Потоцьких. Важко сказати, які причини спонукали завалити цю двоповерхівку. Вона зовсім не заважала будові. Можливо, на час спорудження адмінбудинку кам’яниця перебувала в аварійному стані і псувала краєвид з вікон партійних босів. А може, нею пожертвували задля облаштування автостоянки.

 

 

Пройшовши Шпитальну, повертаємо на Грушевського. Нині там величезна площа перед Білою хатою, а колись на перехресті стоя­ли дві споруди (№ 3). Ближче до теперішнього соцзабезу розташовувалась невеличка хатинка із кількома крамницями. За нею бачимо двоповерховий будинок за дерев’яним парканом. Він пов­ністю позбавлений зовнішньої реклами, а смугаста буда перед входом дає підстави вважати, що то є військовий об’єкт.

 

Утім, будинки тут виступають лише декораціями, а голов­не дійст­во відбувається на дорозі, де проходить військовий парад. Колекціо­нер Володимир Шулепін знайшов пояснення до цієї світлини 1928 року. Ось що пише польський історик Станіслав Ніцея у своїй книзі «Кресова Атлантида»:

 

«У Другий Речі Посполитій Станиславів славився майстерно організованими військовими дефілядами. Марширує 2-га кампанія (рота – Авт.) 48 полку піхоти стрільців кресових під командуванням поручника В. Зітта. Фотографія виконана станиславівським фотографом Мар’яном Єдриком, що мав великі й успішні фотографічні заклади у Станиславові та Моршині».

 

В радянські часи у двоповерховому будинку спочатку містився дитячий садок «Берізка», а потім була філія республикансь­кого проектного институту «Укржилремпроект».

 

 

Стрільці 48 полку мали казарми напроти Білої хати. До них там розташовувався австрійський 58 полк інфантерії, тобто піхоти. На поштівці № 4 добре видно цю величну мілітарну споруду. Але нас більше цікавить лівий бік вулиці Третього Мая – теперішньої Грушевського. Мій дід не помилявся, коли казав, що перед казармами були якісь кущі. За ними ріс старий сад, а далі розкинувся величезний плац, де вояки проводили шикування та займались стройовою підготовкою. Після війни, коли поруч відкрили дитячий садок, «у кущах» облаштували ігровий майданчик для малюків.

 

 

Завершуємо нашу екскурсію там, де й почали – на перехресті Грушевського і Мельничука. Потрапити на подвір’я старого будинку нам допоможе рідкісна фотопоштівка часів Першої світової з колекції Максима Дутчака (№ 5). Весь комплекс споруд у 1918 році належав доктору Станіславу Внемковичу. У 1918 році він звернувся за державною субвенцією для ремонту своєї, пошкодженою війною, нерухомості. У заяві шановний доктор перелічує, з чого складалась його реальність: двоповерхова наріжна кам’яниця давньої будови, крита бляхою. Містить чотири мешкання по три покої та по одній кухні. У глибині стояли два одноповерхових житлових будинки й кілька допоміжних споруд. На відновлення усього господарст­ва Внемковичу виплатили 6000 корон. Як ми писали раніше, усі ці об’єкти зруйнували у 1968-му, коли ставили пам’ятник Степану Мельничуку.

 

 

…У статті постійно згадується про будівництво Білої хати. Тож було б доречно помістити фото 1980 року, яке зробив Зеновій Соколовський (№ 6). На задньому плані видно зародження помпезної будівлі обкому. Він став першим «монстром», з якого почалось руйнування історичного центру Івано-Франківська. На жаль, цей процес триває…

 

Іван Бондарев

У статті використані поштівки й фото з колекцій Володимира Шулепіна, Максима Дутчака, Олега Гречаника, Зеновія Соколовського.


21.05.2017 2474 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12535 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1452
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

786
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5954
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1639
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1491

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

560

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1388

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1198

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1101
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

449
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

575
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1493
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

525
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

798
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5839
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12926
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

445
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

414
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

728 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1180