Рубали роками: хто відповість за знищення лісу на Прикарпатті?

фото: ілюстративне


Наприкінці квітня 2025 року Калуська окружна прокуратура повідомила, що суд зобов’язав комунальне підприємство «Долинський спеціалізований агролісгосп» Івано-Франківської обласної ради виплатити 669 тисяч гривень за шкоду природі через незаконну вирубку 74 дерев у Розточанському лісництві.

Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го. Господарський суд Івано-Франківської області підтримав позов.

Проте ця новина викликає більше запитань, ніж дає відповідей. Хто саме вирубував дерева? Чому лісгосп не запобіг вирубкам? І чи не могли працівники підприємства, прикриваючись «невідомими порушниками», бути причетними до незаконних дій?

Щоб з’ясувати правду, Фіртка провела журналістське розслідування, яке розкриває деталі цієї справи та ширшу проблему незаконних рубок в Україні.


Тіньові схеми в лісах: як це працює?


Обсяги незаконних рубок у Долинському лісгоспі (від 2,12 м³ до 29,82 м³) свідчать про те, що вирубка вимагала часу, спеціальних інструментів і вантажних автомобілів для вивезення деревини. Це створювало шум і залишало сліди шин на лісових дорогах – протоколи огляду підтверджують наявність відбитків протекторів вантажівок на місцях рубок. Тому лісова охорона могла вчасно виявити та зупинити порушників, а також встановити, хто вони.

Але цього охорона не зробила.

На жаль, випадки, коли лісгоспи «не помічають» незаконних рубок, не рідкість. Неодноразово правоохоронці виявляли схему, коли працівники дозволяють так званим чорним лісорубам вирубувати дерева, а потім повідомляють правоохоронців про «невідомих порушників». Це дозволяє приховати власну причетність, перекласти провину на сторонніх і уникнути відповідальності. Така практика не лише завдає шкоди природі, але й підриває довіру до тих, хто має охороняти ліси.

Яскравий приклад – випадок у Карпатському національному природному парку, про який писав «Інформатор» у грудні 2023 року. Начальник одного з відділень парку разом з інспектором організували незаконну рубку цінних порід дерев, зокрема буків, щоб продати їх місцевому підприємцю.

Для прикриття вони сховали зрубану деревину під офіційно зрізаними ялинками та подали рапорт, ніби дерева викрали невідомі. Збитки склали близько 500 тисяч гривень. Посадовців викрили, їм оголосили підозру, а суд обрав запобіжні заходи. Цей випадок показує, як працівники лісогосподарств можуть бути безпосередньо причетними до незаконних рубок, прикриваючись статусом потерпілих.

Щодо Долинського лісгоспу, то довести безпосередню причетність відповідальних осіб не вдалося, проте факт залишається фактом: серійна вирубка лісу, а охорона нічого не помічає — ні вантажівок, ні шуму.


Кримінальні провадження щодо незаконної вирубки в Долинському лісгоспі


Загалом у цій справі зафіксували п’ять епізодів незаконних рубок у Розточанському лісництві:

  1. 13 травня 2021 року (квартал 10, провадження №12021091160000047). Майстер лісу Яблонський В.Б. виявив рубку 21 дерева (12 берез, 6 осик, 3 верби) загальною кубомасою 2,12 м³. Шкода — 25 287,96 грн. Огляд місця події підтвердив наявність пнів і слідів шин вантажного автомобіля, що вели до с. Розточки.
  2. 2 лютого 2022 року (квартал 23, провадження №12022091160000028). Майстер лісу Дяків П.І. виявив рубку 4 буків і 1 осики загальною кубомасою 9,04 м³. Шкода — 85 424,28 грн. Огляд виявив сліди шин і пні дерев.
  3. 16 травня 2022 року (квартал 23, провадження №12022091160000096). Майстер лісу Дяків П.І. виявив рубку 17 буків загальною кубомасою 29,82 м³. Шкода — 273 667,84 грн. Огляд зафіксував пні, пластикові пляшки та сліди шин ялинкоподібної форми.
  4. 6 червня 2023 року (квартал 5, провадження №12023091160000225). Майстер лісу Тужиляк В.М. виявив рубку 12 берез загальною кубомасою 9,17 м³. Шкода — 154 076,07 грн. Огляд підтвердив пні та сліди шин.
  5. 1 лютого 2024 року (квартал 15, провадження №12024091160000056). Лісничий Мельникович Б.А. і майстер лісу Тиква Ю.І. виявили рубку 20 берез загальною кубомасою 6,632 м³. Шкода — 130 700,33 грн. Огляд виявив пні та сліди шин на лісовій дорозі.

У кримінальних провадженнях, відкритих за фактами рубок, не встановили осіб, які їх здійснювали. Але нагадаємо, вирубки були масштабними та завжди із залученням вантажних автомобілів.

Прокуратура стверджує, що лісгосп як постійний лісокористувач не виконав своїх обов’язків щодо охорони лісу, тому відповідальність лежить на ньому.


Суд: хто відповість за вирубку лісу на Прикарпатті?


24 квітня 2025 року Господарський суд Івано-Франківської області розглянув позов Калуської прокуратури проти «Долинського спеціалізованого агролісгоспу». Прокуратура вимагала стягнути 669 156,49 грн за шкоду природі через незаконні рубки в Розточанському лісництві. З 2021 по 2024 рік там вирубали 74 дерева (березу, бук, осику, вербу).

Прокурор заявив, що підприємство не забезпечило належної охорони лісів, і це дозволило невідомим особам проводити рубки. Прокуратура вважає, що лісгосп мав організувати патрулювання, укомплектувати штат охорони та контролювати лісові дороги.

Лісгосп із позовом не погодився. Вони заявили, що саме їхні працівники повідомили поліцію про незаконні рубки, тобто виконували свою роботу. Підприємство вважає себе потерпілим у кримінальних справах, і висловлює здивування: чому виходить, що потерпілий повинен відповідати за злочин проти нього?

Лісгосп також заявив, що має штат охорони, регулярно проводить обходи, щотижневе патрулювання з поліцією, весняні перевірки та фіксує порушення, тож звинувачення в бездіяльності вважає несправедливими.

З огляду на такі виправдання лісгоспу особисто в нас виникає питання: якщо охорона організована так добре, чому численні рубки з вантажівками залишилися непоміченими? Ця невідповідність виглядає нелогічною.


Позиція суду: чому лісгосп відповідає?


Суд відхилив аргументи «Долинського спеціалізованого агролісгоспу», вказавши, що їхні заходи з охорони лісу були недостатніми. Зокрема, у штаті лісової охорони були вакансії, а в святкові та вихідні дні працівники взагалі не патрулювали територію. Це створювало «вікна» для чорних лісорубів.

Суд підкреслив, що лісгосп несе відповідальність за збереження лісу незалежно від того, хто саме здійснював рубки. Законодавство, зокрема Лісовий кодекс України та Закон «Про охорону навколишнього природного середовища», чітко покладає на лісокористувачів такий обов’язок.

Навіть якщо винних осіб не встановили, це не звільняє лісгосп від відповідальності за бездіяльність. У разі відшкодування збитків лісгосп може подати позов до винних осіб, якщо їх колись знайдуть.


Урок для лісогосподарств: усе одно прийдеться відповідати


Ця справа порушує важливе питання: чому лісогосподарства несуть відповідальність за дії чорних лісорубів? Відповідь проста — закон покладає на них обов’язок охороняти ліс.

Якщо лісгоспи чи національні парки допускають рубки, це означає, що вони не виконали свою роботу. Навіть якщо припустити, що працівники «Долинського спеціалізованого агролісгоспу» не були причетні до схеми з чорними лісорубами, відповідальність усе одно лежить на підприємстві.

Цей суд — своєрідний сигнал для всіх лісогосподарств: ви або забезпечуєте охорону лісу, або платите за негативні наслідки.

Такі судові рішення — це не лише про стягнення збитків, але й про те, щоб змусити лісгоспи працювати ефективніше. Ліси — це багатство України, і їх захист залежить від тих, кому довірено цю справу.

Сподіваємося, що подібні суди стануть уроком для лісогосподарств та допоможуть зберегти наші ліси для майбутніх поколінь.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

«Земля знань» чи поле для збагачення: як Войнилівський ліцей перетворив навчальні гектари на бізнес-проєкт

Обманювала родини зниклих військових: історія цинічного шахрайства на Івано-Франківщині


08.05.2025 Павло Мінка 761
Коментарі ()

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

477
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

761
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

551
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5468
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1455
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1336

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

389

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1215

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1054

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

971
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

284
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10661
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

363
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

632
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5673
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1448
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

341
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

243
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

595 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1033
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

899