Про занапащення «Viribus Unitis»

1 листопада 1918 року в порту міста Пула – головній базі австро-угорських військово-морських сил – два італійських інженера-терориста потопили військовий корабель «Viribus Unitis» і ще одне менше судно під назвою «Wien».

Деталі цієї історії є символічними і були б повчальними, якби люди вміли вчитися на помилках. Потоплений корабель носив у собі кілька-ступеневу символіку: по-перше, це був адміральський корабель і гордість австрійського флоту; по-друге, в його назві було закладено головне гасло всієї монархії – «Спільними зусиллями»; по-третє, на його борту по Адріатиці перевозили на батьківщину тіла вбитих у Сараєві престолонаслідника Франца Фердинанда та його дружини.

Італійський журналіст і письменник Паоло Руміз описує цікавий момент з цієї драматичної історії. Отже, італійських терористів після того, як вони поставили дві міни з часовим механізмом, побачили, затримали і привели на борт корабля.

Там, до їхнього здивування, практично всі говорили італійською, бо були моряками зі східного адріатичного побережжя, тобто далматинцями, істрійцями, словенцями і т.д. Більш того, всі раділи, бо як виявилося, напередодні останній австро-угорський імператор Карл І передав всі кораблі цісарсько-королівського флоту в розпорядження новоствореній і ніким не визнаній державі Словенців, Хорватів і Сербів (Держава СХС).

Дізнавшись про це, італійці почали вигукувати, щоб всі негайно покинули судно, бо воно заміноване, але ніхто не хотів їм вірити, а навіть – їх слухати. За якусь мить до запланованого вибуху італійці панічно скочили з борту в воду і тоді за ними почали скакати матроси. На кораблі залишився тільки новопризначений адмірал ВМС Держави СХС – Янко Вуковіч Подкапельський.

Однак, щось пішло не так і зазначений час міни не вибухнули. Тож, подолавши паніку, матроси почали повертатися на судно. І тоді вибухнула одна з мін, яка потопила адміральський корабель, разом з адміралом та багатьма матросами – майже виключно слов’янами, бо неслов’яни були звільнені у запас і відправлені домів. Друга міна, віднесена течією трохи далі, підірвалася під судном «Wien», теж забираючи життя якоїсь кількості моряків.

Як каже сучасний хорватський історик Дарко Дуковський, новоствореній Народній раді СХС у Пулі присягнули на вірність солдати і матроси не лише південно-слов’янського походження, але й «чеського, польського, румунського і українського» (йдеться, зрозуміло, про галичан, а не про російських українців). Саме вони і пішли на дно разом з кораблями старої Імперії.

Ну от – це один з прикладів того, як руйнувалась Монархія, як пішли на дно її головні символи – ім’я Столиці, шляхетне гасло і гордість ц-к ВСМ.


22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

626
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3235
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21333
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2122
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1600 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2483

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

435

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

873

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2280
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

571
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1117
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

893
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

861
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

772
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8354
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

447
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1279 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2296 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1005