Про що писали станиславівські газети у грудні майже сто років тому

 

 

До цього часу ми читали газету «Станиславівські вісти», а сьогодні ми переглянемо іншу станиславівську газету, тижневик «Кур’єр Станиславовський», який виходив польською мовою і видавася з 1886 року – найдовше в дорадянський період. Наприклад, від 1 грудня 1935 року.

 

На 2 сторінці знаходимо дуже цікаву статтю - «План інвестиції міста Станиславова». Це – звіт президента міста д-ра Стронського про те, які проекти втілювала міська влада в життя у 1935 році, пише ГК.

 

120 тис. зл. кредиту, отриманого від Фундації праці, яке можемо вважати міністерством праці, пішли на завершення побудови каналізації на ділянці вул. Бельведерської.  А з весни наступного року було заплановане будівництво каналізаційної гілки, яка об’єднає центр міста з окраїнами.

 

На інші інвестиції були побудовані два торгові зали на площі Тринітарській: в одному буде продаватися м’ясо, а у другому – печиво та галантерея. Вони почнуть працювати з середини грудня. Метою такої будови є усунення безладу в міській торгівлі. Власникам тимчасових палаток нададуться місця у нових торгових залах, а до того часу ніхто їх зносити не буде. Планується побудова третього ряду торгових залів.

 

Третя інвестиція була спрямована на роботи дорожні та ландшафтні.

 

Завершується будівництво і впорядкування дороги до «летовища» - тогочасного аеродрому, частини вул. Голуховського ( тепер – вул. Чорновола), покриття каменем кута вул. Зосиної Волі та Собєського (Коновальця та Січових Стрільців).

 

З ландшафтних робіт – закінчується впорядкування другого міського парку на місці старої торговиці (тепер – по вул. Галицькій парк воїнів-інтернаціоналістів). Уже посаджені дерева, квітники. На цей парк уряд «вибив» беззворотну субвенцію 8000 зл., також гроші дала німецька община. Важливо, що в цьому парку було передбачено майданчики для дітей.

 

Також виділялися гроші на упорядкування головної вулиці міста – Сапіжинської (Незалежності). Частину вулиці покрито асфальтом, висаджені тополі, укладені газони та квітники. З весни почнеться акція прикрашення балконів та вікон квітковими вазонами.

 

Також гроші витрачалися на побудову цеху електровні. На будову водопроводу потрібно 4 млн. зл., які обіцяють надати у Фундації праці.

 

Завершується побудова пошти і укладається центральний міський сквер біля неї.

 

Також були виділені гроші на допомогу безробітним.

 

І при цьому міський президент бідкається, що у міста немає грошей!

 

На с. 4  - стаття «Театр, як чинник виховання» молоді – про кризу театру, який поступився популярністю кінофільмам, цирку, шоу і про необхідність молодіжних вистав.

 

У першій декаді грудня міжвоєнного періоду польськомовна газета «Кур’єр Станіславовський» зосереджувала свою увагу на організації та проведенні свята Св. Миколая, який у католицькій традиції приходив до дітей 6 грудня.

 

Так як у цей час тривав піст і у католицькій, і у східнообрядовій традиції, то у тогочасній пресі, особливо жіночих журналах, можна було знайти багато рецептів страв на піст.

 

  В останню декаду грудня у міжвоєнний період станиславівська польськомовна преса основну увагу присвячувала підготовці та проведенню католицького Різдва.

 

Україномовна преса кінця грудня якось дуже скромно повідомила про прихід св. Миколая до українських дітей 19 грудня.


31.12.2014 572 0
Коментарі (0)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

88
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

2872
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21031
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1950
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1332 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2344

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

660

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2124

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

804

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1393
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

113
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

453
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

985
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

114
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

736
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

727
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

670
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8190
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

784 2
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

863
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2147 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

806