Про циклічність часу та «журналістську солідарність»

 

 

Розізлили троха вчора колєги-журналісти…

 

Хоча я не журналіст і ніколи себе ним не вважав, але був близько коло журналістики останні 15 років, то дозволю собі на неї (місцеву журналістику) подивитися «збоку». Івано-Франківська журналістика загалом сіра і передбачувана – сорок стандартних сценаріїв статей про місцеві події та їх комбінації з заміною прізвищ, назв, дат. Нове, смачне і несподіване з’являється рідко. Дуже... Зміст і багатослів'я переважають над формою. Смачних текстів... - один-два на місяць.

 

З’явився 20 жовтня на івано-франківському інтернет-сайті «Правда.іф» «Огляд преси по-повому». Я спочатку навіть не відкрив цю інформацію, а звернув на неї увагу тільки після запису Андрієм Філіпським на своїй сторінці у Фейсбуці. (Про Фейсбук – тема окрема, - я вбив свою там сторінку вже давно, але є ще сторінка «Фіртки», на яку захожу рідко – раз в місяць, тільки якщо хтось затягне мене туди на якусь конкретну інформацію. Так і сталося на цей раз…).

 

Прочитавши запис Андрія Філіпського, я згадав чомусь як колись один з «метрів» журналістів-«шестидесятників» з позиції «бронзового пам’ятника» 10 років тому говорив мені: «Та ваша 3-Студія це взагалі невідомо що, у вас навіть немає фахових журналістів…» Під фаховістю він розумів наявність диплому. В його розумінні і я, і Андрій Філіпський були неуками і самозванцями. І довго вчив він тоді мене як треба працювати… Було смішно…

 

Але до теми. Автор фейсбучного посту, висловлюючи публічно своє незадоволення тим оглядом преси, так трохи зверхньо і, на його думку, іронічно радить колезі – редактору інтернет-сайту: «Автор цього щастя, вживаючи прикметник «актуальний», не розуміє його значення. Знайди в неті тлумачення, почитай сам і покажи дівчинці-оглядачу, може вона зрозуміє…» Ну і далі – багато пафосу, іронії і зневаги і т.п. по відношенню до «дівчинки».

 

Отже час завершив свій цикл, подумав я, - мій «неук»-колега в класифікації журналіста-«фахівця» став тим самим повчаючим бронзовим пам’ятником.

 

Зайшов на «Правду», прочитав огляд. Не знаю чи «дівчинка» сама придумала концепт огляду, чи звідкись зкалькувала, - але його сценарій якраз виходить за межі тих сорока сірих стандартних сценаріїв місцевої журналістики. Звичайно є забагато максималізму і категоричності в оцінюванні. А ще більша проблема в одноколірності. Можливо варто було б в тому потоці сірості спрбувати пошукати хоч якісь натяки на «перли». Ну але це перша тільки спроба. Вона концептуальна, незвична, стильна (а ще Конфуцій казав, що «в світі все фігня – головне, -  Стиль!»). «Але як вона сміє, нас, «метрів», зачіпати, вона навіть не вміє користуватися словником…))». «Мачіть»! Публічно…

 

А потім по ходу ще один колєга – Володимир Заник, - почав розказувати про «журналістську солідарність».

 

Ваш покірний слуга має великий досвід спостерігання за цією химерою та відчуття її «проявів». Її немає. Про це вам можуть сказати Василь Артим, Богдан Федьків, Ігор Никорович…

 

Колись Василь Гордієнко, якого публічно на сесії «вбивав» саме за свою журналістську позицію наш колишній «найдемократичніший» мер, дочекався солідарності від того, від кого найменше чекав її – від «Репортера» і «3-Студії». Всі решта якраз і засунули язики як в твоєму, Володю, анекдоті. Когось посада журналіста-держслужбовця «не пущала» солідаризуватися, когось банальний страх, а когось «перспективи»…

 

Колись я відчув цю «солідарність» публікацією на першій сторінці однієї газети величезними червоними позаформатними і «радісними» буквами «Мер виграв в «3-Студії» 50 тисяч гривень!» Хоча всі знали, що «некорумпований» мер під час суду виділив «некорумпованому» судді двокімнатний польський люкс. Так «випадково співпало»)). А мер же ж був «за Ющенка»… Яка там «солідарність»?))

 

І ще раз - в іншій справі, коли один «демократичний» політик-міністр подав позов на «3-Студію» на 10 мільйонів гривень і прямо говорив – «моя мета вбити цю студію»… Про це писали в Києві, але в Івано-Франківську місцеві язики були знов в тому самому «анекдотичному» місці.

 

Тому, друже, те що ти називаєш журналістською солідарністю насправді – химера. Вона існує тільки в нашій уяві.

 

Бо журналітська солідарність це абсолютне слідування 10 статті Європейської Конвенції з прав і свобод людини, яка каже, що «Кожна людина має право мати ідеї та вільно їх розповсюджувати». Навіть коли я оппонент цих ідей. А те про що ти говориш – це політично- і тусовочно-мотивована солідарність. Вона залежить від того, з ким треба солідаризуватися, з якої він тусні, яких він політичних поглядів, які в мене з ним особисті стосунки, які стосунки з ним в моєї тусовки… Але коли навіть людина нібито і «політично близька» не факт, що язик вистачить духу витягути з того місця. 

 

І наостанок. Колєги, без образ, - нічого собистого, - це «світоглядна суперечка»:)). Можемо продовжити її «на пиві», або в коментах і блогах.

 


30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2526
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1192
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1118
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2300
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3738
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2730 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

976

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

831

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

781

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

734
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10462
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1316
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

350
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5460
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1170
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2963
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

554
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

405 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

846
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

734
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

786