"Потрібно накидати баул і знову йти на війну": ветеран Євгеній Ткаченко про шлях у Збройних Силах України

Євгеній Ткаченко до початку повномасштабного вторгнення працював у фармацевтичній компанії.

З початком повномасштабного вторгнення Росії на територію України його життя змінилося — 26 лютого 2022 року чоловік долучився до лав Збройних Сил України.

Про шлях у війську, як став начальником медичного пункту у четвертій танковій бригаді, ставлення до мобілізації та що першим зробить після перемоги, Євгеній Ткаченко розповів журналістці Фіртки.

"26 лютого 2022 року я долучився до місцевої територіальної оборони, ходив патрулювати власний район, перевіряв документи. Якщо чесно, робив вигляд, що щось роблю.

Паралельно долучився до облаштування блокпостів, записався в «чергу» в обласну ТРО та звернувся до РТЦК та СП. Вже дев'ятого березня 2022 року попав до четвертої танкової бригади на посаду начальника медичного пункту танкового батальйону. 

Моя мотивація — стародавня реакція тваринного світу — «бий або біжи». Бігти з власної землі для мене нелогічно, тому вирішив що зроблю все, що зможу. А також хотів довести собі, що я таки зможу".

За словами військовослужбовця, його шлях розпочався з нерозуміння та розпачу.

"Як і у більшості «ненароджених для війни» — з розпачу, страху та нерозуміння, що робити. Коли вже потрапив у ЗСУ — постійне навчання, бойове злагодження та «трансфер» до Донецької області.

Утім, який би шлях не був, згодом я звільнився за сімейними обставинами, тому що ці обставини дійсно були ненайкращими тоді. А також вкрай дістала армійська маячня".

Ветеран пригадує, обрав собі позивний "Нехристь", адже не вірує ні в що та ні в кого, окрім себе та людей поруч.

 "Не хрещений. Отже, капеланом мене ставити не варто", — жартує Євгеній.

Євгеній Ткаченко вважав, що «перевиконав свій план на війні».

"Я йшов воювати або до того моменту, як загину, або, якщо виживу — на один рік. А потім мене замінять добровольці. На жаль, не сталося, як гадалося… Сьогодні, я вже розумію, що потрібно накидати свій баул на плечі та знов йти у ЗСУ".

До мобілізації, як процесу, чоловік ставиться абсолютно нормально. Утім, додає, те, як її реалізують у нашій країні — прикрість.

"Як на мене, винні першочергово чоловіки, які «ухиляються», ще й хизуються цим. Якби всі усвідомили, що прийдеться побитись за свою землю та рідних, то не потрібні були б мобільні блокпости та «бусики».

Звісно, влада додає «оптимізму» своїм ставленням до корупції, а точніше своєю участю у процесі, популістськими законопроєктами.

Потрібно усвідомити, що наша війна — це не політика, це питання виживання, і бігти вже скоро не буде куди.

Покращити процес мобілізації можна тільки правдивою інформацією, ідеологічною роботою та взаємоповагою між військовими та цивільними.

Зараз усі мої найближчі друзі у ЗСУ на різних напрямках. Ніхто не «ухилявся» та не «вирішував питання». Найкращий приклад — сімʼя мого кума, адже в ЗСУ сам кум та два його сина".

Євгеній Ткаченко пригадав історію, яка для нього стала морально важкою. 

"Пригадую, телефонний дзвінок з номера загиблого хлопця. Як виявилося, телефонувала його мати.

Мій побратим, який загинув, мав брата-близнюка. Упродовж двох діб один загинув, а другий став важким "300". Це була найважча телефонна розмова у моєму житті.

На кінець я попросив мати мого побратима не телефонувати мені з його номера телефону. Маю особистий принцип — я не видаляю номери телефонів загиблих хлопців".

Коли військовослужбовець перебував на передовій, то, ділиться, вкрай сумував за сім'єю, своїми синами та дружиною, а також за комфортними умовами вдома.

За час перебування у цивільному житті Євген Ткаченко помітив, як змінилося суспільство. 

"Суспільство кардинально змінилося. Спочатку ті, хто боявся — тікав. Ті, що залишились, то йшли воювати або цілодобово волонтерили, поважали та пишалися захисниками.

Військовий однострій викликав позитивні емоції у більшості людей. Зараз піксель і мультикам викликає негатив, а то й агресію.

Бувають випадки, коли нівечать автівки військових, збирають збори, щоб не дозволити захисникам розташовуватись поряд. Більшість хлопців у відпустці одразу знімають однострій.

Це все від страхів. У військовому першочергово бачать ТЦК, а не чоловіка, що боронить цивільних від жахів війни.

Донатити продовжують одиниці. Всі хочуть миру, але не замислюються, яку ціну вже сплачено та яку доведеться сплатити.

Не вистачає одностайності, того що було у перші місяці повномасштабного вторгнення. Якби ми всі обʼєднались, то ми б витягнули. І це стосується не тільки звичайних людей, а й влади, яка вже забула Бучу і війну розглядає, як тонни вкрадених доларів".

Очікування щодо армії не виправдались, як зазначив військовослужбовець, адже уявляв собі чітку структуру системи.

"Як і більшість очікувань не справдились. Я уявляв армію, як чітку структуру. Думав, що всі зусилля направлені на те, щоб вибити кацапів. Думав, що журнал обліку журналів — це такий армійський жарт.

Найкраще для розуміння, то розповім випадок із військового життя. Харківська область, Ізюмський напрямок, літо 2022-го року. Посадка, бліндаж, який сам же і викопав. Маскувальна сітка та тент маскують медичний пункт.

Я сиджу за розкладним столиком з власним ноутбуком, який заряджається від генератора, заповнюю табличку Еxcel.

Мені уривається терпець, мандрую стежкою до комбата і вивалюю із гнівом: «Чому мені ніхто не сказав, що головне потрібно на війну взяти ноутбук, флешку та принтер?».

На що комбат, кадровий військовий, сумно посміхаючись, сказав: «Так треба було в мене спитати»".

"Різні люди по-різному сприймають ветеранів війни та військовослужбовців загалом.

Від «я тебе туда не посилав» і до поваги та розуміння. Є люди, які живуть війною, волонтери, люди, у яких родичі чи друзі воюють або ще гірше — хтось загинув.

Вони з повагою відносяться до ветеранів, намагаються ненав'язливо допомогти адаптуватись. І є люди, які бояться ветеранів з різних причин, бо вони можуть сказати "ай-ай-яй" маминій "бубочці", або ж бути взагалі "контуженим на всю голову".

Відповідне і ставлення. Влада, у більшості випадків, «забила» на ветеранів, тобто пільги на комуналку отримали, будьте щасливі".

Ветеран запевняє, що військових, які зараз на "нулі", потрібно перевести в тил, аби ті відпочили.

"Військовим потрібна психологічна підтримка, повага від цивільних і щоб більшість «ненароджених для війни» згадали, що пора ставати на захист, тоді військові частіше зможуть бувати у тилу.

Справедливість потрібна. Бо декому доводиться по другому-третьому разу лізти до пекла, дехто з нього і не вилазить десять років, незліченна кількість з них повернулись на щиті, а хтось навіть не знає про його існування".

"Владі потрібно згадати перші дні повномасштабки, як трусилися ручки і ніжки в можновладців, як усі кричали: «для ЗСУ все, що потрібно» і навіть давали, що було.

Згадати, що військові — це не просто ресурс, а важковідновлюваний ресурс, хоча б так, перестати красти гроші, бо з такими темпами скоро не буде, де красти.

Допомогти військовим "вигризти" нашу перемогу, а не рахувати голоси на майбутніх виборах та гроші під матрасом".

Коли Євгеній Ткаченко бачить відносно мирне життя в тилу, то налаштовує себе на позитив.

"Саме за це бійці й воюють, щоб воно було мирним! Коли бачу накачаного чоловіка біля спортзалу, то думаю: "Ось молодець, прийшов у відпустку й одразу у спортзал".

Найбільше гнітить кацапська мова навколо, гучні гулянки й найголовніше байдужість. Виправдання з наведенням значущих причин, чому не пішов, а у відповідь — ходив і не взяли, не ходив, бо я пацифіст".

На думку військовослужбовця, найкраще з людською байдужістю може боротися ворог.

"Варто  розповідати правду про війну, а не «виходити на кордони 1991 року» кожен новий тиждень, пояснювати людям, що вже не існує мирного миру з росією. Найкраще бореться з байдужістю ворог.

Ті люди, які зіштовхнулися з жахіттям війни вже ніколи не будуть байдужими, на жаль, у нього виходить… Але, коли він її остаточно переможе — буде вже занадто пізно".

Після перемоги Євгеній Ткаченко планує зібрати всіх своїх найрідніших побратимів у безлюдному місці у Карпатах або ж у себе вдома.

"Полетимо з сімʼєю на відпочинок до океану, в ідеалі  — на безлюдний острів. Але про це ще дуже рано говорити, на жаль".


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також: 

"Найбільше болить байдужість": життя в тилу після фронту очима ветерана з Івано-Франківська Степана Савчука (ФОТО)

«Не хотілось б, аби все перетворилось на АТО 2.0», — військовий Артем Ткаченко про фронт, тил та мобілізацію

«Для перемоги не вистачає єдності», — прикарпатець Юрій Смицький про шлях у війську, втрату побратима та поранення

Повернувся з-за кордону та став на захист України: історія військовослужбовця Володимира Горбачова (ФОТО)

Від роботи на "Азовсталі" до фронту: боєць Ігор Ковальов про шлях у війську


11.11.2024 Тетяна Сорока 3492
Коментарі ()

15.05.2025
Вікторія Матіїв

Про загальну мобілізацію, проблему СЗЧ, залучення до армії молоді та зміни в мобілізаційній політиці, що сприяють обороноздатності України, журналістці Фіртки розповів заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський.

544
13.05.2025
Михайло Бойчук

У Верховній Раді запропоновані зміни державного нагляду за місцевим самоврядуванням, але чи відповідають вони європейським стандартам і не є «драконівськими»?  

373
09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

14038 9
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1607
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

899
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

6203

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

664

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1490

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1301

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1185
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

543
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

683
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1607
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

622
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

913
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5948
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

13762
12.05.2025

Державний секретар США Марко Рубіо здійснить візит до Туреччини з 14 по 16 травня, щоб узяти участь у неформальній зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО.  

280
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

576
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

505
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

820 2