Поради для бідних

 

 

Книгарні заповнені літературою зі специфічними назвами: «100 кулінарних порад», «Как стать VIP-женой», «1001 способ поймать удачу», «Золотые идеи успеха», «Секреты настоящей леди» тощо. Ці видання, судячи з накладів та коментарів продавців, мають постійний попит. Відповідно, ми можемо припустити, що існує значний прошарок населення, пересічні представники якого насправді переконані, що успіх можна як біологію або арифметику вивчити за рекомендованим підручником. Що «секрети справжньої леді» набуваються не досвідом справжньої леді, а читанням творів якоїсь досвідченої чи відомої світської (напівсвітської) дами.


Ми намагаємося уявити читача подібних порадників-підручників. Уява вимальовує провінційну дівчину (хлопця) з небагатої родини, стурбовану (стурбованого) цим загадковим словом «успіх». Стурбованих пошуками паролей, кодів та шифрів, котрими відчиняють таємничі двері, що ними можна з «нічого» потрапити у «щось». У щось мерехтливе і привабливе. У той світ, де люди їздять не маршрутками, а «поршаками» і «лексусами», живуть на обладнаних басейнами віллах і займаються коханням з цибатими моделями. Кінофільми і серіали щоденно (якщо не щогодинно) демонструють «простим людям» варіанти і версії такого вітринно-глянцевого «буття-в-успіху».


Читачі книг-порадників є шукачами секретних паролів. Вони переконані, що існує певний набір слів, жестів, понять, поведінкових схем, «дорожних карт», за допомогою котрих пересічна людина (проста людина, маленька людина, свій до свого, лузер, лох) може перейти з того світу, де смажать котлети і п’ють «перлову» до іншого, того, що у серіалі. Де щоденно хавають омарів з лангустами і п’ють елітну «коніну». Шукачів паролів можна зрозуміти. Омріяний світ поряд. У тому ж смітнику, куди шукачі паролів скидують своє лушпиння, скромно лежать використані сусідами-«небожителями» пляшки від напоїв, що вартують  шість-сім місячних зарплат «простої людини».

Першою «білясмітниковою» думкою шукачів є те, що світ влаштовано вкрай несправедливо. Але вони вже знають, що колективні форми боротьби з несправедливістю (революції) до доброго не приводять. Залишається шукати паролі насамоті. Найпершим з досяжних паролів є «продатися». Найпростіше продається молоде гарне тіло (самооцінка відбувається без консультацій спеціалістів, переважно перед хатнім дзеркалом; трусики знімаються, живіт втягується). Але, на відміну від Заходу, притомного ринку сексуальних послуг та системи національних кастингів в нас досі не сформовано. Тому дев’ять з десяти спроб безпосередньо використати «дари природи» закінчуються або невдало або ж не зовсім вдало. На радість нашим численним кухонним моралістам, які проголошують секс-паролі забороненими і грішними.


Моралісти пропонують альтернативний універсальний пароль: «здобуті знання». Враховуючи, що носії якісних знань в Україні практично відсутні, «парольний» сенс вітчизняного навчання приблизно дорівнює користі від прочитання книги «100 секретов успеха». Цього вперто не розуміє старше покоління, яке посилає нащадків за паролями до ВУЗів – «як дурного по вівці». Тим не менше декому з нащадків вдається знайти на учбових помийках нечисленні «команди прориву», приєднатися до них і здобути справжні знання-паролі.


Третім типом паролів є «блат». Цей суто «східний» спосіб прориву до успіху також спрацьовує не завжди. Й чим далі, тим слабше. Натомість, впевнено набувають сили його західні «родичі» - корпоративні суспільні паролі. Членам корпорації надаються бонуси! Здається, за цим типом «парольності» - майбутнє. Саме у корпоративних «тусовках» тепер відбувається «первинний відбір» людського матеріалу. Ті, хто його пройшов, допускаються до «ліфтових кабінок» кар’єрного зростання. До певного типу успішності.


Четвертий тип паролів – «специфіка мислення». Якщо ви володієте особливими якостями інтелекту – творчими, аналітичними тощо – ви дістанетесь до первинних паролей «суспільної заявки» на ці якості. Те саме з емоціями та індивідуальними особливостями організму. Жорстокі і витривалі потрібні правителям світу сього не менше за консультантів і митців.


Й ще одне, про що зазвичай не пишуть книжки-порадниці. Паролі відбору відкривають ті двері, які, відкриваючись, змінюють нас самих. Мешканці іншого світу – це насправді мешканці іншого світу. За успіх треба платити. Не часом і не працею. А чимось таким, що є у буддійських ченців і немає у офісних менеджерів вищої ланки. Неприналежністю до структур світу. Незадіяністю у «механізми відповідальності» світу. Але це, мабуть, тема інших порад іншим бідним.

 


22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

631
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3240
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21339
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2123
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1604 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2484

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

436

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

280

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

874

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2281
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

292
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

572
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1118
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

275
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

894
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

862
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

773
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8355
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

448
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1283 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2299 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

1008