Понад 79 000 смертельних випадків від Covid-19: в Індії дефіцит кисню, а захворюваність зростає

Лікарі кажуть, що кисень є запорукою виживання хворих на Covid-19


Анкіт Сетія провів безсонну ніч у п’ятницю, намагаючись забезпечити кисень для своєї лікарні на 50 ліжок на околиці комерційної столиці Індії Мумбаї.

Лише два з чотирьох резервуарів з рідким киснем у лікарні та дослідницькому центрі Сетії в Бхіванді були заповнені. Сорок чотири з 50 ліжок лікарні були зайняті пацієнтами Covid-19, багатьом з яких для дихання потрібен кисень із резервуарів.

Кожен невеликий бак порожніє за шість годин, а не за дев'ять годин, через наплив пацієнтів. В обох постачальників Сетії закінчилися запаси.

Протягом ночі він зателефонував 10 постачальникам та чотирьом лікарням у Мумбаї та околицях, щоб попросити кисню. Ніхто не міг допомогти.

Близько другої години ночі йому нарешті вдалося дістати 20 великих циліндрів з іншої лікарні, яка знаходилась на відстані приблизно 30 миль. Не було вільних транспортних засобів, тому його машини швидкої допомоги здійснили п'ять поїздок за ніч, щоб привести балони. Четверо людей цілодобово працюють у лікарні, щоб закупити запаси у будь-якого виробника, який може відправити вантажівку рідкого кисню для резервуарів, або у будь-якого постачальника, який може заповнити балон.

"Зараз у мене вистачає кисню на найближчі 12 годин", - сказав Сетія у неділю ввечері. "Ми ведемо боротьбу щодня. Бій полягає в тому, щоб все-таки отримати трохи кисню".

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), близько 15% пацієнтів із Covid-19 потребують допомоги з диханням. У деяких людей очевидний респіраторний дистрес не виявляється, проте виявляється небезпечно низький рівень кисню — стан, який називається тихою гіпоксією.

Частині важкохворих пацієнтів потрібен апарат штучної вентиляції легень.

Близько 500 заводів в Індії видобувають і очищають кисень з повітря. На кисень для медичного використання зазвичай припадає 15% загальних запасів. Решта — промисловий кисень — в основному постачається металургійній та автомобільній промисловості для роботи доменних печей.

Індія має друге місце у світі за кількістю випадків захворювання на Covid-19


Фабрики транспортують кисень у рідкому вигляді до лікарень у цистернах, який потім перетворюється на газ і подається безпосередньо до ліжок. У деяких лікарнях також використовуються сталеві та алюмінієві балони, в яких зберігається кисень у газоподібному стані, але для цього потрібна часта зміна балонів для кожного ліжка.

Оскільки Індія відновлює роботу підприємств і люди повертаються до роботи, випадки захворювання у великих містах на Covid-19 зростають. Понад 4,8 мільйона зареєстрованих підтверджених інфекцій, кількість випадків захворювання в Індії є другою за величиною у світі після США.

Минулого тижня додалося близько 600 000 випадків, у суботу зареєстрували понад 90 000 випадків. Одна газета називає це "страшною, втікаючою фазою" зараження.

Не дивно, що попит на кисень зріс у геометричній прогресії. Згідно з даними Асоціації виробників промислових газів в Індії, лікарні та центри догляду споживають близько 2700 тонн кисню щодня цього місяця, у порівнянні з 750 тоннами у квітні.

Виробники кисню кажуть, що попит на промисловий кисень також зріс, оскільки зараз відкривається більше заводів. Найбільше страждають штати, де спостерігається тривожний підйом захворюваності - Махараштра, Мадх'я-Прадеш, Гуджарат, Раджастан, Телангана, Андхра-Прадеш. Зараз Індія бореться з цим питанням щодо життя та засобів до існування.

"Зараз 45% кисню, який ми виробляємо, йде на промисловість, тоді як 55% - на лікарні та будинки престарілих", - заявив Сакет Тікку, президент Асоціації виробників промислових газів з Індії. "Уряд трохи пов'язаний. Якщо ми скоротимо постачання промислового кисню для заводів, промисловість постраждає. З іншого боку, якщо ми не зможемо збільшити постачання медичного кисню, тоді буде в небезпеці життя людей", - він сказав.

Зараз Індії потрібно збільшувати потужність, щоб переконатися, що не постраждають ні промисловість, ні пацієнти. І це ще не все.

Більшість кисневих заводів будуються поблизу великих міст. Тож поставки до далеких районів, де пацієнти Covid-19 заповнюють лікарні, повинні надсилатися спеціальними вантажівками, що перевозять кріогенні цистерни - в Індії близько 1500 таких вантажівок. Багато штатів - столиця, наприклад, Делі - не мають жодного виробника кисню, і всі поставки повинні надходити з сусідніх регіонів.

Великі лікарні залежать від рідкого кисню з резервними балонами


Контроль за цінами на рятувальний газ не допоміг і призвів до виникнення чорного ринку кисню. "Уряд обмежив ціну кисню в балонах, але не обмежив ціну рідкого кисню. Це як встановлення ціни готового продукту, але не ціни сировини", - сказав Тікку.

Наразі в Індії зафіксовано понад 79 000 смертельних випадків від Covid-19. Рівень смертності швидко зростає через брак кисню. Минулого тижня чиновники спростували повідомлення про те, що чотири пацієнти Covid-19 померли в лікарні в центральній частині штату Мадх'я-Прадеш через відсутність достатньої кількості кисню.

Досі пам'ятають серпень 2017 року, коли близько 70 дітей загинули в державній лікарні на півночі штату Уттар-Прадеш після того, як постачальник кисню скасував постачання, оскільки його рахунки залишились неоплаченими.

Але очевидно, що Мадх'я-Прадеш бореться із серйозною нестачею постачання. У районі Чіндвара постачальник сказав на вихідних, що вже тиждень нічого не отримує. Піюш Бхатт, який керує п'ятирічною компанією для заправки, заявив, що щомісячна потреба в балонах в районі зросла більш ніж у чотири рази за останній місяць.

Урядова лікарня на 1000 місць у районі переповнена пацієнтами Covid-19, і Бхатт, який є основним постачальником, не працює, оскільки постачання рідкого кисню з заводів у Махараштрі, що знаходиться приблизно за 125 км, зупинились.

Маючи мільйон зареєстрованих випадків, в Махараштрі найбільша кількість заражень в Індії. Чиновники, побоюючись нестачі кисню, обмежили постачання з місцевих заводів в інші держави. "Мої постачання зупинились, оскільки вантажівки перестали надходити через кордон", - сказав пан Бхатт. "Я ніколи в житті не стикався з такою кризою".

У понеділок Бхатт все ще чекав поставок. "Якщо уряд швидко не розбереться з цією кисневою кризою, у нас буде така ситуація, як в Італії на піку пандемії", - сказав він.

Попит на медичний кисень з квітня зріс у чотири рази


У приватній лікарні в Чіндварі лікарям важко забезпечити киснем пацієнтів. "Це дуже напружена ситуація", - сказав доктор Данський Хан, який працює в лікарні Слави на 60 ліжок. "Якщо ми не зможемо вчасно отримати достатню кількість кисню, нам доведеться припинити прийом пацієнтів".

За сотні миль у місті Джодхпур, штат Раджастан, Всеіндійський інститут медичних наук на 960 ліжок переповнений пацієнтами з Covid-19. Більшість із 400 зарезервованих ліжок були заповнені в понеділок вранці, а 100 зі 110 ліжок інтенсивної терапії були зайняті. Два резервуари для рідкого кисню в лікарні порожні через дефіцит запасів. 

"Ми оперуємо витратами балонів від багатьох постачальників, навіть при великому потоці пацієнтів", - сказав Н.Р. Бішной, старший лікар лікарні.

Повернувшись до БхівандіАнкіт Сетія телефонує відчайдушним власникам лікарень, просячи кисню. На вихідних він подарував балон кисню сусідній приватній лікарні.

"Власник лікарні сказав мені, що п'ять його пацієнтів помруть, якщо він не отримає одного балона, щоб перекрити 30 хвилин, необхідних до моменту, як надійде його затримане замовлення", - сказав Сетія. "Ситуація похмура".

 за матеріалами BBC


15.09.2020 1335
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3445
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1290
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1203
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2420
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3836
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2870 9

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

209

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1058

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

913

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

858
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

156
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10539
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

160
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

468
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5542
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1256
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

656
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

476 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

910
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

793
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

851