Органічні матеріали у вивісках: шлях до гармонії у місті

 

 

Органічні матеріали стають дедалі популярнішими в оформленні вивісок: містян уже не здивувати дерев’яним написом або кам’яною табличкою на фасаді закладу. Органічні матеріали, що перебувають у гармонії з архітектурним середовищем і тішать око,  мають довгу історію використання й технічної еволюції у візуальній комунікації.

 

Не таємниця, що органічні матеріали у вивісках в міському середовищі використовували з давніх-давен і не припиняли їх застосовувати, однак з появою альтернатив попит на них зменшився. У другій половині ХХ сторіччя - зі стрімким розвитком хімічної промисловості та освітлювальних технологій - їх витіснили пластик, полімерні плівки, композитні матеріали.

 

Поняття вивіски з’явилось одразу після того, як торговці та крамарі перестали рекламувати продукцію, виставляючи її замість вивісок (хоча така комунікація в подальшому призвела до розвитку вітрин).

 

З античних часів вивіски створювали у вигляді кам’яних та дерев’яних табличок, рідше - кованих металевих конструкцій, а пізніше розповсюдженим засобом візуальної комунікації стали написи по тиньку - це могли бути як унікальні написи або зображення, так і виконані під трафарет (що, звісно ж, здешевлювало роботу).

 

Порівняно з кам’яними, дерев’яні таблички були дешевші та безпечніші, адже кріплення не були ідеальними, тож траплялися випадки, коли стихія пошкоджувала або нищила вивіски, внаслідок чого вони або їхні частини могли травмувати містян. Згодом у вивісках почали застосовувати скляні елементи, фарфор, різноманітні техніки на кшталт пап’є-маше чи живописні техніки.

 

Вивіска «À la perruque à marteaux» («Перука з буклями»). ​​© Carnavalet Histoire de Paris

 

Розглядаючи архівні світлини, можна відслідкувати, наскільки розповсюдженими були написи по тиньку наприкінці ХІХ сторіччя: буквально жодна стіна торговельного району не залишалась без комерційних написів. Вивіска була єдиним засобом ідентифікації закладу, тож в багатьох випадках ставала витвором мистецтва.

 

Варто лише загадати живописи, мальовані видатними майстрами саме як вивіски, - заради них люди приходили в крамницю чи майстерню. Втім, із прогресом та еволюцією органічні були витіснені дешевшими і практичнішими штучними матеріалами (про стереотипи у вивісковій справі трохи нижче), які не завжди є в гармонії з фасадами будівель та історичним середовищем міста.

 

Домінантними стали пластик і акрил, а кольорові рішення залежали швидше від смаку підприємців, ніж від архітектурного середовища, ідентичності міст та аргументованої думки фахівців.

 

Вулиця Станіславова, початок ХХ сторіччя (джерело: zbruc.eu​)​

 

Отже, трохи про стереотипи:

1. Вивіска з органічного матеріалу недовговічна. 
Кожна вивіска буде довговічною, якщо за нею уважно доглядати та не залишати напризволяще, адже вивіска - це ідентифікатор та обличчя закладу, і не тільки її дизайн, а й стан, в якому вона перебуває, багато про що говорять споживачу.

 

Наприклад, метал є найвитривалішим матеріалом: саме з нього роблять дорожні знаки, які мають служити якомога довше, знаходячись при цьому у різноманітних погодних умовах. Крім того, сучасні технології дозволяють підтримувати вивіску з будь-якого природного матеріалу у належному стані завдяки захисним покриттям.

 

​Вивіска з окремих дерев'яних літер. Івано-Франківськ

 

2. Вивіска з органічного матеріалу дорога.

Аж ніяк, ціна багато в чому залежить від розміру вивіски та матеріалів. У сучасному світі вибір матеріалів у секторі органічних є дуже великим, від металевих літер закріплених на фасаді до напису фарбою на стіні.

 

Важливий момент у створенні вивіски, як і будь-якого об’єкта дизайну чи творчості, - це ідея, а от для її реалізації можна знайти різноманітні варіанти. В міському середовищі вивіска має відповідати ширині вулиці, пропорціям будівлі та входу у заклад. Тож у більшості випадків немає потреби у великих вивісках: в сучасному середовищі, перевантаженому візуальному образами, світловими ефектами, рухами та звуками, увагу привертає не значний розмір вивіски, а - передовсім ідея.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Будапешт

 

3. Вивіска з органічного матеріалу непомітна.

Навпаки, якраз завдяки органічному матеріалу (який за другу половину ХХ століття став непересічним) споживач звертає увагу на вивіску.

 

У будь-якому випадку оригінальне естетичне рішення у зручному для сприйняття місцерозташуванні не лишиться без уваги.

 

Крім того, помітність вивіски, знака чи вказівника залежить від того, що саме знаходиться навколо елемента, тобто середовище, в якому хаотично розміщені різні елементи, не залишає шансів на те, аби помітили навіть яскраву та велику вивіску.

 

Вивіска з окремих металевих літер на фасаді. Івано-Франківськ

 

В Івано-Франківську, і в Україні загалом, останнім часом з’являється все більша кількість вивісок з органічних матеріалів. Вони мають естетичний вигляд і підкреслюють ставлення підприємця до споживача та міського середовища, а сучасні технології дозволяють реалізувати найрізноманітніші ідеї. Тож чому б не поєднати довговічність і гармонію?

 

Тепле Місто


21.07.2017 2799 0
Коментарі (0)

30.04.2025
Олег Головенський

Загалом, декларації «обраних народом» виглядають доволі скромними. Нічого особливого. Але дещо цікаве є. Як і сам аналіз та «рейтинги» здобутків чиновників.

2592
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1230
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1142
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2336
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3770
12.04.2025
Вікторія Матіїв

Про шлях до Христа, як розрізняти Божу волю від власних бажань, сумніви щодо віри, значення Пасхи та як зберігати духовний спокій під час війни, журналістка Фіртки поспілкувалася зі священником Василем Савчином, який служить в парафії святих Кирила і Методія, Лемківської церкви в Івано-Франківську.

2778 8

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1008

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

847

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

801

В цікаві часи живемо. Яке покоління могло ще б спостерігати «Армагедон онлайн» (або ж сингулярний перехід) — хто його знає що вийде? Щодня новини, яких колись вистачало б на десятиліття…

745
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10484
18.04.2025

Порівняно з 2024 роком, більшість товарів подорожчали.

1335
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

391
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5481
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1192
19.04.2025

Які продукти обов’язково мають бути у великодньому кошику, а що освячувати не варто, журналістка Фіртки розпитала у священника Василя Савчина.

2991
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

584
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

430 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

862
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

752
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

803