Олександр Шевченко: Івано-Франківськ, як плацдарм для культурного наступу українців

 

 

Настав час для того, щоби на культурному фронті українство перейшло до наступу. Ми довго витримували культурну облогу антиукраїнської окупаційної влади, ми перемогли її не лише політично, але й морально, духовно, й тепер маємо повне право затвердити у власній хаті той спосіб осягнення світу, той вимір радості й ту красу, які споконвічно притаманні українському духу.

 

Прикарпатці знають, що славне місто поміж Бистрицями в останні десятиліття явило себе як твердий оплот української культури, як осередок сучасного українського традиційного мистецтва та центр вишколу молоді в модерній українській духовній традиції. Саме поєднання традиційного і сучасного зробило наше місто знаним в культурному полі не лише в Україні, але й серед українців, розсіяних по світу.

 

Однією з нагальних потреб українства є створення потужної сучасної культури, актуальної за формою та української за змістом. Культури модерного європейського міста. Ми повинні гідно відповісти російським диригентам інформаційної війни, які намагаються довести і світові і нашим співгромадянам на Сході і Півдні України, що, мовляв, українська культура є безнадійно провінційною, вторинною, старосвітською і сільською, що буцім то вона не спроможна дати світові ХХІ століття нічого вартого уваги.

 

Маю глибоке переконання, що Івано-Франківськ є саме тим містом, де українська культура європейського спрямування знаходить і знаходитиме зручний майданчик для свого розвитку. Ми вже бачимо в нашому місті такі небуденні прояви українського культурного поступу, як один з найперших в Україні Центрів сучасного мистецтва, як літературний Станіславський феномен, як обласний театр, що дивує глядачів сміливими експериментальними постановами, як філармонія, яка розвернулась обличчям і до світової класики і до сучасних пошуків в царині високої музики.

 

Імена франківських митців, таких як Юрій Андрухович, Роман Держипільський, Роман Бончук та багатьох інших тепер відомі не лише на Прикарпатті.

 

Картина Романа Бончука «Небесна сотня»буквально «підірвала» соціальні мережі в Інтернеті, фрагменти з неї користувачі (й не лише в Україні!) розібрали на заставки і «аватарки». Характерним для нової культурної доби Франківська стало бурхливе обговорення «фірмового стилю» міста. Вже тепер прикарпатські та європейські дизайнери пропонують принаймні дві цікаві концепції міського «бренд-буку» без якого у сучасному світі неможливо презентувати місто на міжнародному рівні. Важливо, що ці проекти творяться завдяки громадській ініціативі без жодної підтримки місцевої влади.

 

Така ініціатива та активність іванофранківців породжує оптимізм щодо місцевого культурного потенціалу. Але не лише від талановитих митців та молодих ентузіастів української культурної справи залежить перетворення столиці Карпатського краю у місто поетів і художників, вулицями якого мандруватимуть цінителі мистецтва. Потрібна конкретна цільова програма розвитку культури у Івано-Франківську і в цілому в області.

 

Потребують підтримки фестивалі, які притягуватимуть до міста туристів і в тому нам треба вчитись у європейських міст і наших львівських сусідів. В ідеалі фестивалі у туристичному місті мають відбуватись щотижня – кожні вихідні. В найближчий час можна казати про 15-20 тематичних і святкових фестів у Франківську – від Різдвяних Колядок-фесту до Свята ковалів, ярмарок на День Міста і серпневого Франко-фесту.

 

Ми не повинні чекати милості від чиновників. Головне, щоби бюрократія не заважала і не ставила палки в колеса, як це іноді траплялося. Місцевий бізнес може взяти на себе стартові видатки фестивального руху й вийти на оптимальний рівень вже у 2015 році. Фестивалі притягнуть до міста і області не лише туристів, але й інвестиції. Тисячі краян отримають роботу, цільові замовлення та перспективні контракти. А про те, що фестивалі на Прикарпатті нестимуть потужну українську національну енергію, годі й казати. Місто може прийняти на своїй території й патріотичні фестивалі на штиб знаменитого «Бандерштадту».

 

Як народний депутат, планую постійно тримати в полі зору підтримку культурних і мистецьких проектів на Прикарпатті і в обласному центрі. Тут знадобиться експертна рада з кураторів та організаторів культурного процесу. Спробуємо відродити ті проекти, які прославили Івано-Франківськ у дев’яності роки, наприклад «Імпрезу», яка притягувала до нашого міста не лише художню еліту України, але й славетних світових майстрів візуального мистецтва.

 

Підтримки потребують книгарні і бібліотеки, музеї і галереї, видавництва і творчі спілки. Думаю, що назріла необхідність створення у Івано-Франківську спеціального фонду розвитку міської культури. Фонд повинен виділяти гранти і нагороджувати преміями тих перспективних прикарпатських митців, чиї твори і проекти цікаві людям. Така премія має стати альтернативою чиновницьким проектам та відзнакам, які часто-густо надаються не за реальні заслуги, а за принципам «свій до свого». Гідне шанування таланту є прямим обов’язком держави.

 

Головна увага в цьому приділятиметься молоді. Адже знані майстри культури вже здатні захистити свої бренди. Талановита ж молодь потребує уваги і підтримки меценатів і державних органів. Як народний депутат добиватимусь і від обласної і від міської влади неухильного курсу на перетворення Прикарпаття на місце, де кожний внесок в українську культуру буде гідно пошанованим.

 

Українці мають гордо нести свій культурний доробок в світ. Час плачів та страхів минув. Настав час українського творчого наступу.

 

Олександр Шевченко,

депутат Івано-Франківської облради,

директор ТК "Буковель"

 

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Чат-люстрація з Олександром Шевченком

Олександр Шевченко: Захист соціально вразливих категорій громадян – обов’язок влади і суспільства

Мета: Івано-Франківськ - місто без теплокомуненерго

З надією на майбутнє. Великдень в серцях іванофранківців

 Інформаційна БОМБА від Олександра Шевченка. Прямим текстом про івано-франківських "перевертнів в погонах"


17.05.2014 961 0
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

419
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

4003
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1369
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1264
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2503
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3905

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

297

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1136

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

978

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

915
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

217
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10593
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

244
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

546
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5610
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1341
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

714
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

535 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

964
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

837
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

899