Обікрасти чи знеславити: небезпеки з соцмереж і як їх уникнути

 

 

Коли людина щось публікує в соцмережах чи навіть пише приватне повідомлення — це вже потенційна небезпека, кажуть спеціалісти. В чому ми занадто довіряємо соцмережам і чим ризикуємо, нехтуючи обережністю — дізнавалися журналісти сайту "24".

 

Про ризики, пов'язані з ситуацією, коли соцмережа знає про тебе все і навіть більше, вже писали страшні книги і знімали жахаючі фільми. Але відмовлятися від користування соцмережами ніхто і не думає. Є принаймні кілька причин, чому: це зручно, швидко і майже безкоштовно. Але загрози від них таки є.

 

Розказати (не) все

На запит сайту "24" у Департаменті кіберполіції Національної поліції України відзначили: багато користувачів соціальних мереж публікують і зберігають на своїх сторінках майже всю інформацію про своє життя (де навчались, працювали чи працюють, близьких родичів, знайомих, свої уподобання). В історії залишають діалоги інтимного характеру та світлини, доступ до яких закритий (начебто) для інших користувачів. Але всі ці дані – простий спосіб для шахраїв використати вашу довірливість.

Кіберполіцією все частіше фіксуються випадки зламу сторінок в соціальних мережах, коли власників сторінки шантажують можливим розсиланням фото інтимного змісту між користувачами, які знаходяться в статусі "Друзі". Тому ми рекомендуємо не розміщати таку інформацію в мережі Інтернет, аби не стати жертвою вимагачів чи шахраїв, які використовують методи соціальної інженерії,
– наголосили кіберполіцейські.

Програміст Макс Фрай у коментарі сайту "24" розповів: нещодавно у популярній соцмережі "ВКонтакте" припустилися помилки, і всім користувачам відкрився доступ до адмінпанелі цієї соцмережі. І люди отримали доступи – можливість банити групи тощо.

Немає гарантії, що в якийсь момент не станеться помилки і не відкриється доступ до особистих повідомлень. А оскільки вони не шифруються – це вже небезпечно. Будь-яка інформація, яку людина додає в свої соцмережі – фото, повідомлення – може бути небезпечною,
– уточнив фахівець.

Причому способів, як саме використати отриману інформацію у незаконних оборудках, можна вигадати чимало. Все залежить від фантазії зловмисника. Наприклад, можна отримати телефон людини і таким чином – доступ до інтернет-банкінгу. Власне, відзначають у кіберполіції, доступ до ваших грошей через інтернет – найбільш ласий шматок для шахраїв.

 

Доступ до ваших грошей – одна з голових цілей хакерів
Користуючись інтернет-банкінгом, варто дбати про власну кібербезпеку

 

Що не можна довіряти соцмережам

Макс Фрай наполегливо радить не вносити у профіль соцмережі особисті дані, наприклад, адресу місця проживання.

Це ненормально – давати таку інформацію, аж до вулиці і номеру будинку та квартири. Я б не писав важливу інформацію у повідомленнях. Якщо для спілкування з друзями, на загальні теми – це нормально. Для чогось важливішого, від чого залежить ваша робота і бізнес, я би використотував те, що нині набрало обертів, це месенджери з шифруванням, як Telegram, наприклад,
— уточнив програміст.

Чи були прецеденти, що якусь робочу інформацію крали – звісно ж були, каже експерт. Зламати можна все, що завгодно. Питання в тому – кому і для чого це потрібно. Питання у сумі і наскільки людина важлива, щоб її профіль зламати. Чим вищий статус має користувач у реальному житті – тим небезпечніші для нього соцмережі.

А як же налаштування конфіденційності, якими апелюють до користувачів розробники соцмереж, обіцяючи всезагальне благо? Макс Фрай переконує, що насправді їх роблять для того, щоб більше отримувати грошей. Чим більше інформація закрита в середині соцмережі — тим дорожче її розробники можуть продати. Вони максимально захищають дані користувачів не заради самих користувачів, а заради того, аби потім на цьому заробляти. Це одна з причин, чому так багато розбіжностей у їхніх налаштуваннях. А користувачу експерт радить не публікувати інформацію, яка може вплинути на його життя.

Якщо вам є, що приховувати, і потрібно опублікувати інформацію, яку хтось не повинен бачити – краще її не публікувати взагалі. Тому що якщо комусь це треба – побачать, – наголосив експерт.

Втім, за словами програміста, українців не можна назвати найнедбалішими користувачами. У всьому світі батьки, наприклад, часто реєструють у соцмережах дітей, вказуючи при цьому всю інформацію. (Згадайте деякі Інстаграми модних чи музичних діток).

Людина ще ходить в дитсадок, а в соцмережі вже є повна інформація про неї. Це дуже погано, – відзначив Фрай.

Він нагадав: "ВКонтакті" колись був пункт при реєстрації з вимогою підтвердити, що користувач має більше 18 років. Тепер його прибрали. У ФБ така автентифікація чисто номінальна – адже дату народження можна вписати, яку заманеться. Тому виглядає – реєструватися неповнолітнім тепер можна. Але вся відповідальність лягає на батьків.

 

Будьте обережні, реєструючи сторінки дітей в соцмережах
Будьте обережні, реєструючи сторінки дітей в соцмережах

 

Соцмережі і закон

Чи може поліція знайти щось у соцмережі і використати це на законних підставах проти людини? Так – кажуть експерти.

10 травня у Львові людину засудили на 2 роки, за те, що вона упродовж кількох місяців публікувала нацистську символіку, пропагувала. Це вже прецедент,
– розповів Фрай.

Існує інший бік медалі – чи може закон захистити від того, щоб, наприклад, ваші фото з соцмережі не зміг використовувати будь-хто?

Тут маємо "виделку" у законі: згідно з ст. 300 ЦК України фізична особа має право на індивідуальність. Відповідно до ст. 308 ЦК України фотографія, інші художні твори, на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи.

Але – ви добровільно розповсюджуєте власні фотографії у мережі. А ставши членом мережі, укладаєте:

1) публічний договір, в якому одна сторона, підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо), (ст. 633 ЦК України), тобто договір із власником сайту, умови якого встановлюються однаковими для всіх споживачів;

2) договір приєднання, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Таким чином, ви погоджуєтеся із певними умовами і не можете висунути свої до адміністратора сайту (ст. 634 ЦК України).

Тому, якщо справа дійде до суду, все залежатиме від доказів, які будуть представлені.

 

Які соцмережі найбезпечніші

Тут все досить відносно, відзначив Макс Фрай. Все залежить від підходу розробників і бюджету. Є такі програми, що називаються Bug Bounty, коли людина, що знаходить у програмі чи системі якийсь баг (помилку, дефект), то не користається нею, а повідомляє розробника і йому за це розробник платить. За словами програміста, така можливість є і у ВК, і в Facebook. Втім, Макс Фрай назвав Фейсбук ризикованішим через його масштабність. У ФБ було вже кілька випадків, коли людям у особисті повідомлення приходили підозрілі посилання та відео і через помилку в коді при натисканні на це посилання воно розсилалось усім "френдам". А ці посилання та відео містили шкідливий код.

Захиститися від такого заздалегідь не можливо. Коли вже знаєш про подібну ймовірність, коли вже когось "зламують", тоді вже пишуть рекомендації і як себе поводити з такими вірусами, – уточнив експерт.

 

Рекомендації для убезпечення акаунту в соцмережах

Максимально у всіх сервісах варто встановлювати двохфакторну авторизацію: окрім логіна й пароля – ще й смс з кодом. Навіть якщо вас зламали і якимось чином отримали ваш пароль, то зловмисники не зможуть увійти у ваш профіль без доступу до вашого телефону. Це для звичайних користувачів. Для тих, хто має справу з більш серйозною інформацією – варто не вказувати при реєстрації мейл та номер телефону, про який всі знають. Краще зареєструвати новий е-мейл та номер телефону і використовувати їх виключно для входу в соцмережу. Останнє, що і так мали би всі знати та досі нехтують – якщо вам в пошту приходить будь-який файл від незнайомого користувача – не можна його відкривати, адже це найпростіший спосіб маскування для вірусів.

Будьте пильними і нехай соцмережі слугують вам на благо.


12.05.2017 2089 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

12555 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1455
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

788
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5955
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1641
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1492

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

561

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1389

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1199

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1102
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

453
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

576
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1495
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

526
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

799
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5840
10.05.2025

Виконання танцю внесли до Національного реєстру рекордів України.  

12951
08.05.2025

Так, 387 депутатів у 2024 році задекларували вдвічі більші доходи, ніж у 2023, а середня зарплата зросла на 13%.  

449
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

417
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

730 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1182