Наша історія. Станиславівські оголошення: перукарське мистецтво і буйволячі хвости

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.

 

Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам оголошення в тогочасній місцевій пресі.

 

Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р. Реклама перукарні, «Кур’єр Станиславівський» від 5 травня 1901 р.

 

Відвідування комфортної перукарні й нова зачіска – чудовий спосіб підняти собі настрій. Це розуміли ще сто років тому й намагалися, щоб візит до перукарні був максимально приємним.

 

У Станиславові початку ХХ ст. однією з найпопулярніших була перукарня Н. Шраєра. Як бачимо з реклами, власник усіляко вихваляв свій заклад: "Нижчевказаним маю честь повідомити, що я значно збільшив мій заклад, який уже кілька років існує в Станиславові під фірмою "Н. Шраєр" по вул. Бельведерській, 1  навпроти готелю "Під чорним орлом", а також обладнав його за прикладом великих європейських міст, отже, мій перукарський заклад можна зарахувати до першокласних як з погляду гігієни, так і зразкового обслуговування". Очевидно, перукарський бізнес ішов успішно, бо власник планував відкрити філію в Яремчі.

 

 

Як зазначав пан Шраєр, його заклад знаходився навпроти готелю "Під чорним орлом" (на поштівці він розташований справа). На першому поверсі працювала аптека, а на другому були готельні номери. Цієї будівлі вже давно немає, зараз на тому місці знаходиться п’ятиповерховий будинок, у якому за радянських часів працював "чернівецький" гастроном, а тепер  – магазин мобільного зв’язку. Немає вже й будинку з куполом, у якому, певно, знаходилася перукарня. Цей район міста зазнав нищівних артобстрілів під час Першої світової війни.

 

Схоже на те, що в перукарні Шраєра і справді дотримувалися зразкової гігієни. Тут  кожному постійному клієнту виділялася окрема бритва, щітка для волосся, гребінець, серветка, рушник, пов’язка для вусів, мило, помазок для мильної піни й губка. Пов’язка для вусів використовувалася для того, щоб під час гоління перукар випадково їх не пошкодив, адже в ті часи розкішні вуса були гордістю багатьох чоловіків. Тож їх – від гріха подалі! – закривали спеціальною пов’язкою. Весь цей реманент зберігався в окремій шухлядці, що закривалася на ключ. Тож клієнти могли спокійно голитися, не боячись можливого зараження чужими мікробами.

 

А що ж перукар міг запропонувати станиславівським дамам? У ті часи в моді були високі й пишні зачіски з прикрасами у вигляді ниток перлів, квітів, пір’я. Дуже модним було накладне волосся. Його кріпили за допомогою гребінців, а зверху накладали власні коси. "В наш час жодна жінка навіть не намагається приховати, що носить фальшиве волосся, настільки воно стало популярним – писав тогочасний модний журнал. – Коси, кучері, шиньйони, що вдягаються під той чи інший фасон капелюшка, можна придбати за різноманітними цінами. Довге біляве волосся цінується значно вище, ніж коротке темне…".

 

 

З цими накладними косами в 1911 р. стався великий конфуз. Як повідомляла місцева преса, станиславівські перукарі продавали накладні кучері й шиньйони, виготовлені… з хвостів буйволів, переважно білих. Торговці скуповували буйволячі хвости в різних місцевостях, сортували їх за якістю волосся і продавали до тодішньої Австро-Угорщини. Там ці хвости піддавалися хімічному очищенню, фарбувалися в різні кольори, а згодом перукарі продавали їх своїм клієнткам у вигляді ефектних шиньйонів чи накладних кучерів. "Якби якийсь закоханий, коли йому вдалося доторкнутися губами до золотистих чи темних кучерів на коханій голівці, тільки подумав, яку частину тіла буйвола прикрашало це ж волосся зовсім недавно! – з гіркотою зауважувала газета "Кур’єр Станиславівський". Проте місцевих кокеток сумнівне походження накладних кучерів аж ніяк не зупиняло. Що поробиш – мода…

 

Олена БУЧИК, КУРС


19.07.2015 1253 0
Коментарі (0)

09.05.2025
Діана Струк

Про створення заповідника "Давній Галич", пошук історичних скарбів та як сучасному Галичу повернути втрачену славу, Фіртка поспілкувалася з генеральним директором національного заповідника Володимиром Олійником.

10133 1
08.05.2025
Павло Мінка

Івано-Франківська прокуратура проти Долинського лісгоспу через серійні рубки.  Прокурори встановили, що лісгосп не подбав про належну охорону лісу, через що вирубки відбувалися щороку, починаючи з 2021-го.   

1282
07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

661
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

5767
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1570
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1428

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

504

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1315

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

1148

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

1047
10.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

395
05.05.2025

«Снідай як король» — знайома фраза? Протягом багатьох років сніданок вважали «найважливішим прийомом їжі», який запускає обмін речовин, допомагає худнути й тримає мозок у тонусі.  

480
08.05.2025

На площі Святого Петра зібралося близько 20 тисяч осіб, щоб зустріти нового, 267-го Папу Римського. Понтифіка обрали після четвертого туру голосування.

1416
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

467
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

736
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5780
08.05.2025

В Івано-Франківську зафіксували культурний рекорд — товариство «Моє місто» видало вже 51 книжку про Івано-Франківськ. Це стало національним досягненням, яке внесли до реєстру рекордів України. Про це в етері радіо «Західний П

496
07.05.2025

На заході України переважає оптимізм. Тут 43% опитаних вірять у позитивний вплив угоди, 20% — у негативний.  

353
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

682 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

1125
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

980