НАША ІСТОРІЯ. Станиславівські оголошення: як сто років тому у місті хліб подешевшав

 

Звичайні оголошення, які ми бачимо щодня й одразу забуваємо, можуть колись у майбутньому виявитися ключиком до розуміння нашого часу й способу життя.

 

Пропонуємо зануритися в історію повсякденності старого Станиславова, орієнтуючись за "меседжами", які посилають нам рекламні оголошення в тогочасній місцевій пресі.

Реклама пекарні, «Кур’єр Станиславівський» від 26 червня 1910 р. Реклама пекарні, «Кур’єр Станиславівський» від 26 червня 1910 р.

Що може бути приємніше, ніж аромат і смак свіжоспеченого хліба? В ці передсвяткові дні запах свіжої випічки наповнює не лише івано-франківські пекарні, а й кухні дбайливих господинь. А от у старому Станиславові з хлібом були великі проблеми. В місті діяло кілька малих пекарень, які не могли забезпечити відповідну якість. Чого тільки не знаходили містяни в хлібинах – шматочки скла, обривки шнурів, камінці, згустки муки чи погано вимішаного тіста. Але в 1908 р. в місті відкрилася перша парова пекарня Льовенкрона з машинним обладнанням, і все докорінно змінилося.

Пекарня знаходилася по вул. Бельовського, 4 (нині вул. Л. Курбаса). Як стверджували газети, цей заклад був обладнаний не гірше за пекарні в найбільших містах Європи.

Вулиця Бельовського, тепер Курбаса. 

Приміщення підприємства складало 150 кв. м, і в ньому розміщалися суперсучасні машини, як на початок ХХ ст. "Дивує машина, що називається мішалкою, – описує пекарню газета "Кур’єр Станиславівський". – За 6-7 хвилин вона замісила тісто вагою 400 кг".

Будинок на рекламі пекарні і зараз.

Таких мішалок у пекарні було дві, одна для хліба, а друга для здобної випічки. Друга мішалка була обладнана механічною ложкою, що давала можливість виймати тісто порціями по 50-60 кг. Була й машина для виготовлення хліба на заквасці, механізм для просіювання муки, що міг одночасно просіювати 1200-1500 мішків муки по 100 кг. Водяна помпа качала чисту воду з підземних джерел до водозбірників під дахом, звідки вода трубами надходила до пекарні. Машини і помпа працювали від газового мотора потужністю в 4 кінські сили. Пекарня мала дві великі парові печі, кожна з двома відділеннями по 12 кв. м. Звичайно, за теперішніми мірками ці потужності дуже невеликі, адже лише одна з виробничих ліній Івано-Франківського хлібокомбінату виробляє близько 18 тонн випічки на добу.

Фірмовими продуктами пекарні були "домашній" житній і "парений хліб, ціну якого було знижено до 44 галерів. Житню муку попередньо "запарювали" – звечора заливали кип’ятком і залишали на ніч у теплому місці без протягів. Наступного дня до неї додавали хлібну закваску, певну кількість сухої муки, інші необхідні складники й замішували та випікали хліб. Такий хліб був дуже м’яким, пухким і ніжним.

Як бачимо з реклами, пан Л. Льовенкрон був не лише прогресивною діловою людиною, а й непоганим маркетологом, адже досить грамотно "просував" свій товар. Він знизив ціну буханця хліба, збільшував вагу здобної випічки й покращував її якість. Крім того, запровадив рекламну акцію. Кожному покупцю вручався рекламний купон, а той, хто назбирав 20 таких купонів, отримував буханець хліба безкоштовно.

В рекламі також наголошується, що пекарня Льовенкрона – єдиний в місті заклад такого типу, відомий високою гігієною виробництва, смаком і якістю своєї продукції. Випічка пекарні продавалася у фірмовому магазині на площі Ринок, 18 та в інших крамницях. Велика за розміром реклама з цікавою ілюстрацією, мабуть, теж успішно приваблювала увагу клієнтів.

 

Олена БУЧИК, КУРС


11.04.2015 Олена БУЧИК 1343 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

415
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3972
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1367
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1263
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2502
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3904

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

295

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1135

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

970

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

914
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

216
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10591
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

240
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

545
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5609
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1340
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

710
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

532 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

963
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

836
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

895