На що готові франківці заради валюти

 

/data/blog/62713/fc043198b6fc19fac34e93f2acb79cf7.jpg

 

Хто б подумав, що у часи діяльності десятків різних банків з численними пропозиціями кредитів та депозитів настане день, коли долари майже зникнуть з ринку. Аби придбати нещасні 200 баксів, люди стають в чергу о другій ночі. Але навіть це не гарантує їм того, що омріяні долари вони таки куплять.

Досвітні черги

Минулої п’ятниці вдосвіта в Івано-Франківську біля відділення Ощадбанку на вул. Мазепи, 14 стояти за доларами було особливо складно. Адже саме в цю ніч випав перший сніг. До раптового зниження температури не всі, хто був у черзі, відповідно вдяглися та взулися. Відтак скаржилися на те, що стоять з мокрими ногами.

Називатися кореспонденту мешканці відмовлялися. У кожного своя причина, чому потрібні американські гроші, проте не кожному хочеться, аби про неї дізнався увесь світ. Відтак, стоячи під парасолями та ховаючи обличчя від камери, люди розповідали свої сумні історії.

«Я нині прийшла о пів на п’яту, а чоловік, що переді мною, ще швидше, – каже старша жіночка. – Приходять о четвертій, а може, й о третій. Бо я за рахунком у черзі п’ятнадцята. Але це ще не все, бо невідомо, чи мені дістануться гроші. Можна й не дочекатися».

«Вчора було тільки для шістьох, – доповнює її розповідь чоловік, який стоїть поруч. – В тому числі охоронець і працівниця банку. А з самої черги отримали гроші тільки четверо чоловік».

Люди кажуть, що в чергу полюбляють ставати якісь торговці з ринку. Їм долар потрібен для того, щоб закупити товар. Але біда в тому, що тільки один займає чергу вночі, а решта приходять уже вранці, коли банк відчиняється. Оскільки ринкові торговці згуртовані та стоять один за одним, то відпихають інших та отримують долари. А іншим людям "зелені" дістаються не завжди.

Та все одно люди стоять у черзі по вісім-дев’ять годин. І стоять не в найкращих умовах. Надворі зимно, а в приміщення не пускають, навіть якщо там хтось є. Чаю гарячого купити ніде, та й туалету нема. Простояти третину доби в таких умовах непросто. Але лишитися без доларів люди теж не можуть. Скаржаться, що вони в крайньому відчаї…

На ліки та кредити

Можна було б сказати: для чого тим людям долари? Інші живуть же якось, отримуючи зарплату і розраховуючись у магазинах гривнями, і нічого. Але ж ні. Деяким людям долари потрібні вкрай.

«Жінці треба на лікування, – розповідає чоловік із черги. – Вона вже прийняла 14 хіміотерпій. Тепер має їхати в Ізраїль на лікування. В мене он коліно хворе, теж треба ліки з-за кордону. А є люди, які взяли кредити у доларах і їм треба віддавати доларами. Ще є люди, яким треба поїхати до дітей за кордон. А на кордоні вимагають показати певний запас заощаджень».

Жіночка додає: «Уряд на онкохворих цьогоріч не виділив коштів взагалі. Тому люди змушені якось ліки діставати. От і просимо когось купити за кордоном. Чого тільки вартує пройтися нічним порожнім Франківськом, коли страшно і холодно! Зараз в мене ноги вже мокрі».

Жінка каже, що стояти їй дуже важко. Тому щоночі приносить з собою порожнє відро, перевертає його і сідає на нього. «Добре, що мала вчора відро, бо дуже нога боліла, напевне, на зміну погоди. В черзі була ще одна жіночка, то ми разом з нею сідали на відро. Трохи вона, а трохи я. Але найважче не це, найгірше те, що потім приходить наглий молодик і когось викидає з черги», – каже вона.

Трохи молодший чоловік розповідає, що має доларовий борг, тому змушений купувати долари, аби віддати борг у тій валюті, яку позичав. Ще один чоловік каже, що мав валютний депозит у «Надра-банку», але його відали гривнями. У національній валюті тримати заощадження він боїться, мовляв, надто нестійка ситуація. Хоче перевести гроші у долари, бо так безпечніше.

«На годиннику восьма ранку, а я стою з другої, – додає ще один чоловік. – І не знаю, чи дадуть. Вчора от не дали, тільки пояснили, що був неробочий день і не було аукціону. Взагалі, як на мене, вони дуже довго розраховують нас в касі. По 6-10 хвилин».

Чоловік прийшов сюди не сам, а з 63-річним батьком. Бо на двох буде не 200, а 400 доларів. Хоча чому саме 200 доларів продають в одні руки, люди не можуть збагнути. Чому, якщо вони мають гроші на 1000 доларів, їм не дозволяють їх придбати?

Без коментарів

В принципі, відповідь на це питання є в постанові правління Нацбанку України №540 від 28 серпня ц. р. «Про введення додаткових механізмів для стабілізації грошово-кредитного та валютного ринків України». Згідно з цим документом, банківські установи мають право продавати валюти до 3000 грн., а це і є тих самих 200 доларів.

Прояснити ситуацію в Івано-Франківську банкіри не хочуть. Телефонуючи в обласне управління Нацбанку, ми дізналися, що начебто долари є, але їх викуповують валютні спекулянти, аби підзаробити. Офіційно ж коментувати ситуацію в представництві Нацбанку відмовилися. Мовляв, хай коментує банк, де така ситуація виникла.

Але в Ощадбанку на коментарі теж не дуже охочі. У міському відділенні нас відправляють у обласне, а в обласному – в київське. Щоправда, поки ми говорили по телефону із заступником керуючого облвідділення Ощадбанку Олександрою Мороз, вона зауважила: «Ми хоч щось продаємо, а інші банки взагалі нічого». І це таки правда.

"Галицький кореспондент" також звернувся за коментарем у прес-службу Ощадбанку в Києві. Журналісти чекають на відповідь…

 

"Галицький кореспондент"


06.11.2014 1001 0
Коментарі (0)

07.05.2025
Вікторія Матіїв

Журналістка Фіртки розпитала в керівниці служби у справах дітей Івано-Франківської громади Ірини Рохман, які виклики стоять перед службою, як працюють в умовах повномасштабної війни та яку допомогу можуть отримати діти.  

352
30.04.2025
Олег Головенський

Рейтинг зарплат всіх 62-х міських, селищних та сільських голів Івано-Франківщини. Хто з мерів має банківські рахунки в США та нерухомість в Туреччині, чия дружина заробила в минулому році 20 мільйонів гривень та в кого найбільше автомобілів.

3646
28.04.2025
Катерина Гришко

Шахрайка отримала три роки позбавлення волі за те, що виманювала гроші в родичів зниклих воїнів ЗСУ, обіцяючи інформацію про їх місцеперебування. Фіртка вивчила матеріали слідства та судовий розгляд і ділиться з читачами ексклюзивними деталями.

1342
23.04.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура вважає, що ділянки закладу незаконно передали підприємцям нібито для практичних занять учнів, але насправді їх використовували для вирощування врожаю на продаж. Фіртка провела журналістське розслідування щодо цих випадків, зокрема розглянула судові документи. З цими ексклюзивними матеріалами ознайомимо читачів.

1241
21.04.2025
Лука Головенський

Де саме в Мюнхені були вбиті агентом КДБ Степан Бандера та Лев Ребет, де знаходилися офіси ОУН, Антибільшовицького Блоку Народів, газетні редакції та проживали Ярослав та Ярослава Стецьки, — про все це у нашому сьогоднішньому дослідженні.

2467
16.04.2025
Тетяна Ткаченко

Про свій шлях у війську, байдужість тилу, сучасні методи мобілізації, терміни служби та історії з війни, які залишили глибокий слід у пам’яті, капітан медичної служби, командир кейсевак-групи 1 батальйону 93-ї бригади Олександр Соколюк розповів  журналістці Фіртки.

3877

Забобони  або марновірство  — це ті  низинні вірування в певні сили чи предмети, які нібито мають здатність впливати на наше життя.  

268

Гори не знають політики. Живуть вони поза категоріями лівих і правих, в тих краях, де закінчується система політичних координат, і де розквітає гірський едельвейс, де живуть часи лицарської величі Німеччини, що лише чекають свого часу.

1110

Хто уникає позиції перед лицем зла — вже займає позицію. І не на боці добра.

948

Нам фактично  все відомо про смерть Ісуса Христа. А як закінчилось життя його найближчих учнів відомо дуже мало. Хоча кожен з них суттєво доклався до проповіді християнської віри та її поширення.  

895
05.05.2025

Здорове харчування не лише підтримує фізичний стан, а й допомагає залишатись стійкими перед труднощами та випробуваннями.  

195
23.04.2025

Перекуси повинні бути корисними, поживними та здоровими. Це своєю чергою допоможе залишатися в тонусі та бути продуктивними.  

10570
05.05.2025

У питаннях одягу вірян в церкві різні релігійні традиції мають свої підходи та вимоги.  

207
02.05.2025

У житті кожної людини бувають моменти, коли вона звертається до Бога в надії на підтримку, відповідь чи знак.  

519
27.04.2025

Провідна неділя — перша неділя після святкування Великодня.  

5585
22.04.2025

Видання The Week UK з посиланням на колишнього секретаря померлого папи Франциска включило 45-річного кардинала-українця Миколу Бичка з Австралії в перелік кандидатів на посаду нового Папи Римського.

1301
02.05.2025

Презентували «Життєпис Івано-Франківська», а саме — другу книгу, яка охоплює період з 1939 по 2022 роки.  

689
01.05.2025

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Україна та США узгоджують "технічні деталі" перекладу тексту угоди про рідкісноземельні метали та корисні копалини, і вже "найближчої доби" угоду підпишуть.  

516 2
27.04.2025

Президент Володимир Зеленський вважає, що найближчими днями можуть відбутися вагомі зустрічі, які наблизять припинення вогню для України.  

943
24.04.2025

У Лондоні тривають знижені до робочого рівня переговори між Великою Британією, США, Україною, Францією та Німеччиною щодо мирного плану припинення російсько-української війни.  

823
21.04.2025

Наступного тижня команда американського президента Дональда Трампа вирушить до Лондона для перемовин щодо перемир’я в Україні.  

878