На Прикарпатті на місці криївки, де знайшли архіви УПА, відкриють туристичний комплекс

 

/data/blog/78320/b797e33bfb85b6bd59ee4b3fcc1944e4.jpg

 

Громадськість, історики, краєзнавці та активісти партії «ВОЛЯ»  провели круглий стіл на тему: «Архів УПА с. Пістинь: національно-історичні паралелі», на якому обговорили значення нещодавньої знахідки – документів УПА Коломийського та Косівського районів.

 

Косівський лісничий Петро Пліхтяк при відновленні криївки у селі Пістинь відкопав бідон, у якому знайшов архіви УПА Коломийського та Косівського районів. Важливі документи в землі зберігалися 65 років.

 

Оцинковане нутро бідона врятувало унікальні артефакти. Коли дослідники відкрили знахідку – побачили стоси документів: пронумеровані архіви, списки селян, вивезених у Сибір, загиблих упівців та так званих винищувачів. У записах йшлося про дві сотні "стрибків".

 

Так місцеві називали «істребітєлєй» – тих, хто формував диверсійні загони, що ходили селами та під виглядом партизанів знущалися над місцевими.

 

Також у заіржавілому сховку знайшли агітаційні листівки, накази, розпорядження, список вчителів, яких завербували націоналісти, аби вони школярам передавали потрібну інформацію.

 

Серед документів чимало бухгалтерських записів: витрати на опалення та заготівлю дров у сільські школи, матеріальна допомога родинам тих, кого вивезли у заслання, витрати на господарку, закупівлю одежі та чобіт і навіть опис посадженого лісу та порід дерев. А ще були вірші. Усе посортоване у папки та датоване за роками – від 1946 до 1951.

 

«Це не випадково, що ми знаходимо документи УПА саме зараз. Маємо особливий час, коли виявляється і відкривається правдива українська історія. Наше завдання – максимально її поширювати», – відзначив Петро Пліхтяк.

 

На Прикарпатті від часу незалежності було знайдено шість сховків із документами УПА, чотири з них у Косівському районі.

 

Пістинський архів з-поміж інших зберігся найкраще. Наразі він знаходиться в селі. 

 

Сільський голова Пістині Тарас Бейсюк наголосив на необхідності національно-патріотичного виховання дітей на прикладі знайдених архівів.

 

«За допомогою таких документів, забуте минуле та народна історична пам’ять повертаються до нашої уваги. УПА – це своєрідний історичний феномен, адже її членам вдалось створити державу в державі, і коли вдень панувала радянська влада, вночі – до влади приходили упівці. Більше того, ця держава особливо дбала про власні кадри, їх навчання, військову підготовку і т.д.» - висловився кандидат історичних наук, доцент Микола Вітенко.

 

На засіданні круглого столу піднімалося питання про подальшу долю архіву. З цього приводу висловився директор музею визвольної боротьби  Ярослав Коретчук, зазначивши, що знайдені документи повинні знаходитись у музеї, де їх зможуть дослідити та оцінити науковці.

 

Таким чином, десятки тисяч людей, які щорічно відвідують музей, матимуть змогу ознайомитись з історичними пам’ятками нашої землі та діяльністю українського підпілля, що поверне з небуття імена людей, які боролись за нашу незалежність.

 

Активіст партії «ВОЛЯ», модератор дискусії Любомир Стринаглюк висловив власні враження щодо Пістинського архіву, і зазначив, що підпільники з даних документів постають як повноправні господарі землі, сприймають окупантів як вороже середовище, ведуть повноцінне життя (читають літературу, оцінюють те, що відбувається в зоні криївки, аналізують соціально-політичну ситуацію в окупованій території).

 

Один із пошуковців архіву, лісничий Петро Пліхтяк повідомив, що 14 жовтня 2015 року, на свято Покрови Пресвятої Богородиці, очікується відкриття туристичного комплексу на місці криївки. 

 

Тут планують розробити безкоштовний туристичний маршрут, де відвідувачі зможуть відпочивати, оздоровлюватись та вивчати українську історію.

 

 

4

5

6

7

8

9


03.06.2015 719 0
Коментарі (0)

05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

431
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

1825
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3312
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1188
21.06.2025
Діана Струк

Нікіта Тітов — художник, плакатист, ілюстратор. Ще кілька десятиліть тому він називав себе «ватніком», а сьогодні його роботи — символи українського спротиву. Його плакати надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається.

1213
19.06.2025
Катерина Гришко

На початку червня 2025 року провели тендерні конкурси на роботи в навчальних закладах на суму майже 40 мільйонів гривень. Фірми відомі та мають кримінальні справи.  

1274 3

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

317

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1165

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1006

Глибше за інших пірнули гностики перших століть християнської ери. Вони дійшли принципового висновку: таємниця часу сусідить з таємницею Бога. Сусідить так близько, так щільно й невіддільно, що її пізнання майже напевно відкриває браму Творця, як найбільшої з таємниць.

429
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

378
26.06.2025

Мер зазначив, що це приватний бізнес, а тому місто не видає земельні ділянки чи майно для таких закладів.

2535
19.06.2025

Станом на 1 червня 2025 року на Івано-Франківщині зареєстрували 901 фермерське господарство. Загальна площа сільськогосподарських угідь у їх власності та користуванні становить 40 тисяч гектарів.  

1271
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1369
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

585
24.06.2025

Один чоловік ходив по окрузі, проклинаючи священика та розповсюджуючи про нього по всій парафії брехливі, злісні чутки.

15230
20.06.2025

Священник розповів про ставлення Церкви до дошлюбних статевих стосунків. 

7519
01.07.2025

Плакати Нікіти Тітова надихають, підтримують і попереджають: Україна — сильна, і вона не зламається. Художник прагне, аби про героїзм українців знали в усьому світі.  

376
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

876 1
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

511
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

419
23.06.2025

Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер заявив, що ядерна програма Ірану — серйозна загроза, а США вжили заходів для усунення цієї загрози.  

505