На Прикарпатті для бійців АТО влаштували творчу криївку

 

 

Днями на Верховинщині розпочався сьомий заїзд творчої реабілітації бійців української армії за проектом "Творча Криївка". Вона "перебралася" з села Дземброня, де відбувалися попередні "криївки", проект перебрався у мальовниче село Красник.

 

На реабілітацію в Карпати прибули семеро бійців різних військових підрозділів. Всі вони, за словами керівника проекту "Творча Криївка" Віталіни Маслової, побували в дуже непростих травмуючих умовах війни, отримали поранення і потребують відновлення після госпіталів, пише Курс.

 

"Більшість хлопців уперше на Прикарпатті, – розповіла Віталіна. – І це для нашого проекту типово. Ми розуміємо, що ефективна дія перебування на природі тоді найбільше помітна, коли людина вперше потрапляє в такі природні умови. Ми це бачили вже на попередніх заїздах. І думаємо, що цього разу теж так буде, – цей ефект несподіванки і краси Карпат, він дуже допомагає нам робити нашу роботу. Гори відновлюють хлопцям сили".

 

Творчість, спілкування та природа допомагають у проведенні психологічної, соціальної та біографічної реабілітації героїв, каже Віталіна Маслова, художниця за фахом, ініціаторка і творчий "двигун" проекту.

 

"Продовжуємо працювати, застановившись на трьох головних принципах. Це творча реабілітація, творче спілкування і природа. Творчість знову буде проявлена у вигляді живопису. Зважаючи на сезон і погоду, тепер це будуть не пленери, а, умовно кажучи, кабінетний живопис. Не роботи з натури, а художні вправи з уяви, які ми будемо робити, вправи з кольором", – пояснила організаторка творчої реабілітації.

 

До спілкування з бійцями та іншими учасниками "Творчої Криївки" залучений весь Красник. Передовсім – родина Ярослава і Наталії Мартищуків, яка приймає "Криївку" у своїй садибі "Карпатські барви". "В родині четверо дітей. Господиня сказала, що хоче спробувати взяти на себе повністю все забезпечення проживання і харчування наших хлопців, – відзначила Віталіна Маслова.– І в селі вже знають, що ми приїдемо, готові нас запрошувати в гості – в родини. Вже організували нам зустріч з громадою і з дітьми в місцевій школі".

 

Цього разу бійців на реабілітацію супроводжують ще кілька людей. "З нами їде дружина бійця, якому після поранення потрібен догляд. Також їде психолог з Одеси, яка хоче повчитися у нас, подивитися, як працюємо, можливо, вона буде нашим волонтером. І цього разу ми запросили масажиста, з яким працювали в проектах реабілітації ще після Майдану", – конкретизувала Віталіна Маслова.

 

Проект наразі здійснюється за підтримки українсько-американського фонду "Лелека Фундейшн", який забезпечує матеріали для творчої роботи та транспортні витрати. Приймають бійців, як це й було раніше, власники карпатських "зелених" садиб.

 

"Маємо зараз чотири запрошення. Могли би наш проект паралельно вести в усіх чотирьох садибах, але, на жаль, немає підготовлених волонтерів, які могли би це робити, – розповіла Віталіна. – Крім садиби "Карпатські барви", в Краснику є ще один зацікавлений господар. Господиня з Верхньої Дземброні чекає, коли ми до неї доберемось. І завдяки священику зі села Криворівня тамтешня громада також зацікавилася "Творчою Криїівкою" – знайшлися господарі, які також хочуть бачити в себе наш проект".

 

Проекти ініціативи "Творча Криївка цьогоріч поширюються в трьох напрямках, каже Віталіна Маслова. Перший – це "Творча Криївка для бійців" у Карпатах: реабілітація українських військовиків з досвідом війни на Донбасі. Восени минулого року на Верховинщині відбулося шість реабілітаційних заїздів. Перший проходив у "Білому слоні" в Дземброні. Наступні п’ять – на базі приватної садиби "Ксеня" в Нижній Дземброні у господарів Василя і Оксани Волинюк.

 

"Другий напрям, який ми тільки-но починаємо, має умовну назву "Гостина у родини". Це буквально поїздка в гості. Коли бійці приходять у відпустку, то можуть взяти зі собою дружину й дітей і поїхати на відпочинок в іншу родину, – розказала Віталіна Маслова. – Ми двічі вже це робили. Зараз третя сім’я має приїхати також сюди, на Верховинщину. Намагаємося підшукати родини, які чимось схожі між собою. Щоби люди насправді подружилися і почали їздити один до одного в гості".

 

Третій напрям, який наразі ще в роботі, – організація сімейного табору у Верховині для родин, які втратили тата на війні. Умовна назва – "Творча Криївка – мамам і діточкам". Табір проходитиме в середині лютого, триватиме десять днів. "Програма цього проекту досить широка, включає в себе як роботу з психотерапевтом, масажистами, консультації лікаря, оздоровчі процедури, так і екскурсії, майстер-класи від місцевих майстрів та інші творчі методи реабілітації, що їх завжди застосовує "Творча Криївка", – анонсувала Віталіна. – Очікуємо прийняти 12-15 родин, це мами з дітьми. Найменшій дитині з тих, які приїдуть у Верховину, рік і десять місяців, найстаршій 16 років. Ще є вільні місця в заїзді, ми зараз ще набираємо родини".

 

Окрім карпатських, ініціатива "Творча Криївка" має й всеукраїнський проект. "Хочемо розвивати в містах центри творчої реабілітації, куди могли би приходити не тільки бійці, а й їхні рідні, друзі і просто звичайні люди", – ділиться планами Віталіна Маслова. Перший такий центр планують відкрити в Києві. А у Львові й Франківську, де є запит на проведення навчання для волонтерів, проведуть семінар з творчої реабілітації бійців із зони війни.


28.01.2015 605 0
Коментарі (0)

13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

18002
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

1591
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1133
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2175
26.06.2025
Олег Головенський

Фіртка вже проаналізувала декларації нардепів, керівників рад, ОВА та голів громад Прикарпаття за 2024 рік. Сьогодні — фінальна частина: декларації керівників правоохоронних органів області.

3723
24.06.2025
Павло Мінка

19 червня 2025 року Івано-Франківська обласна прокуратура повідомила: судитимуть організатора злочинної групи торговців бурштином.

1420

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

1840

Гадаю багато хто був свідком такої ситуації в церкві, коли дитина могла пробігтись у церкві, кудись заглядати, можливо щось голосно запитувати й одразу отримати зауваження або присоромлення від інших, часто старших, людей або бабусь.

603

Ніколи ідіотизм не стає більш очевидним, як у момент, коли починають його зводити у абсолют великі писарі сентиментально-переконливих текстів у редакційних кімнатах центрів, які «творять думки».

1224

Тема про заборону абортів, яку вчора запустила Івано-Франківська міськрада, не «від добра» і, звісно, «для піару». Якщо «піаром» вважати висловлення консервативної правої традиціоналістської політичної позиції.

1380
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

743
04.07.2025

Харчування під час війни немає відрізнятись від звичного раціону, який був у мирний час, та обов'язково повинне бути збалансованим. 

24324
30.06.2025

Замість обмежень, радять зважати на контекст, баланс у раціоні та якість продуктів.  

581
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

544
05.07.2025

Протягом двох днів, 12-13 липня, у Погінському монастирі Успіння Матері Божої відбудеться XVI міжнародний з'їзд Апостольства страждальної Матері Божої покровительки доброї смерті.  

685
30.06.2025

У рамках цього благодійного заходу зібрали 78 тисяч 320 гривень на підтримку 10 окремої гірсько-штурмової бригади «Едельвейс».  

1582
27.06.2025

Сьогодні, 27 червня, віряни відзначають свято Найсолодшого Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа – Людинолюбця.  

744
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

7820
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

709
04.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

1861 4
02.07.2025

Президент США Дональд Трамп оглянув новий центр утримання мігрантів "Алігатор Алькатрас" у Південній Флориді.  

680
26.06.2025

Рішення саміту НАТО, ухвалене у Гаазі за підтримки президента США Дональда Трампа, підтверджує статус росії як спільної загрози для всього Альянсу.  

584