Мобілізація на Івано-Франківщині: повістки, відстрочки та відповідальність за ухилення

Мобілізація залишається ключовим питанням у період дії воєнного стану в Україні.

Як наголошує заступник начальника управління комунікації Оперативного командування «Захід», полковник Олег Домбровський, держава підходить до мобілізаційного процесу системно й комплексно, пише Фіртка.

Однією з важливих інновацій у мобілізаційній політиці стало впровадження мобільного застосунку «Резерв+».

«Цей інструмент дозволяє громадянам призовного віку подавати документи на бронювання або отримання відстрочки від мобілізації онлайн, без необхідності особистого відвідування територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП).

Це особливо важливо для тих, хто має законні підстави для відстрочки. Завдяки «Резерв+» вони можуть пролонгувати її дію, не створюючи додаткового навантаження на ТЦК», — пояснює Домбровський.

Разом з тим, полковник наголошує, що поняття «мобілізаційний ресурс» в Україні ширше, ніж просто людський потенціал. Це комплексна система, що охоплює всі ключові сфери життєдіяльності держави.

«Мобілізаційний ресурс — це не лише про людей. Це про національну економіку, стійкість регіонів, соціальну сферу та функціонування держави в умовах воєнного стану», — пояснює полковник.

Ці складники забезпечують стабільність країни та безперебійну роботу сил оборони й безпеки. За словами Домбровського, це — комплексна відповідальність за обороноздатність держави, яку мають усвідомлювати всі, хто причетний до мобілізації.

Попри дипломатичні зусилля щодо врегулювання війни, мобілізація в Україні триває відповідно до чинного законодавства. Правовий режим воєнного стану, згідно з указом Президента, продовжено до п'ятого листопада 2025 року, тому мобілізація триває.

Громадяни призовного віку — від 18 до 60 років — зобов’язані вчасно оновлювати свої персональні дані. Особливо це стосується тих, хто раніше мав статус «обмежено придатний». 

За словами Домбровського, ВЛК можна проходити у штатних комісіях при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки або у складі позаштатних фахівців, яких формують органи місцевого самоврядування.

«До складу комісій входять військові лікарі та медики, здебільшого працівники закладів охорони здоров’я, яких залучають наказами голів територіальних громад», — уточнює офіцер.

Такі комісії перевіряють стан здоров’я громадян, які підлягають мобілізації, і надають відповідні висновки.


Як здійснюється мобілізація та вручення повісток

Повістки для уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії можуть бути доставлені поштою, а не лише вручені особисто. 

Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов'язаних.

Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

  • Повістка для уточнення даних — видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров'я, місце роботи тощо.
  • Повістка на проходження військово-лікарської комісії — видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби.
  • Мобілізаційне розпорядження — видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

  • ПІБ, рік народження та адресу;
  • місце роботи;
  • тип повістки;
  • дату, час та адресу явки;
  • перелік необхідних документів;
  • назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

Кого з прикарпатців не мобілізують влітку 2025 року

Від мобілізації звільняються чоловіки, які мають трьох і більше неповнолітніх дітей, або дитину з інвалідністю, а також ті, хто самостійно виховує дитину до 18 років.

Крім того, не підлягають призову особи, які проходять військову службу за контрактом, громадяни з інвалідністю або статусом постійно непрацездатних (підтверджено медичними документами).

Від мобілізації також звільнені чоловіки, які навчаються на денній формі вищої або професійно-технічної освіти.

Не підлягають призову працівники критично важливих для країни сфер, визначених урядом, зокрема медики, працівники житлово-комунального господарства та енергетики.

Разом з тим, мобілізація не поширюється на осіб, близькі родичі яких загинули або зникли безвісти під час виконання бойових завдань — у таких випадках для звільнення від призову потрібно подати відповідні підтверджуючі документи.

Жінки не підлягають обов’язковій мобілізації. Проте, якщо вони мають медичну або фармацевтичну освіту і визнані придатними, їх беруть на військовий облік. Вони можуть бути призвані лише добровільно.


Відповідальність за ухилення від мобілізації

Ухилення від мобілізації карається штрафами та навіть кримінальним покаранням, зокрема позбавленням волі на термін від трьох до п'яти років.

Проте існують поважні причини для неявки, такі як хвороба, стихійне лихо чи смерть рідної людини. Важливо, щоб у таких випадках громадяни надавали підтверджуючі документи для уникнення покарання.

Неявка без поважної причини у будь-якому випадку спричинить покарання. 

Більше читайте у матеріалі: Мобілізація на Івано-Франківщині: проблема СЗЧ та нові підходи до рекрутингу і військової підготовки.


Підписуйтесь на канал Фіртки в Telegram, читайте нас у Facebook, дивіться на YouTubе. Цікаві та актуальні новини з першоджерел!


Читайте також:

 Мобілізація на Прикарпатті у 2025 році: нові правила призову, повістки поштою та розшук порушників обліку

Рідні на війні: як підтримати себе, дитину та тих, хто боронить Україну 


26.07.2025 609 1
Коментарі (1)

22.07.2025
Дарина Кочержук-Слідак

Прокуратура бореться з незаконним захопленням лісів, але корупція гальмує справедливість.  

613
17.07.2025
Катерина Гришко

Родичі пробачили хлопцю, знаючи про «своєрідний характер» загиблої і його нелегке дитинство, і просили в суді застосувати менш суворе покарання.  

3192
13.07.2025
Вікторія Матіїв

Дружина полеглого воїна Любов Галько розповіла журналістці Фіртки, яким був Руслан Галько — у повсякденному житті, в родинному колі та на фронті.

21316
09.07.2025
Тетяна Дармограй

В інтерв’ю професорка кафедри судової медицини Івано-Франківського національного медичного університету Наталія Козань розповіла про процес та методи ідентифікації тіл загиблих військових, виклики, з якими стикаються фахівці та чому ця робота — це насамперед про гідність.  

2103
05.07.2025
Вікторія Косович

Про те, що таке фемінізм, як він розвивався в українському суспільстві та чому його не потрібно боятися, Фіртка поспілкувалася з журналісткою та письменницею, авторкою книги "Слово на літеру "Ф" Іриною Славінською.

1593 1
30.06.2025
Тетяна Ткаченко

Про актуальність проблеми больового синдрому в периопераційному періоді журналістці Фіртки розповів завідувач кафедри анестезіології та інтенсивної терапії Івано-Франківського національного медичного університету, професор Іван Тітов.  

2470

Найперше в цій історії із законом, що позбавив антикорурційні органи «незалежності», тішать молоді люди, які протестують. Щирі, світлі, небайдужі, впевнені своїй правоті…

398

Протягом своєї історії християнство завжди використовувало найсучасніші на той час технології для проповіді Євангелія.  

273

Я відкладаю роботу над перекладом книги. Виходжу з кабінету, де практикував Вольфганг Льох, засновник психоаналітичного об'єднання... Спускаюся повз книжковий магазин, де збиралися тюбінгенські філософи, і де Ернст Блох шукав світлі сторони соціалізму. Повертаю ліворуч і натрапляю на інший книжковий магазин, де працював і писав Герман Гессе...

861

По соцмережах пішла дискусія про зрізані кілька дерев (ялинок) на Івано-Франківській Площі Ринок. «Політично» мотивований ґвалт наростає. Аж до вимог «засадити» ринкову площу деревами та зробити парк.

2264
21.07.2025

Час останнього прийому їжі може впливати на здоров’я не менше, ніж її склад.  

285
13.07.2025

Першими жнива на Прикарпатті почали хлібороби Покуття.

559
10.07.2025

У сучасному ритмі життя готувати "здорову вечерю з трьох страв" щодня — радше мрія, ніж реальність. Але це не означає, що збалансоване харчування — лише для тих, хто має багато часу. Навпаки: з правильним підходом можна харчуватися повноцінно, навіть маючи 15–20 хвилин на день.  

1106
21.07.2025

У Святому Письмі є притча, що вчить милосердю і взаємодопомозі, яку часто наводять як приклад для сучасного суспільства.  

267
17.07.2025

На Прикарпатті готуються до щорічної Всеукраїнської Патріаршої прощі до Галицької Чудотворної ікони Матері Божої у Крилосі. Проща відбудеться 2-3 серпня.  

884
15.07.2025

Християнська родина — це не лише осередок любові й підтримки, а й «домашня Церква».  

851
11.07.2025

П'ятого серпня цього року в часі прощі з нагоди вшанування чудотворної ікони Гошівської Богородиці відбудеться презентація нової ікони тифлографічно-акустичного типу «Богородиця з Гошева».  

766
11.07.2025

Історія занепаду пам’ятки архітектури та боротьба за його повернення громаді.

8343
22.07.2025

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем, який є ініціатором нових санкцій проти Росії, заявив, що президент США Дональд Трамп «надере зад» Володимиру Путіну, підписавши законопроєкт про вторинні санкції для країн-покупців російської нафти.  

426
15.07.2025

У понеділок, 14 липня, генсек НАТО Марк Рютте під час зустрічі із президентом США Дональдом Трампом у Білому домі нагадав президенту США, кого Росія відправила керівником делегації на переговори до Стамбула.

1233 6
10.07.2025

«Більдерберзький клуб» — одна із найбільш загадкових закритих «тусовок». Зустрічі клубу щороку тривають кілька днів щоразу в іншому місці.

2284 4
09.07.2025

Президент США Дональд Трамп, аби втримати пУтіна від вторгнення в Україну, погрожував російському диктатору «розбомбити Москву до бісової матері».

975